קרב צמוד: 'אגודה' מול 'דגל'

רותח בזירה החיפאית: עינת קליש רותם מבססת את מעמדה בסקרים, מנדי זלצמן צובר תאוצה • בלתי הפיך: החסידים מתייצבים לצד יהב • וגם: קובעים מזוזה, מרימים כוסית, ושרי 'כולנו' מפוצלים בתמיכתם

מאיר פרוש בחיפה אצל יונה יהב (1)
מאיר פרוש בחיפה אצל יונה יהב (1)

מערכת הבחירות החיפאית נכנסת לשלבים מתקדמים והקרב על ראשות העיר הופך לצמוד ולוהט. בזירה הפנים-חרדית, מתייצבים החסידים והליטאים משני עברי המתרס, כאשר רק השבוע, בטקס הרמת כוסית של ראש העיר יהב, נרשמה נוכחות נרחבת של נציגי 'אגודת ישראל', ש"ס וקהילות חסידיות.

מי שהסתמנה עד כה כיריבה עיקרית של יהב היא חברת המועצה עינת קליש רותם, שבסקרים האחרונים מבססת את מעמדה מול יתר המתחרים, אך עדיין נמצאת בפער ניכר מראש העיר יהב. מנדי זלצמן, מנכ"ל נמל חיפה והמתמודד הטרי, מתחיל לעלות על הגל ומועמדותו מסתמן כאופציה משמעותית, כאשר על פי הדיווחים, בכוונתו לפנות ולבקש את תמיכת ראש הממשלה בנימין נתניהו.

על פי סקר מכון 'הגל החדש' שנערך להזמנת מטה זלצמן, ראש העיר יונה יהב זוכה ל-27% מהקולות, עינת קליש רותם זוכה ל-21% מהקולות ואילו זלצמן שיצא אחרון לדרך, מקבל כבר 11%. בסקר בלטו אחוזים ניכרים (30%) שטרם החליטו במי לתמוך. מסקר מכון 'מדגם' של מנו גבע ומינה צמח, להזמנת 'רדיו חיפה', עולה כי הפער בין יהב לקליש רותם עומד על 5% בלבד תוך שהיא הופכת לסיעה הגדולה במועצה עם לא פחות מ-6 מנדטים.

ביום ראשון, חנכה עינת קליש רותם את מטה הבחירות שלה במרכז הכרמל, בהשתתפות פעילים ואנשי שטח. מי שכובד בקביעת המזוזה היה אביה. קליש רותם זכתה השבוע ל'ניצחון' מסוג שונה, כשנכנסה לרשימת 100 המשפיעים לשנת תשע"ח של מגזין 'דה מרקר'.

ביום שני, ערך ראש העיר יונה יהב טקס הרמת כוסית לקראת השנה החדשה, שם נרשמה נוכחות חרדית ערה, שכללה את חברי המועצה אריה בליטנטל (אגודת ישראל) ועודד שבזי (ש"ס), לצד נציגי קהילות סערט ויז'ניץ, גור, צאנז נדבורנה, חב"ד ועוד.

החיבור החסידי עם יהב קיבל השבוע ביטוי נוסף בסיור משותף של סגן השר יעקב ליצמן עם ראש העיר יונה יהב בבית החולים רמב"ם בחיפה, שם חלקו השניים מחמאות זה לזה. בשבוע שעבר נכנס יהב לאדמו"ר מצאנז, שם שהה לשיחה ממושכת והתברך לשנה החדשה.

למרות שעד כה טרם הוכרזה תמיכה רשמית, נדמה שמאמציה של 'דגל התורה' לגייס את כל הציבור החרדי בחיפה לגוש 'רק לא יונה' נוחל כישלון וכעת לא נותר לה כי אם לבחון מחדש את דרכה. ב'דגל' הזהירו בעבר כי תמיכה ביהב תוביל לפירוק הגוש החרדי ולריצה במפלגות נפרדות.

ובתוך כך, השבוע הודיע שר הבינוי והשיכון יואב גלנט על תמיכתו במועמד דוד עציוני לראשות העיר. תמיכת גלנט מגיעה לאחר הבעת התמיכה הרשמית של ראש מפלגתו, שר האוצר ויו"ר 'כולנו' משה כחלון בראש העיר יהב. עציוני שימש בעבר כיועצו הקרוב של כחלון ולאחר שלא זכה לתמיכתו, יאלץ להסתפק בתמיכת המספר 2 במפלגתו, גלנט. יצוין כי בזירה הפוליטית מעריכים כי גלנט נמצא בדרכו למפלגת 'הליכוד', כך שהבעת תמיכה עצמאית ושונה מזו של יו"ר מפלגתו, לא גורמת להרמת גבות.

השארת תגובה