יום אחר יום: סיכום השנה שחלפה

פטירתם של גדולי ישראל, אירועי טרור, תהפוכות דיפלומטיות, מאבקי חקיקה בכנסת והבחירות המקומיות יוצאות לדרך • וגם: השרים וחברי הכנסת החרדים בטורים אישיים ל'קו עיתונות' על השנה שחלפה

אסון נחל צפית. צילום זקא
אסון נחל צפית. צילום זקא

ה' תשרי, משאל עם בכורדיסטאן

יותר מ-90% מהתושבים (כ-3.2 מיליון) תמכו בעצמאות כורדיסטאן העיראקית ובהיפרדות מהממשל הקיים בבגדד. מדינות ערב התנגדו ליוזמה והנשיא הטורקי ארדואן טען (ברצינות תהומית) שהתוצאות הושפעו בידי 'המוסד' הישראלי.

ו' תשרי, פיגוע בהר אדר

מחבל פלסטיני תושב הכפר הסמוך בית סוריכ רצח ביריות שלושה ישראלים ופצע קשה אדם נוסף בנקודת הבידוק בשער בידו, דרכו נכנסים פועלים פלסטיניים ליישוב הר אדר.

י"א תשרי, טבח בלאס וגאס

סטיבן פאדוק, פנסיונר אמריקני מנבדה, פתח באש מהקומה ה-32 של מלון בו שהה בלאס וגאס לעבר קהל המונים שהשתתף באירוע במקום. 59 איש נרצחו ו-527 איש נפצעו. האירוע נרשם כאירוע הירי ההמוני הגדול בהיסטוריה של ארה"ב, "הישג" לא פשוט בכלל.

יו"ר ועדת המדע והטכנולוגיה ח"כ הרב אורי מקלב

י"א תשרי, משאל עם בקטלוניה

תושבי האוטונומיה השוכנת בצפון מזרח ספרד, יצאו למשאל עם על עצמאותם והתנתקות מספרד, בניגוד להחלטת בית המשפט שקבע כי המשאל לא חוקתי. 90% תמכו בעצמאות מתוך יותר משני מיליון מצביעים. הממשלה הספרדית לא באמת התייחסה למשאל ברצינות ודיכאה ביד ברזל הפגנות קטלוניות, ואם שאלתם, גם נכון לשעת כתיבת השורות קטלוניה רחוקה מעצמאות.

י"ד תשרי, רצח ראובן שמרלינג הי"ד

בערב חג סוכות, נדקר ונרצח ראובן שמרלינג הי"ד, תושב אלקנה בן 70, על ידי שני מחבלים שהעסיק. גופתו נמצאה עם סימני אלימות קשים. שבועות אחדים לאחר מכן נלכדו הרוצחים ונשפטו למאסר עולם.

כ"ב תשרי, ארה"ב פורשת מאונסק"ו

לאחר שורה של החלטות אנטישמיות ואנטי ישראליות, הודיעה ארה"ב על פרישתה מארגון החינוך, המדע והתרבות של האו"ם, שהפך לגוף פוליטי הנשלט על ידי רוב אנטי ישראלי. ההחלטה הדרמטית התקבלה בברכה בישראל, שהצטרפה אף היא במהרה ופרשה מהארגון.

י"א חשוון, פיגוע דריסה במנהטן

מחבל מוסלמי בן 29 דרס באמצעות טנדר רוכבי אופניים במנהטן תחתית, עד שהתנגש באוטובוס תלמידים. שמונה בני אדם נהרגו ו-11 נפצעו בפיגוע הטרור החמור ביותר בניו יורק מאז אסון התאומים.

ח"כ הרב מיכאל מלכיאלי

י"ט חשוון, פטירת 'זקן המשגיחים'

בגיל 90, נפטר בבית החולים לניאדו מי שזכה לכינוי 'זקן המשגיחים', הגאון רבי דב יפה זצ"ל, לאחר עשרות שנים בהן הרביץ מוסר לתלמידיו בישיבת 'כנסת חזקיהו' ברכסים ובשיחות רבות שמסר ברחבי הארץ.

כ"ג חשוון, רעידת אדמה באיראן

לפחות 530 הרוגים ולא פחות מ-8,000 פצועים ברעידת אדמה במחוז כרמאנשאה באיראן, סמוך לגבול עיראק. יותר מ-70 אלף איש נותרו ללא קורת גג.

כ"ה חשוון, הפיכה צבאית בזימבבואה

אחרי 37 שנות דיקטטורה בהן שלט הרודן רוברט גבריאל מוגאבה ביד ברזל בזימבבואה, השתלט הצבא על השלטון המקומי ואילץ את הנשיא הישיש, בן 94, להתפטר מתפקידו.

ד' כסלו, משבר הרכבת

בעקבות חילולי שבת חוזרים ונשנים של רכבת ישראל שביצעה עבודות שונות בשבת, דרשו נציגי המפלגות החרדיות מנתניהו עצירה מיידית של העבודות ואיימו במשבר קואליציוני. בסופו של דבר צומצמו חלק מהעבודות והנציגות החרדית נחלה הצלחה חלקית. בהמשך התפטר השר ליצמן מהממשלה והוקמה ועדת הארבעה, בה חברים מקלב, מלכיאלי, בן צור ואייכלר, ואשר תפקידה לפקח ולעקוב אחרי חילולי שבת שאינם הכרחיים.

יו"ר סיעת יהדות התורה, ח"כ הרב מנחם אליעזר מוזס

ה' כסלו, שטרות כסף חדשים

שנתיים אחרי שבנק ישראל פתח במהלך להחלפת שטרות הכסף, הוא הושלם עם כניסתם למחזור של שטרות ה-20 וה-100 שקל, שהצטרפו לשטרות ה-50 וה-200 שהושקו קודם לכן. מסיבות כלכליות הוחלט לבסוף שלא לצרף לסדרה גם שטר נוסף שתוכנן מלכתחילה, בן 500 שקלים.

ו' כסלו, פיגוע בצפון סיני

45 ק"מ מאל עריש, ומרחק כפול מהגבול הישראלי, התרחש אחד הפיגועים הרצחניים ביותר של דאע"ש – כ-30 מחבלים ברכבי שטח התנפלו על מתפללי מסגד א-ראודה בצפון סיני, שרבים מהם נמנו על שבטים בדואים שהתנגדו לארגון הטרור, וטבחו בהם ללא רחמים. תוצאות הקטל: 309 הרוגים, מהם 27 ילדים, ולפחות 128 פצועים. כמחצית מהמחבלים חוסלו בהמשך על ידי הצבא המצרי, ובמדינה הוכרזו שלושה ימי אבל.

ח' כסלו, ליצמן מתפטר מהממשלה

לאחר משבר עבודות הרכבת והימשכות חילולי השבת, הודיע שר הבריאות יעקב ליצמן לראש הממשלה בנימין נתניהו על התפטרות מתפקידו כשר, הנושא אחריות מיניסטריאלית. "לצערי ונוכח הכאב הגדול, בעקבות עבודות ממשלתיות שבוצעו בשבתות בפרהסיה בידי רכבת ישראל מזה תקופה ארוכה – החלטתי להתפטר מתפקידי כשר הבריאות. כשר בישראל איני יכול לשאת באחריות המיניסטריאלית לחילולי שבת ממלכתיים שנעשו בפרהסיה, בניגוד לערכים המקודשים לעם היהודי, לסטטוס קוו ולהסכם הקואליציוני", כתב ליצמן, שמונה בהמשך כסגן שר במעמד שר וללא שר מעליו.

ט' כסלו, אושר חוק ההמלצות

46 חברי כנסת תמכו בחוק שיאסור על המשטרה לפרסם את המלצותיה בתום חקירות שהיא מנהלת, לעומת 37 מתנגדים. החוק גם כולל סעיף שאוסר על המשטרה להגיש המלצה בתיקים רגישים – למעט אם התבקשה במפורש לעשות זאת.

סגן שר החינוך הרב מאיר פרוש

ט"ו כסלו, חקירת ח"כ דוד ביטן

אחרי יותר מחצי קדנציה בה הוביל את הקואליציה ביד רמה ואף סומן כאיש החזק ביותר בליכוד אחרי נתניהו, נחקר יו"ר הקואליציה ח"כ דוד ביטן בחשד למעורבות בפרשת שוחד בראשון לציון. חקירה בעקבותיה פרש מתפקידו כיו"ר הקואליציה והוחלף על ידי עמיתו לסיעה ח"כ דוד אמסלם. ביטן נחקר בהמשך השנה שוב ושוב, אך עד כה לא התקבלה החלטה בעניינו.

ט"ז כסלו, חיסול נשיא תימן

עלי עבדאללה סלאח, מי שכיהן כנשיא תימן יותר מ-30 שנה ופרש לטובת סגנו, נרצח על ידי כוחות החות'ים (ארגון טרור שיעי רצחני הפועל בתימן) לאחר קרב בצנעא.

י"ח כסלו, 'נאום ירושלים'

שנה לאחר שנכנס לתפקיד נשיא ארה"ב, הבהיר דונלד טראמפ כי הוא מתכוון למלא את הבטחת הבחירות ולהעביר את שגרירות ארה"ב בישראל לירושלים. בנאום מכונן שנשא, אמר טראמפ בין השאר: "ישראל היא מדינה ריבונית עם זכות, כמו כל מדינה ריבונית אחרת, לקבוע את בירתה. הכרה בעובדה הזאת היא תנאי הכרחי להשגת שלום. לפני 70 שנה, ארצות הברית, בהנהגת הנשיא טרומן, הכירה במדינת ישראל. מאז קבעה ישראל את בירתה בעיר ירושלים – הבירה שהעם היהודי ייסד בזמנים קדומים… לכן קבעתי שהגיע הזמן להכיר רשמית בירושלים כבירת מדינת ישראל. בעוד נשיאים קודמים הבטיחו זאת בקמפיינים שלהם אך כשלו במימוש הבטחתם, היום אני מממש זאת". כצפוי, בעוד נתניהו כינה את ההצרה אירוע היסטורי, אבו מאזן טען כי מדובר בהפרת החלטות בינלאומיות, טראמפ לא התרגש ובהמשך השנה אכן עברה השגרירות לירושלים.

כ"ד כסלו, פטירת מרן הגראי"ל שטיינמן זצ"ל

אחרי חודשים ארוכים של תפילות בהיכלי התורה, נפטר לפנות בוקר בבית החולים מעיני הישועה מנהיג הדור, בעל מחבר ספרי 'איילת השחר' וראש ישיבות 'ארחות תורה' ו'גאון יעקב', מרן הגאון רבי אהרן יהודה לייב שטיינמן זצ"ל, ומאות אלפים נהרו למסע הלווייתו בבני ברק. צוואתו של מרן הדהדה בפשטותה, בהוראותיו לבל יספידוהו, ובבקשתו להקים מצבה פשוטה על קברו ולא לקרוא ילדים על שמו. בנו, הגאון רבי שרגא שטיינמן, מונה כממשיך דרכו בראשות רשת ישיבות 'ארחות תורה'.

ח"כ הרב יעקב אשר

כ"ד כסלו, אושר 'חוק המסתננים'

לאחר פסיקת בג"ץ שהגבילה את הממשלה, אושר ברוב של 71 חברי כנסת לעומת 41 מתנגדים בלבד, תיקון חוק המסתננים, אשר מאפשר לממשלה לכלוא מסתננים אשר אינם מסכימים להתפנות מרצון למדינה שלישית. תיקון החוק למעשה האריך את תוקפם של ההסדרים המעגנים את האמצעים לטיפול בתופעת המסתננים, בשלוש שנים נוספות.

ב' טבת, טראמפ חונן את רובשקין

נשיא ארה"ב המתיק את עונשו של האסיר היהודי המפורסם, חסיד חב"ד שלום מרדכי הלוי רובשקין, שנשפט והורשע על הונאת בנק ל-27 שנות מאסר, לאחר שריצה שמונה שנים בכלא האמריקאי. בהמשך, בחודש אלול, הגיע רובשקין לביקור בישראל והתקבל בחביבות בבתיהם של גדולי ישראל, לאחר שבא להודות להם על התמיכה שקיבל.

ט"ז טבת, אושר חוק מוות למחבלים

לאחר דיונים מפרכים ובהובלתו של שר הביטחון איווט ליברמן, אושר בכנסת ברוב זעום חוק המאפשר להטיל עונש מוות על מחבלים. 52 חברי כנסת תמכו בהצעה לעומת 49 מתנגדים. למעשה, האפשרות להטיל עונש כזה כבר הייתה קיימת, אולם החוק מרחיב אותה ומאפשר לרוב רגיל להטיל את העונש (ולא פה אחד, כפי שנדרש קודם לכן) ובנוסף, קובע כי על התביעה הצבאית לדרוש את העונש החמור מכל.

כ"ב טבת, אושר 'חוק המרכולים'

לאחר עימותים סוערים ועל חודו של קול, אישרה הכנסת ברוב של 58 תומכים מול 57 מתנגדים (בהם חברי הכנסת של ישראל ביתנו) את חוק המרכולים, שמאפשר לשר הפנים ויו"ר ש"ס אריה דרעי לבטל חוקי עזר שתקבלנה עיריות שונות, אם וכאשר יאפשרו חילול שבת. במקביל, אושר בממשלה גם חוק שיאפשר לשר העבודה והרווחה להוסיף שיקולי "מסורת ישראל" במתן היתרי עבודה בשבת.

כ"ו טבת, פטירת הגר"י מאמאן זצ"ל

בירושלים נפטר בגיל מאה זקן רבני מרוקו, חבר בית הדין הגדול לערעורים הגאון רבי יהושע מאמאן זצ"ל, בעל מחבר סדרת ספרי 'עמק יהושע', שעלה בילדותו ממרוקו. זכינו ב'קו עיתונות' להגיש את הראיון האחרון שנערך עמו, במוספי החגים דאשתקד.

כ"ז טבת, אבו מאזן בנאום 'ייחרב ביתך'

יו"ר הרשות הפלסטינית, אבו מאזן, תקף בחריפות את נשיא ארצות הברית, דונלד טראמפ, לאחר שקרא כי האחרון מפסיק את הסיוע לפלסטינים מאחר והם לא מוכנים למשא ומתן עם ישראל. "ייחרב ביתך, ממתי אנחנו מסרבים למשא ומתן?", אמר אבו מאזן בכינוס המועצה המרכזית של אש"ף. "פרידמן (שגריר ארה"ב בישראל) אומר שאין כיבוש, ושיבקש ממשרד החוץ האמריקני לא להשתמש יותר במילה כיבוש. שאני אפגש איתו? לא ניפגש איתו, לא בעמאן ולא בוושינגטון ולא בשום מקום".

יו"ר סיעת ש"ס בכנסת, ח"כ הרב יואב בן צור

ו' שבט, סגן הנשיא בישראל

אחרי ביקורו ההיסטורי של נשיא ארה"ב דונלד טראמפ בשנה שעברה, הגיע תורו של סגן הנשיא, ידיד מושבע של ישראל, מייק פנס. פנס פגש את ראש הממשלה ונשיא המדינה, ביקר ביד ושם ובכותל המערבי, ונשא נאום בלתי נשכח בכנסת במהלכו בירך 'שהחיינו'.

י' שבט, חוק השואה בפולין

הפרלמנט הפולני מחולל סערה בינלאומית לאחר אישור חוק שאוסר על שיוך השואה לפולין, ובין השאר אוסר להשתמש בביטוי 'מחנה השמדה פולני', בטענה כי האשמה מוטלת כולה על כתפי גרמניה הנאצית והפולנים לא היו מעורבים בשואה עצמה. בישראל נשמעו גינויים מקיר לקיר ושר החינוך נפתלי בנט אף מיהר להוסיף ללימודים במערכת החינוך שיעור על מעורבות האוכלוסייה הפולנית בשואה. בעקבות הסערה הבינלאומית, הוסרה הענישה הפלילית מהחוק.

י"ב שבט, הקלטות שרה נתניהו

שערורייה בתקשורת הישראלית: נחשפו הקלטות של רעיית ראש הממשלה, שרה נתניהו, בהן היא נוזפת ביועץ על כך ששמה הוכנס לעיתונות בלא תוארה המלא – פסיכולוגית ילדים. חשיפת ההקלטות חוללה דיון ציבורי על הלגיטימיות שבפרסומן, בפרט מאחר ושרה נתניהו אינה נושאת בתפקיד רשמי וכמו כן מדובר בהקלטה של שיחה פרטית.

ט"ו בשבט, אורן חזן מורחק

אם תהיתם לאן נעלם לאחרונה הח"כ הצבעוני ביותר בקדנציה הנוכחית בשורות הליכוד, אורן חזן, הרי שהסיבה לכך נעוצה בהחלטת ועדת האתיקה של הכנסת בעקבות חמש עתירות של ח"כים, להרחיק את חזן מישיבות מליאת וועדות הכנסת לחצי שנה, לא כולל הצבעות, ולשלול ממנו שכר של שבוע. תיכף הוא חוזר, אל תלכו לשום מקום.

יו"ר ועדת החינוך ח"כ הרב יעקב מרגי

כ"ה שבט, מטוס F-16 ישראלי הופל בסוריה

כטב"מ (כלי טיס בלתי מאויש) איראני חדר לישראל באותו בוקר ויורט על ידי מסוק ישראלי, בעקבות כך הפציץ חיל האוויר את קרון ההפעלה של המזל"ט בשטח סוריה. במהלך ההפצצה יורט אחד המטוסים הישראלים על ידי אש נ"מ סורית והופל, כשהוא מתרסק ליד קיבוץ הרדוף בצפון. בהמשך תקף צה"ל סדרה של מטרות איראניות וסוריות ובתקיפות הללו נהרגו לוחמים איראנים.

כ"ח שבט, המשטרה ממליצה להעמיד לדין את נתניהו

פורסמו המלצות המשטרה בתיקי 1,000 ו-2,000 נגד ראש הממשלה בנימין נתניהו. בתיק 1,000 נחשד נתניהו בקבלת טובות הנאה מאנשי העסקים פאקר ומילצ'ן בסכום כולל של כמיליון שקל, ואילו בתיק 2,000 נחקר נתניהו בחשד לקבלת סיקור אוהד ב'ידיעות אחרונות' בתמורה לצמצום והגבלת עיתון הבית שלו – ישראל היום. כאמור, במהלך פברואר פורסם רשמית שלפי מסמך סיכום החקירה של המשטרה ישנה תשתית ראייתית להגשת כתב אישום נגד נתניהו בעבירה של בקשת שוחד, מרמה והפרת אמונים בשתי הפרשות.

ה' אדר, פילבר חותם 'עד מדינה'

שלמה פילבר, מי שכיהן כמנכ"ל מועצת יש"ע ובהמשך מנכ"ל משרד התקשורת, ונעצר יומיים קודם לכן במסגרת תיק 4,000 (פרשת בזק-אלוביץ'), חתם על הסכם 'עד מדינה', לפיו יועמד רק לדין משמעתי, בתמורה למסירת מידע שעשוי לקדם את החקירות נגד חשודים אחרים ובהם בנימין נתניהו. חודשיים לאחר מכן פוטר מתפקידו כמנכ"ל משרד התקשורת.

ז' אדר, דני סיידה חוזר לכנסת

חצי שנה לאחר שהחליף למשך יממה את ח"כ יגאל גואטה ורשם שיא כח"כ בעל תקופת הכהונה הקצרה ביותר, חזר דני סיידה לכהן כח"כ מן המניין בעקבות התפטרותו מהכנסת של סגן שר האוצר איציק כהן, במסגרת החוק הנורבגי.

השר לשירותי דת הרב דוד אזולאי

ט' אדר, פטירת מרן הגר"ש אוירבך זצ"ל

באופן פתאומי לחלוטין, נפטר בליל שבת ראש ישיבת 'מעלות התורה', הגאון רבי שמואל אוירבך זצ"ל, מי שכיהן בעבר כחבר 'מועצת גדולי התורה' של 'דגל התורה' וכראש ישיבה ב'איתרי' וב'קול תורה' – לאחר שעבר דום לב. עשרות אלפים הגיעו להשתתף במסע הלווייתו שנערך בצהרי יום ראשון.

י"ז אדר, החרדי המזויף של לפיד

בשיאם של מאבקי דת ומדינה, התייצב יו"ר 'יש עתיד' במתחם תחנת רכבת מרכז בתל אביב, כשלצדו קבוצת מפגינים ותומכים ושחרר הצהרות נגד עולם התורה וחוק הגיוס שהתגבש באותם ימים. חדי העין מיהרו לזהות בתמונות שהופצו פעיל 'חרדי' שעמד בסמוך ללפיד, ואשר בחינה מדוקדקת גילתה כי הוא מחופש כדבעי. ברשת פרצה סערה וב'יש עתיד' ניסו להתנער מהפעיל ולהבהיר שלא מדובר ביוזמה מפלגתית.

י"ח אדר, חפץ חותם 'עד מדינה'

שבועיים לאחר שמנכ"ל משרד התקשורת שלמה פילבר חתם על הסכם 'עד מדינה' במסגרת תיק 4,000, הצטרף אליו גם ניר חפץ, מי שכיהן כיועץ התקשורת של בני הזוג נתניהו, שהעביר למשטרה סדרת הקלטות ששמר מהתקופה בה עבד בצמוד לראש הממשלה.

י"ט אדר, אורלי לוי מקימה מפלגה

חברת הכנסת אורלי לוי אבקסיס, בתו של הח"כ המיתולוגי דוד לוי, שפרשה מוקדם יותר במהלך הקדנציה ממפלגת 'ישראל ביתנו' והודיעה שתתמקד בנושאים חברתיים, החליטה להריץ מפלגה עצמאית לכנסת. מאז פורסמו כמה וכמה שמות בולטים במערכת הפוליטית והביטחונית שעשויים לחבור אליה, וגם בסקרים היא קיבלה עד כה תוצאות מחמיאות למדי.

י"ט אדר, נאום נתניהו באיפא"ק

ראש הממשלה נשא נאום בועידת הלובי הפרו-ישראלי הנחשב מכולם – איפא"ק. בנאום שהועבר ברשתות התקשורת העולמיות, הודה ראש הממשלה לנשיא טראמפ על ההחלטה להעביר את השגרירות לירושלים, והבהיר כי "חובה עלינו לעצור את איראן".

שר הפנים, הפריפריה, הנגב והגליל יו"ר ש"ס הרב אריה דרעי

כ"ו אדר, חוק הגיוס אושר בקריאה טרומית

בשל דרישת המפלגות החרדיות שלא לסיים את מושב החורף מבלי לפתוח בהליכי חקיקת חוק גיוס מתוקן, הצביעה הכנסת בקריאה טרומית על הצעתו של ח"כ יואב בן צור מש"ס, ואישרה אותה ברוב של 59 תומכים מול 38 מתנגדים, בהם נציגי 'ישראל ביתנו'.

כ"ז אדר, אזולאי מחליף את אביו

שבועות אחדים לאחר הצטרפותו של ח"כ דני סיידה לשורות ש"ס, התרעננה רשימת המפלגה בח"כ צעיר נוסף – ינון אזולאי, בנו של שר הדתות דוד אזולאי, שפרש עבורו מהכנסת (אך נותר לכהן כשר).

כ"ט אדר, פטירת האדמו"ר מויז'ניץ מונסי

אחרי חודשים ארוכים של עליות ומורדות, נפטר בארה"ב הרבי מויז'ניץ מונסי, הגאון רבי מרדכי הגר זצ"ל, לאחר שכיהן במשך 46 שנים כאדמו"ר והנהיג רבבות חסידים. הותיר אחריו שבעה בנים ונכד שמונו כאדמו"רים להמשיך את דרכו.

ט' ניסן, ניר ברקת עובר לזירה הארצית

ראש העיר ירושלים בעשור האחרון מודיע רשמית כי יתמודד ברשימת הליכוד לכנסת ויסיים את תפקידו כראש העיר עם תום הקדנציה הנוכחית, במה שהיווה באופן רשמי יריית פתיחה במרוץ לתפקיד. השמות הבולטים עד כה: יוסי דייטש, משה ליאון, השר זאב אלקין, עופר ברקוביץ', רחל עזריה, אבי סלמן ויוסי חביליו. גם ח"כ נחמן שי שקל להתמודד אך לבסוף חזר בו.

י"ד ניסן, צעדת השיבה הגדולה

בעקבות המצב הכלכלי ברצועת עזה, ניסה חמאס להוביל צעדת ענק ולפרוץ את המצור הישראלי על גבולות הרצועה. המועד הראשון שנבחר לשם כך היה 'יום האדמה', שחל השנה בערב פסח. מאז אירעו כמה וכמה ניסיונות דומים, אך כולם רשמו כישלון חרוץ, הן מבחינת מספר המשתתפים והן באשר לתוצאה שהושגה. על פי הדיווחים מעזה, נהרגו באירועים הללו עד כה 155 פלסטינים ונפצעו כ-17 אלף, מרביתם משאיפת גז מדמיע.

יו"ר הוועדה לפניות הציבור ח"כ הרב ישראל אייכלר

כ"ב ניסן, מתקפה כימית בדומא

העולם הזדעזע למראה התמונות שהגיעו מהעיר דומא שבסוריה, השוכנת סמוך לדמשק. לפי הדיווחים, פצצות חבית שהכילו רעלנים וחומרים כימיים הוטלו על העיר, וכמאה בני אדם נהרגו בעקבות חשיפה לגז סארין ולכלור. בנוסף, כ-500 בני אדם נזקקו לטיפול רפואי בעקבות התסמינים שגילו. סוריה וגם רוסיה הכחישו מעורבות, אך נשיא ארה"ב דונלד טראמפ הבטיח שהאירוע לא יעבור בשתיקה, וגם מימש את הבטחתו.

כ"ד ניסן, ישראל מפציצה בסוריה

לאורך כל השנה דווח על הפצצות ישראליות בסוריה, אלא שהפעם היעד היה ספציפי במיוחד – שדה התעופה T4 השוכן במחוז חומס ונחשב לאחד הבסיסים הגדולים במדינה. בתקיפה נהרגו לפחות 14 אנשי צבא, כאשר חלקם איראנים. על פי מקורות זרים, הותקפו מערך ההגנה האווירי שהוצב במקום וכמו גם מערכת בקרה לשליטה על מזל"טים שהייתה בשדה התעופה המדובר.

כ"ט ניסן, כוחות הברית תוקפים בסוריה

ארה"ב, בריטניה וצרפת ביצעו מתקפה חריפה בסוריה בעקבות השימוש בנשק כימי בתחילת אפריל. המתקפה כללה הפצצות מאסיביות מהאוויר וכמו גם מטח טילים ששוגרו ממשחתות, והיא כוונה לעבר מרכזי מחקר צבאיים ומפעלי נשק כימיים.

ה' אייר, עימות המשואות

לרגל חגיגות השבעים למדינת ישראל, דרשת שרת התרבות מירי רגב לשלב בטקס הממלכתי בהר הרצל נאום של ראש הממשלה בנימין נתניהו. יו"ר הכנסת ח"כ יולי אדלשטיין סירב ובשיא העימות אף נרמז כי יימנע מלהשתתף בטקס ולשאת דברים כמקובל – אם נתניהו יעמוד על שלו. לבסוף, אלא מה, נתניהו 'ניצח' ונשא דברים, תוך שהתקשורת הישראלית מודדת את אורכי הנאום של ראש הממשלה ויו"ר הכנסת ובוחנת מי מהם חרג יותר מהתכנית המקורית.

ו' אייר, חיסול מסתורי במלזיה

שני אופנוענים ירו מטווח קצר וחיסלו את מהנדס חמאס, פאדי אל בטש, בשעות הבוקר המוקדמות בשכונת ג'לאן גומבק שבבירת מלזיה, בעת שהיה בדרכו למסגד סמוך. אל בטש נחשב לאחד ממומחי המל"טים של חמאס, וחיסולו נועד לפגוע ביכולות הארגון. משטרת מלזיה ניסתה לאתר את המתנקשים ואף הפיצה קלסתרונים שלהם, ללא הצלחה. בתקשורת העולמית ייחסו את החיסול המוצלח ל'מוסד' הישראלי, שכבר ביצע בעבר כמה וכמה סיכולים באופן דומה.

י"א אייר, אסון נחל צפית

תשע נערות ונער אחד, תלמידי המכינה הקדם צבאית בני ציון, היו חלק מקבוצה שיצאה לטייל בנחל צפית ונקלעו לשיטפון חזק שלא הותיר להם סיכוי. כל העשרה נמצאו ללא רוח חיים וכמה מחבריהם למסע נאלצו לקבל טיפול רפואי בבית החולים סורוקה. בעקבות האירוע נפתחה חקירה נגד ראש המכינה והמדריך האחראי, שנחשדו בהתנהלות רשלנית.

ט"ו אייר, נתניהו מציג את מסמכי הגרעין

אחד מהישגי המודיעין הגדולים אי פעם נחשף לידיעת הציבור במסיבת עיתונאים דרמטית שכינס ראש הממשלה בנימין נתניהו בתל אביב. נתניהו הציג בפני העיתונאים והעולם כולו עשרות אלפי דפים ותקליטורים שהכילו מידע מפורט על תכנית הגרעין האיראני, ואשר נלקחו על ידי סוכני 'המוסד' הישראלי ממחסן בלב טהרן. תוכן המסמכים הוכיח שגם לאחר שפרויקט אמאד (כינויה של תכנית הגרעין האיראנית) הוקפא כביכול, המשיכו האיראנים לעסוק ולנסות לקדם את מטרתם – השגת פצצה גרעינית. נאום נתניהו והמבצע בכללותו זכו לפרסום בינלאומי רחב, וההשלכה הישירה לא איחרה להגיע בדמות ביטול הסכם הגרעין.

י"ז אייר, החל 'טרור העפיפונים'

מחבלי חמאס ברצועת עזה פתחו בשיטה חדשה לפגוע בישראל – שיגור עפיפונים בוערים לשטח ישראל, מתוך מטרה לחולל דליקות ונזקים. בהמשך שוכללה השיטה ולחלק מהעפיפונים הוצמדו חומרי נפץ. במהלך שלושה חודשים של טרור הלהבות, פרצו יותר מאלף שריפות ונגרם נזק לעשרות אלפי דונם. בעקבות גל הטרור, סגרה ישראל את מעבר כרם שלום.

כ"ג אייר, ארה"ב פורשת מהסכם הגרעין

אחרי חשיפת מסמכי הגרעין בידי ישראל, הודיע נשיא ארה"ב דונלד טראמפ על ביטול הסכם הגרעין עם איראן, עליו חתם קודמו בתפקיד, הנשיא ברק אובמה. במקביל לביטול ההסכם, הוטלו על איראן מחדש הסנקציות החמורות שהיו עליה בעבר, כל עוד לא תפסיק לחלוטין את תכנית הגרעין שלה.

כ"ג אייר, שוחרר אלאור אזריה

סיומה של הפרשה שקרעה את ישראל: הלוחם אלאור אזריה, שירה למוות שנתיים קודם לכן במחבל שהיה שרוע על הקרקע, סיים לרצות את העונש שנגזר עליו ושוחרר, זאת לאחר שנשיא המדינה דחה בקשה להעניק לו חנינה, אף לאחר הצטרפותם של ראש הממשלה וכמחצית מחברי הכנסת לעצומה למענו.

כ"ט אייר, שגרירות ארה"ב עוברת לירושלים

על רקע עימותים קשים ברצועת עזה, בהם נהרגו עשרות פעילי טרור שניסו לחצות את גדר המערכת לישראל, עברה שגרירות ארה"ב בראשות השגריר דייויד פרידמן למשכנה החדש בירושלים, כפי שהבטיח הנשיא האמריקאי דונלד טראמפ עוד במסע הבחירות שניהל. בכך הסתיימה סאגה של יותר מ-20 שנה, מאז נחקק בקונגרס האמריקני חוק המחייב את העברת השגרירות לבירה הישראלית, חוק שנדחה בחתימת הנשיא אחת לחצי שנה.

ב' סיון, גואטמלה מעבירה שגרירות לירושלים

יומיים לאחר ארה"ב, גם השכנה הקטנה ממרכז אמריקה הודיעה על העברת השגרירות שלה לבירת ישראל, במה שפתח ציפייה למדינות נוספות שינקטו בצעד הדיפלומטי הראוי.

כ"ט סיון, טראמפ וקים נפגשים בסינגפור

הלא ייאמן קורה: אחרי שהחליפו הצהרות לוחמניות ובעולם התעורר חשש מעימות גרעיני, נפגשו מנהיגי ארה"ב וצפון קוריאה – הנשיא דונלד טראמפ והדיקטטור קים ג'ונג און במלון 'קפלה' שבסינגפור. בפסגה עצמה רשם טראמפ הישג דרמטי כשהוציא התחייבות מצפון קוריאה לפירוק מלא של חצי האי הקוריאני מנשק גרעיני, כמו גם חתימה על מסמך הבנות משותף.

א' תמוז, ה'מועצת' של אגודה בהחלטה דרמטית

'מועצת גדולי התורה' של 'אגודת ישראל' גילתה השנה דומיננטיות ייחודית, ואף התכנסה כמה פעמים וקיבלה החלטות דרמטיות. אך ללא ספק הבולטת שבהן הייתה זו שהתקבלה בר"ח תמוז, ואשר קראה לנציגי הסיעה בכנסת לפרוש מהממשלה אם חוק הגיוס יעבור כלשונו כפי שהציעה הועדה המיוחדת של משרד הביטחון. בשל החלטה זו התעכב אישור החוק, למרות תמיכתן של 'דגל התורה' וש"ס, והממשלה ביקשה הארכה מבג"ץ להשלים את החקיקה במושב החורף הקרוב, מתוך תקווה למצוא ניסוח שיאושר על ידי ה'מועצת' ויספק גם את בג"ץ.

ה' תמוז, פרשת גונן שגב

אחרי תקופה של איפול כבד, הותר לפרסום כי השר לשעבר גונן שגב, שכבר הסתבך לא אחת בעבירות פליליות, חשוד בריגול עבור איראן. נגד שגב, בעבר חבר כנסת ושר מטעם מפלגת 'צומת', הוגש כתב אישום על ריגול עבור איראן תוך מסירת מידע על משק האנרגיה ועל גופי הביטחון של ישראל, וניסיונות לקשר בין אזרחים ישראלים לאנשי מודיעין איראניים שהציג כאנשי עסקים. הוא נעצר חודש קודם לכן כשניסה להיכנס לגינאה המשוונית שבאפריקה, והועבר לידי ישראל.

ח' תמוז, פולמוס שיטת ה'שוואנצונעס'

שיטה ייחודית חודרת לתודעת הקהל הרחב מבית מדרשו של האדמו"ר מויז'ניץ – גישה הגורסת כי על החסיד להיות 'זנב' של הרבי, מבלי יכולת להתנתק ממנו או לתהות אחריו. לשיטה נלווה גם שיר קליט והיא חוללה – ועדיין מחוללת – פולמוס פנים חרדי.

כ' תמוז, חוק הגיוס עובר בקריאה ראשונה

לאחר מאבקים רבים וחילוקי דעות פנימיים בסיעות החרדיות, עבר חוק הגיוס המתוקן בכנסת בקריאה ראשונה, בתמיכת 63 ח"כים (כולל יש עתיד) ובהתנגדות 39 ח"כים (בהם הח"כים החרדים). ראוי לציין כי החרדים אישרו בהסכמה שבשתיקה לממשלה להעביר את החוק, שהסתמך על המלצות מקצועיות שגיבשה ועדה מיוחדת במשרד הביטחון, תוך הבטחה שהוא יעבור תיקונים הכרחיים לקראת קריאה שניה ושלישית, במטרה לגבש חוק שיחזיק מעמד במבחן בג"ץ אך גם לא יפגע בקיומו של עולם התורה.

ב' אב, פטירת הגר"ש דבליצקי זצ"ל

בבני ברק נפטר בגיל 92 המקובל רבי שריה דבליצקי זצ"ל, שחיבר כשישים ספרים בהלכה ובהשקפה, ונודע כמומחה בענייני דקדוק וקבלה.

ז' אב, חוק הלאום עובר בכנסת

חוק יסוד דרמטי שעבר ממש בדקה ה-90 של מושב הקיץ בכנסת, קובע כי מדינת ישראל היא מדינת הלאום של העם היהודי, ומעגן בחוק את מעמדם של סמל, דגל והמנון המדינה. וכמו גם את לוח השנה העברי, חגי ישראל ומועדים. סעיף מעורר מחלוקת בחוק קובע כי הערבית אינה שפה רשמית אלא שפה 'בעלת מעמד מיוחד'. סעיף נוסף קבע כי כל קהילה תוכל לשמור על יישובים על טהרת הקהילה. למעשה, אושר החוק אחרי יותר משבע שנים של סחבת, במהלכן הוגשו לא פחות מעשר הצעות שונות לחקיקתו.

י"ב אב, 'אגודה' מודיעה על התמודדות דייטש

הקרב על ראשות העיר ירושלים בעיצומו, והוא רצוף נקודות ציון והתפתחויות בשנה האחרונה, אך נדמה כי המשמעותית מכולן, לפחות נכון לשעת כתיבת השורות, אירעה בי"ב אב, אז התכנסה מזכירות אגודת ישראל בירושלים והכריזה כי יוסי דייטש יהיה מועמד המפלגה לראשות העיר, כפי שפורסם לראשונה ב'קו עיתונות'.

כ"ד אב, חיסול ד"ר עזיז אסבר

ד"ר עזיז אסבר, מדען סורי בכיר חוסל כשאר מכונית התפוצצה באזור חאמה שבסוריה ויחד עמו נהרג גם נהגו. אסבר היה מעורב בפיתוח טילי "פתח" ונחשב לדמות מפתח ומקורב לנשיא סוריה בשאר אסד, למדענים איראנים וגם לצפון קוריאנים. החיסול יוחס ל'מוסד' הישראלי, אך כמו במקרים רבים, בחרה ישראל לשמור על עמימות באשר לחלקה באירוע.

כ"ו אב, בג"ץ מאריך את תוקף חוק הגיוס

למרות שעברה שנה מאז ביטל בג"ץ את חוק הגיוס שהעבירו המפלגות החרדיות בתחילת הקדנציה, הסכים בג"ץ לבקשת המדינה והאריך את תוקף החודש בשלושה חודשים נוספים, עד להשלמת החקיקה בסוגיה, הצפויה להסתיים בתחילת מושב החורף של הכנסת, אם אכן יושג נוסח מוסכם על כלל המפלגות החרדיות.

כ"ו אב, פטירת הגר"א מונסנגו זצ"ל

הגאון רבי אהרן מונסנגו זצ"ל, רבה האחרון של יהדות מרוקו ומי שנחשב למקורבו של מלך מרוקו, נפטר בישראל בגיל 89. תלמידו המפורסם הוא רבה של ירושלים הגרש"מ עמאר.

ב' אלול, מגפת עכברת בישראל

לאחר שעשרות בני אדם נדבקו במחלה, שבדרך כלל פוקדת לכל היותר עשרה בני אדם בשנה בישראל, הודיע משרד הבריאות כי יש להתרחק משורה של נחלים בצפון שנחשדו כנגועים, ובהם משושים, זוויתן, יהודיה וג'ילבון. ההתפרצות בימי החופשה הגבירה את החשיפה וכמו גם את הבהלה מהמחלה, אך בחסדי שמים היא הסתיימה ללא אבדות בנפש.

י' אלול, 'דגל' ו'אגודה' נפרדות

כפי שנחשף ב'קו עיתונות' בחודשים האחרונים, עקב מתיחות פנימית ובשילוב הרצון להגדיל את הייצוג החרדי בירושלים ואולי בערים נוספות, התכנסה הנהלת 'דגל התורה' והחליטה לרוץ בנפרד מאגודת ישראל בירושלים. שבועיים לאחר מכן אושר המהלך וקיבל את ברכתם של גדולי ישראל, לאחר שניסיון אחרון ליישב את ההדורים ולרוץ ברשימה משותפת לא צלח.

י' אלול, כינוס האדמו"רים נגד הגיוס

בשיאו של משבר הגיוס התכנסו בבני ברק לראשונה כמה אדמו"רים שהביעו את מחאתם נגד חוק הגיוס, וביניהם האדמו"רים מטשערנאביל, רחמסטריווקא, נדבורנה, לעלוב, פינסק קרלין, סלאנים, בוהוש, ביאלא ב"ב, סאסוב, מנהיג קהילת ברסלב הגרי"מ שכטר, גאב"ד זכרון מאיר הגר"ח וואזנר ועוד.

כ"א אלול, ארה"ב מבטלת הסיוע לאונר"א

משרד החוץ האמריקאי הודיע כי לא יעביר יותר כספים לתמיכה בסוכנות שתפקידה לטפל בפליטים הפלסטיניים. לדברי דוברת המשרד, הארגון "פגום מיסודו". בישראל בירכו על המהלך וציינו כי בפועל אונר"א עסקה יותר בשימור מצבם של הפליטים והגדלת מספרם מאשר בשיקומם.

כ"ג אלול, החלפת מזכיר ה'מועצת'

מסיבות שונות שאין כאן המקום לפרטן, הוחלט במועצת גדולי התורה של 'אגודת ישראל' להחליף את המזכיר הותיק, הרב מרדכי שטרן, ולהכניס במקומו לתפקיד את הרב יעקב ולצר, מנהל סמינר ויז'ניץ שכבר כיהן בעבר בתפקיד.

תגובה אחת
  1. שחכתם פיגוע בר"ח ניסן- שבו נהרגו נתנאל קהלני וזיו דאוס!

השארת תגובה