בכל הקשת הפוליטית: זעם על הממשלה

מנהלי עמותות החסד זועמים על הממשלה: "הקשישים צריכים לרוץ בין המשרדים, יש סחבת בקידום תכניות" • במשרד הרווחה מתגוננים: "הקשישים מוזמנים לנופשונים בחגים" • וחברי הכנסת זועמים

קשישים
קשישים

הקדמה קצרה: מצבם של הקשישים במדינת ישראל אינו מהטובים, בלשון המעטה. הקשישים אשר סובלים יותר מכל הינם הקשישים הגלמודים. יצאנו לבדוק את מצבה של אוכלוסיית הקשישים הבודדים בכל השנה ובפרט במשך תקופת החגים. לצורך כך שוחחנו עם שני ראשי עמותות שמטפלים באוכלוסיית הקשישים – שמואל (סמי) קידר מנכ"ל עמותת הל"ב (אשר מאגדת תחתיה מאות עמותות אשר מטפלות בקשישים)  וגב' תמר שיף, מנהלת עמותת 'משגב לקשיש'.

נפתח בסיפור קשה שהגיע ל'קו עיתונות': הגב' רחל אברהמי מספרת על מצב גיסתה, גב' שושנה נאווי (שלא יכולה לשוחח איתנו בעצמה, בעקבות מצבה הרפואי). "שושנה חיה לבדה בביתה ומצבה הבריאותי לא טוב וגם מבחינה נפשית היא זקוקה לסיוע. בביתה הייתה אמבטיה ובשביל להתקלח היו צריכים לעלות מדרגה, בעקבות מצבה הבריאותי היא חששה להיכנס ולהתקלח שמא תיפול. שושנה אף נמנעה מלהיפגש עם משפחתה בעקבות הבושה במצבה, וזה הגיע למצב שהיא לא התקלחה במשך חודשים ארוכים".

עד לפני כשנתיים, שושנה התביישה מלספר על כך, עד שגיסתה הגב אברהמי גילתה את המצב, והעבירה את הסיפור ל'משגב לקשיש', שם לא חיכו אף לרגע ותיקנו את המצב.

שאלנו את שושי, אחת ממנהלות 'משגב לקשיש' מהיכן הכסף לדבר כזה?

"המדינה איננה משתתפת איתנו בהוצאות של בניית המקלחות המותאמות לקשישים, אנו בונים את זה מכספי העמותה".

• כמה פניות על נושא של בטיחות הקשיש בבית מגיעות אליכם?

"לפחות פעם בשבוע מגיעה פנייה של בניית מקלחת חדשה ומותאמת עבור הקשישים והמקלחות הינם רק דוגמית, ישנו ניצול שואה אחד שפנה אלינו בבקשה שיתקינו לו מקלחת בטיחותית בבית וזה לאחר שהוא איננו מקבל מענה מהרשויות הרלוונטיות, המצב הזה פשוט הזוי ואסור לתת לו להמשיך".

"הממשלה מתנהלת בסחבת"

תמר שיף, מנהלת עמותת משגב לקשיש בירושלים, אומרת ל'קו עיתונות' כי "מצבם של הקשישים בישראל חמור ומצבם של הקשישים הבודדים חמור שבעתיים. לקראת החגים ישנם קשישים שאוכלים לחם ללא ממרח כסעודת חג, מכיוון שהם צריכים לבוא ולבחור בין תרופות לבין אוכל, ישנם ניצולי שואה שאינם יכולים לצאת ולומר 'יזכור' על יקיריהם שנהרגו על קידוש השם בגלל מצבם הבריאותי, ללא ארגוני החסד היה שורר כאוס במדינה".

• מה הבעיות הנפוצות ביותר לקראת החגים?

"ישנה בעיה אחת קשה ומאסיבית בקרב אוכלוסיית הקשישים והיא הבדידות, לקשישים הבודדים אין חברה משפחתית קרובה תומכת ומסייעת במהלך כל השנה, ובחגים הבעיה הזו מתעצמת שבעתיים. מדובר במדרון חלקלק ולצערנו ברגע שקשיש נהיה בודד אתה רואה שהוא מהר מאוד נהיה חולה ולאחר מכן מתאשפז, ואז הקשיש נהפך לסיעודי, אך כהממשלה לא נותנת לבעיית הבדידות מענה".

• תני דוגמה לבעיה ספציפית בחגים עמה מתמודד הקשיש הבודד…

"אדם שתמיד היה רגיל בראש השנה לשמוע תקיעת שופר בבית הכנסת, כיום הקשיש הבודד שאין לו משפחה ומתקשה בהליכה, נמצא במצב שאיננו יכול לצאת מביתו ולשמוע שופר, והדבר הזה משליך עליהם מבחינה נפשית ורפואית, זה פשוט קטסטרופה עבור הקשיש. או אם מדובר באמירת 'יזכור', ישנם ניצולי שואה ששרדו את התופת ומה שהם רוצים זה לומר 'יזכור' על משפחתם שנספתה בשואה ואינם יכולים מבחינה פיזית לצאת ולומר. עוד דוגמה, בסוכות אנשים חרדים ודתיים רוצים לקיים את מצוות ישיבה בסוכה, ואינם יכולים לעשות זאת בעקבות כך שהם מוגבלים ואין להם סביבה תומכת".

• איזה פתרונות אתם מציעים לאותם קשישים בודדים?

"אנו ב'משגב לקשיש' מנסים להגיע לכל קשיש וקשיש כזה, לשלוח אליו בני נוער שיעזרו לו לבנות את הסוכה או לשלוח בעל תוקע אשר יוציא אותם ידי חובת שמיעה של תקיעת שופר, ולאמירת יזכור אנו משתלים לשלוח מתנדבים שיעזרו לקשישים ולניצולי השואה ללכת לבית הכנסת, אבל ישנם קשישים וניצולי שואה שנמצאים במצב שבו השינוע יכול להתבצע רק על ידי אמבולנס מיוחד ואנו משתדלים לעזור להם ככל האפשר. גם בנושא של בניית הסוכות אנו מחזיקים רשת של מתנדבים אשר באה ובונה סוכות לקשישים הבודדים, אך הבדידות הינה קטסטרופה לאומית וחייבים לטפל בה בדחיפות".

• וסעודות חג יש להם או שגם פה יש בעיה?

"חד משמעית כן, ישנם קשישים המרותקים לבית שהם גם בודדים ולא יכולים להרשות לעצמם לקנות כלום בשביל לחוג את החג וזה בגלל קצבת הזקנה המצומקת שהם מקבלים, ואת כל הכסף הם מוציאים על תרופות ואינם יכולים לחוג את החג עם סעודות, מה שיש להם זה לחם וזה מה שהם אוכלים לצערנו".

• מה הפתרון שלכם לכך?

"אנו מחלקים לכל הקשישים שרשומים אצלנו ערכות של אוכל לחג בכדי שיוכלו לחוג את החג כמו שצריך, אבל ללא ספק ישנם אלפי קשישים שבחג אוכלים כמו בימי חול בעקבות כך שאין להם כסף".

• האם המדינה מכירה בקטסטרופה הזו?

"הבדידות כיום מוגדרת כמחלה השלישית, המדינה מודה בכך שאיננה שמה לב לכל בעיית הבדידות ובתקופה האחרונה הממשלה גילתה זאת".

• האם היא עושה משהו בנידון?

"יש למשרד הרווחה תקציב של כחמישה מיליון שקלים לטיפול בבדידות, רק שהמשרד איננו מוציא את התכנית לפועל, למרות שהכסף קיים, וזה אנו יודעים שזה מגיע בגלל כל הסחבת הקיימת כיום במשרדי הממשלה. למה משרד הרווחה לא מוציא את התכנית לפועל? מדובר בתחילתה של שנה חדשה, תתעוררו ותתחילו לטפל בבעיה הקשה של הבדידות בקרב הקשישים, למה הסחבת הזו?"

• האם ישנן תכניות מגירה לטיפול בבעיית הקשישים הבודדים?

"ישנן כמה תכניות למשרד הרווחה, אחת מהן נקראת 'קשישים צעירים', מדובר בתכנית מעולה אבל הדבר הזה עדיין איננו מתבצע לצערנו".

• אז אתם עושים את מה שהממשלה הייתה אמורה לעשות?

"בהחלט, גם במשרדי הממשלה יודעים כי אם לא אלפי עמותות החסד אשר פועלות בכל רחבי המדינה בשביל לתת מענה לקשישים המצב היה שקשישים היו מסתובבים ברחובות ומחפשים אוכל ואף גרוע מכך, המדינה חייבת לקחת את הנושא הזה ברצינות".

"לסיום, עכשיו כשאנו בזמן של חסד עם הזולת, לקראת הימים הנוראים הבעל"ט, שכל אחד ייקח על עצמו אפילו שעה בשנה בשביל לעזור לאוכלוסייה הזו. כל מי שרואה שכן או מישהו שגר ברחוב והוא נראה לו סובל, שפשוט ייכנס וישאל האם צריכים משהו וידווח על כך, ובכך נוכל לגדוע בעיות קשות ורבות אשר לצערנו קיימות עדיין".

"בעיית הבדידות נוראית"

מנכ"ל איגוד הל"ב, סמי (שמואל) קידר, אומר ל'קו עיתונות' כי "הבדידות הינה מכת מדינה בקרב קשישי ישראל, הבעיה הולכת ומתרחבת, עמותות החסד עושות פעולות אותן הממשלה צריכה לעשות. צריך להקים משרד ממשלתי מיוחד שיהיה הגוף היחיד האחראי על הקשישים".

• מה הבעיה המרכזית ממנה הקשישים סובלים במהלך החגים?

"הבדידות. הקשישים הבודדים אינם רוצים לחוג את החגים לבד, ולכן ישנה בעיה היכן יהיו במהלך החג, אמנם יש משפחות שמוכנות לקבל קשישים בודדים לחג, אך הקשישים צריכים שינוע וזוהי בעיה מהותית, מכיוון שהקשישים לא רוצים להגיע בליל ראש השנה לחוג את החג בחברת משפחה מארחת ולאחר מכן לנסוע לביתם תוך כדי חילול החג, ולכן מדובר בבעיה קשה מאוד".

הבעיה השנייה עליה מצביע קידר, הינה הדבר הפשוט שנקרא אוכל. "לקראת החגים ישנן אלפי פניות מהקשישים הבודדים שמבקשים מארגוני החסד השונים ערכות של אוכל לחג, וישנם קשישים שפונים ומבקשים ומקבלים סיוע מיידי, אך יש גם קשישים שלא מודעים ליכולת הזו לבקש אוכל לחג ואוכלים פת חרבה בליל ראש השנה במקום לאכול משהו מינימלי".

• מה הפתרונות שהעמותות מציעות למצבים הללו?

"אנו מציעים לכלל הקשישים שיגיעו למרכזי יום ושם מטפלים בהם ונותנים להם אוכל לחג או כל דבר אחר לו הם זקוקים, אבל בבעיית הבדידות אנו לא יכולים לטפל וזה בגלל שאין איך לשנע את הקשישים במהלך החג, ומדובר בלא פחות ממכה קשה אשר צריך למצוא את הדרך איך לטפל בה".

• ישנן עמותות ששולחות צעירים בכדי שיחוגו את החג יחד עם הקשישים הבודדים…

"תיאורטית זה עובד יופי, אבל כשאתה מגיע לבדוק את המצב האם זה מתאפשר, אז אתה מגלה פתאום שההורים פחות שמחים שילדיהם לא יחגגו איתם יחד את החג. בעיית הבדידות היא נוראית במצב היום מאוד קשה לטפל בתופעת הבדידות בקרב הקשישים והיא הולכת ומתרחבת, לכן אני שלחתי בזמנו מכתב לראשי מערכת החינוך והרווחה שצריכים להתחיל ללמד ילדים צעירים ולהחדיר בהם את המושג של עזרה לקשיש, במאמר המוסגר ראוי לציין שאצל החרדים הבעיה הזו קטנה מאוד, מכיוון שאנשים מקיימים את מצוות כיבוד אב ואם, ועמותות החסד פועלות בכל הכוח, אבל יחד עם זה חייבים להתחיל להחדיר בכלל הנוער במערכת החינוך שילמדו שישנם קשישים וישנם כאלו אשר נשארו בודדים, וכך המודעות לבעיה תהיה רחבה יותר וכך גם נחתור לפתרון".

• האם משרדי הממשלה מספקים שירותים מיוחדים לקשישים לקראת החגים?

"משרדי הממשלה לצערי לא מספקים כלום לקראת החגים וזאת למרות הצרכים המיוחדים בהם אנו נתקלים עם הקשישים. צריך להקים גופים שתפקידם הבלעדי הוא להסתובב בין הבתים ועם הקשישים, בממשלה הבריטית יש שר מיוחד לענייני בדידות אצל הקשישים, מכיוון שמודעים שם לבעיה, אבל כאן בישראל אין אף גוף רשמי מטעם המדינה שמטפל בבעיית הבדידות ומחפש את הבודדים בכדי לתת מענה לכך, וזה קורה רק על ידי עמותות פרטיות או מרכזי יום, אבל חד משמעית המצב הזה איננו מספיק ואין כיום למשרדי הממשלה את היכולת לתת את המענה הדרוש".

"ככלל, בכל מדינות העולם יש גוף ממשלתי אחד שמטפל בכלל הבעיות של הקשישים, אבל כאן בישראל יש בכל משרד ממשלתי תחום אחד בו הם מטפלים בקשישים ולכן הקשיש הישראלי צריך ללכת למשרד הבריאות ולאחר מכן למשרד הרווחה ולביטוח הלאומי ועוד… הקשיש הישראלי מטורטר בין כל הגופים והמצב הזה הולך ומחריף ועל כל הבעיות הללו עמותות החסד מגשרות".

• יהיה נכון לומר שעמותות החסד עושות את הפעולות שמשרדי הממשלה היו אמורים לעשות?

"חד משמעית כן, עמותות החסד מגשרות על הפערים אותן הממשלה משאירה לקשישים ובעצם מתפקדות כמו משרד ממשלתי רק לא בפועל. המצב הקשה בו אנו נמצאים כיום הולך ומחריף ונהייה מסוכן מיום ליום".

• כשאתה מגיע לממשלת ישראל כיום, למי אתה רוצה לפנות ולומר הבדידות אצל הקשישים הינה מזוויעה, הטיפול בהם מחריד, בבקשה בואו ותטפלו במצב?

"לי אין ספק שנכון להיום המשרד לשוויון חברתי לא מטפל בבעיות של הקשישים, משרד הבריאות מטפל בקשישים אך רק בחולים ולא בבעיות הכוללות כי זה לא תפקידו, משרד הרווחה הוא הגוף שבאמת ניתן וכדאי לפנות אליו שיעשה משהו בנידון הנ"ל, אבל משרד הרווחה עוסק בעוד קשת רחבה של מקרים קשים, ולכן חייבים שיהיה גוף אחד בישראל שהדבר היחיד שיהיה לו לטפל זה בקשישים. צריך להקים משרד מיוחד שיהיה האחראי היחידי לטיפול בקשישי ישראל, לפני שדבר כזה יקרה לא יהיה סיכוי להתחיל ולשפר את מצבם הקשה מאוד של הקשישים בישראל".

הפוליטיקאים זועמים: "הפקרות"

יו"ר סיעת ש"ס בכנסת, ח"כ יואב בן צור, מסר: "נתוני התחקיר מבישים והמציאות בה קשישים חסרי ישע חיים בעוני מחפיר היא כואבת ואכזרית. חרף העובדה שתנועת ש"ס הממשיכה את דרכו של מרן, הרב עובדיה יוסף זצ"ל, משקיעה מאמצים ומשאבים רבים על מנת לטפל בפניות ציבור רבות של קשישים, לרבות בתיקון עוולות כלליות ופרטניות, משרדי הממשלה עמם נמנים: האוצר, הרווחה והמשרד לאזרחים ותיקים, צריכים לקיים ישיבת חירום על מנת למזער את הליקויים הקיימים בטווח הקצר, וכן לגבש תכנית שנתית ורב שנתית שתתגבר את הסיוע לקשישים נזקקים וחולים. בבני הגיל השלישי יש לנהוג כאילו היו ההורים של כולנו, גם אם הם עריריים ואין להם משפחות שישמיעו את צעקתם לעזרה. אין ספק כי למדינת ישראל יש את התקציבים לטפל בעוולות שהוצגו ולמנוע מתחקיר כזה לחזור על עצמו".

ח"כ איציק שמולי, יו"ר השדולה למען האזרחים הוותיקים, הגיב: "ממשלת ישראל מקבלת ציון נכשל בכל הנוגע לטיפול בקשישים ובאוכלוסיות המוחלשות במדינה. מצד אחד האוצר הוסיף 6 שקלים מעליבים לקצבאות הזקנה ומהצד השני הממשלה כולה מפריטה גם את הדאגה לקשישים, שהופכים להיות תלויים בעמותות פרטיות ותרומות. על רקע תקופת החגים הנושא בולט יותר, אך במשך כל השנה יש לדאוג לשיפור רווחתם ותחושותיהם של הקשישים בישראל וכך אני פועל בתפקידיי בכנסת. המאבק שלנו להעלאת קצבאות הזקנה רק התחיל ואני מקווה שבסופו הקשישים יקבלו את מה שמגיע להם."

ח"כ פנינה תמנו שטה מ'יש עתיד' מסרה: "ממשלת ישראל התרגלה שמי שממלא את תפקידה אלו עמותות החסד ובכך מפקירה את האזרחים הותיקים במקום לקחת אחריות ולספק מענה הולם. כל יום שיש זקן או זקנה שחיים בחרפת רעב או בדידות הוא כישלון לאומי שלנו כמדינה. לא ייתכן שנפקיר רבים להמתין ליומם האחרון. המדינה חייבת לקדם תכנית לאומית מקיפה ששמה את זקני הארץ בראש סדר העדיפויות. לא כל שכן כאשר אין מדובר בחלק זניח באוכלוסייה- האזרחים הותיקים מהווים יותר מ10% מכלל אזרחי ישראל ומספרם עולה ביחד עם תוחלת החיים בעידן המודרני".

ח"כ מיכאל מלכיאלי מש"ס הגיב: "הנתונים שמתפרסמים בכתבה אודות מצבם של הקשישים מצערים וקשים מאוד. אוי לנו עם כך המדינה  והגופים המוסמכים מתייחסים לאוכלוסיית הדור השלישי שתרמו רבות לחברה ולמדינה. בד בבד, עם פתיחת מושב החורף, בכוונתי להגיש בקשה לדיון מהיר במליאת הכנסת בעניין. לא נעבור על כך לסדר היום".

ח"כ דני סיידה מש"ס הגיב לאחר שנחשף לחומרים ששימשו להכנת הכתבה כי "הזדעזעתי להיחשף לבדידותם של ותיקי וקשישי הארץ. כמי שגדל במושב בגליל שבו הסבים והסבתות נמצאים בראש המשפחה וכולם סביבם יום ולילה באופן מוחשי ותמידי. בתרבות ממנה באתי כיבוד והידור לזקן ולזקנה הינו ערך ערכי ודתי הנעלה ביותר. כחבר בועדת הבריאות והרווחה אבקש מהיו"ר מר אללוף לזמן דיון דחוף בנושא זה. מהיכרותי את מר אללוף ואת רגישותו הגדולה לנושאים אלו במשך כל ימות השנה, בטוחני שדיון כזה במעמד שר הרווחה ומשרדו יהיה בהקדם. כמו כן אשמח לארח בביתי הפרטי קשישים בודדים כבר בראש השנה. אעמיד לרשותם צימר נגיש ומפואר עם כל סעודות החג, בתי כנסת, שופר וכל המתבקש. והכל מוחשי ולא וירטואלי".

ח"כ איילת נחמיאס ורבין (המחנה הציוני) מסרה: "מצב הקשישים במדינת ישראל הוא רע. זאת האמת ואי אפשר להתחמק ממנה. נתוני ביטוח לאומי מדברים על למעלה מ165,000 קשישים מתחת לקו העוני – השתגענו? כיצד קרה שמי שאין לו משפחה לסמוך עליה -ימצא עצמו בודד וערירי? המדינה שנבנתה על ערכי הסולידריות והערבות ההדדית שכחה את ערכיה.

"הדור המייסד של המדינה נזנח, ונאלץ לכתת רגליו בין עמותות חסד שונות על מנת שיהיה לו אוכל לחגים! שוב, ממשלת ישראל שולחת אלפי מבוגרים לבחור בין תרופות לאוכל, או משאירה קשישים ללא יכולת בסיסית להתקלח בביתם.

"לצערנו הממשלה אינה רואה את הקשישים, אינה מספקת מענה לצרכים הבסיסיים של אוכלוסיית הקשישים. כל אותם אלה שאחראים על חלוקת הכספים אינם רואים לנגד עיניהם את הוריהם? את השכנים שלהם הזועקים לסיוע? אנחנו צריכים להילחם בשבילם! אנחנו צריכים להילחם בשבילנו! אנחנו צריכים להילחם בשביל ילדינו!

"כבר היום יש לממשלה כלים זמינים על מנת לצמצם את התופעה בין היתר הרחבת פרויקטים של מגורי סטודנטים עם קשישים, קיום רפורמות בוועדות הרפואיות,  עצירת הקריסה של הביטוח הלאומי ושיקומו – תהליך בו אני מעורבת ולמענו אני נלחמת בשנה האחרונה. לב יהודי חם, בסוף גם את זה צריך. ובדרך  איכשהו, איבדנו את החמלה והדאגה לזקני השבט".

ח״כ נחמן שי, יו״ר שדולת האזרחים הותיקים בכנסת, הגיב: "הבדידות היא האויב המר ביותר של אזרחים ואזרחיות ותיקים. הבדידות מחריפה בימי חג ובאירועים משפחתיים. הממשלה כשלה כליל בטיפולה בציבור גדל והולך זה. המשרד לאזרחים ותיקים נבלע במשרד אחר, התקציבים מזעריים ושימת הלב הצטמצמה והצטמקה. זה עלבון כבד והשפלה למאות אלפי אנשים שמהווים חלק בלתי נפרד מהחברה, רבים מהם הקימו המדינה ובנו אותה, ועכשיו בערוב ימיהם הם ננטשים לבדידותם״.

ח״כ אילן גילאון, יו״ר סיעת מרצ, מסר: ״נתניהו ושריו נכשלים פעם אחר פעם בדאגה לזכויות הבסיסיות ביותר של אזרחי ישראל, ומתעלמים באופן עקבי ומביש מהמציאות המכוערת כפי שנחשפת בתחקיר. איפה הסולידריות והדאגה לאזרח עליה מדברים ללא סוף חברי הקואליציה והממשלה הזו, שבעוד מספר חודשים ידברו על כמה שהם 'חברתיים?' איפה התייחסות של המדינה היהודית לפסוק 'לא טוב היות האדם לבדו?' מדינה שמאלצת קשישים לעשות בחירה בין פרוסה לתרופה, ומותירה אותם לחיי בדידות חברתית, תוך זניחת אחריותה ההיסטורית לידי עמותות חסד למיניהן, היא מדינה שלא אכפת לה מאזרחיה, ולא ראויה להיקרא מדינה. נמשיך להילחם על העלאת קצבאות הזקנה ועל כך שהמדינה תיקח בחזרה אחריות על אזרחיה. שיהיה ברור, הכסף קיים, זה פשוט עניין של חלוקה לא צודקת שלו״.

"הקשישים מוזמנים לנופשונים"

ממשרד הרווחה מסרו בתגובה לתחקיר 'קו עיתונות': "לקראת תקופת החגים שר העבודה והרווחה חיים כץ קורא לכל אזרח ותיק ובודד, ובכלל זה לניצולי שואה, אשר אין להם עם מי לחגוג את החג, להגיע לחגוג ולנפוש באחת ממסגרות האירוח שיפעיל המשרד בנופשונים ובתי אבות ברחבי הארץ. המשרד יממן לכל קשיש בודד שהות של שלושה עד ארבעה ימים במהלך ראש השנה או סוכות (בהתאמה), לבחירת הקשיש, הכוללת אירוח מלא, לינה, ארוחות חג ופעילויות חברתיות. מי שמעונין להתארח במסגרות בחג, מוזמן לפנות למחלקה לשירותים חברתיים ברשות המקומית. למידע נוסף ניתן לפנות למוקד משרד העבודה והרווחה בטלפון מספר  118 מכל מכשיר טלפון, הפועל 24 שעות ביממה כל ימות השנה.

"תקציב התמיכה בעמותות לחלוקת סלי וכרטיסי מזון לראש השנה (או חג אחר נוסף על פסח), עומד השנה על למעלה מ-8.5 מיליון ₪, ובמסגרתו יחולקו כ-700 אלף סלי מזון למשפחות בישראל.

"נוסף למערך התמיכה בעמותות שמפעיל המשרד לרגל החג, החל משנת 2017  פועל פיילוט "מיזם לביטחון תזונתי" בשווי למעלה מ-40 מיליון ₪ ב-46 יישובים ברחבי הארץ, במסגרתו כ-11,000 משפחות בקצה רצף העוני, מקבלות כרטיס מגנטי נטען לרכישת מזון וסל מזון בשווי 500 ₪ בחודש, בהם  כ-60 אלף נפשות וכ-40 אלף ילדים ונוער. בנוסף לכך, מדי יום מחלק המשרד כ-15,000 מנות חמות למשפחות נזקקות ולכ-4,000 ניצולי שואה, ב-40 מוקדי פעילות ברחבי הארץ, בהשקעה של 6.5 מיליון ₪ נוספים, ובימים אלה פורסם קול קורא לתמיכה בעמותות לחלוקת סלי מזון חודשיים לכל אורך השנה בשווי 6 מיליון ₪. כמו כן, מדיי שנה מקצה המשרד 110 מיליון ₪ להזנה בבתי ספר ו-60 מיליון ₪ להזנה בעשרות מועדונים לאזרחים ותיקים ובמסגרות תעסוקה לאנשים עם מוגבלות במפעלים מוגנים.

"סך שווי תכניות המשרד השונות להזנה ולביטחון תזונתי ולתמיכות בעמותות לחלוקת סלי וכרטיסי מזון עמד בשנת 2018 על כרבע מיליארד ₪".

השארת תגובה