בית שמש: הצדדים הגיעו למבוי סתום

סוער בבית שמש: ב'דגל התורה' בחרו לחזור בהם מההסכם שפורסם בשבוע שעבר ולחזור להסכם הישן. ב'אגודת ישראל' טוענים כי 'שלומי אמונים' לא יכולה להגיע לבדה להסכם מול דגל התורה. בש"ס טוענים כי לא יהיה הסכם שידלג עליהם. ובליכוד מבטלים את תמיכתם באבוטבול בשל מחלוקת חדשה שהתגלעה בין הצדדים

חתונת אבוטבול, צילום יעקב לדרמן (60)
חתונת אבוטבול, צילום יעקב לדרמן (60)

 

 

משנה:

סוער בבית שמש: ב'דגל התורה' בחרו לחזור בהם מההסכם שפורסם בשבוע שעבר ולחזור להסכם הישן. ב'אגודת ישראל' טוענים כי 'שלומי אמונים' לא יכולה להגיע לבדה להסכם מול דגל התורה. בש"ס טוענים כי לא יהיה הסכם שידלג עליהם. ובליכוד מבטלים את תמיכתם באבוטבול בשל מחלוקת חדשה שהתגלעה בין הצדדים

 

מאת:

 

בית שמש מסרבת לרדת מסדר היום של הבחירות הממשמשות ובאות. אם נדמה היה לפני ימים אחדים שהכל מגיע אל מקומו בשלום, היום אנחנו מתוודעים לשורת התרחשויות שעשויות לשנות את כל התמונה.

ראשית, המו"מ בין דגל התורה ושלומי אמונים הגיע לנקודת רתיחה ונמצא על סף פיצוץ. בניגוד להסכם שזכה לכינוי "מתווה גוטרמן", בדגל התורה (ובהחלט יש קשר לסערה שהתחוללה במודיעין עילית עם קריאת התיגר של גוטרמן כנגד גפני) החליטו לחזור בהם מהסיכום, ובמקום זאת החליטו להשיב תשובה למכתב שנשלח ע"י שלומי אמונים ביום שישי לפני שבוע וחצי.

במכתב התשובה של 'דגל התורה' ל'שלומי אמונים' מציינים אנשי דגל כי "ההסכם ביננו בנושא בית שמש שנעשה ביום ג' ז' בחשון תשע"ד יכובד על ידינו ככתבו וכלשונו. במידה ויתעורר ספק לגבי סעיף מן הסעיפים נסכים לדון עליו בבוררות".

בכך מבקשים בדגל התורה לשים סוף למתווה עליו סוכם לפני מספר ימים. המשמעות היא שע"פ ההסכם דגל התורה אמורה להריץ מועמד לראשות העיר ובמידה ולא יעשו זאת, שלומי אמונים רשאית להריץ מועמד מטעמה.

למרות הכל, המגעים בין הצדדים נמשכים, אלא שבאגודת ישראל טוענים כי הסכם בין שלומי אמונים לדגל התורה חייב להיות גם על דעתם של שאר הסיעות באגודת ישראל, בשל ההחלטה הארצית להתמודדות משותפת של כל חלקי אגו"י בכל רחבי הארץ.

פלונטר נוסף בסוגית בית שמש, עוסק בהסכמתה של ש"ס למתווה האמור. רבים בש"ס לא אהבו את ההסכם שלמעשה מסייע לדגל התורה בקדנציה הזו ולשלומי אמונים בקדנציה הבאה ולמעשה מותיר את ש"ס ללא ראשות עיר לא באלעד ולא בבית שמש.

ח"כ יעקב מרגי אף ביטא זאת בפומבי ואמר: "לא יהיה הסכם שידלגו עלינו – הכל ייפתח מחדש. לדבריו, "התרגלנו שיש מי שחושב שהוא שחקן לבד, רק שייקחו בחשבון שברגע שפותחים הסכמים – פותחים הכל, גם את אלעד, ירושלים, את רכסים".

"להכניס שחקנים חדשים למגרש זה הסכם חדש. אם בית שמש נכנס – כל ההסכמים נפרמים, לא היה הסכם איתנו בבית שמש, יש הבנות אתנו בבני ברק ורכסים בלבד ואם הם רוצים אפשר לפתוח הכל מחדש", אמר מרגי ל'בחדרי חרדים' והדגיש: "מכניסים את בית שמש ומשחקים על ערים אחרות, אם אנחנו לא בדיל אז אנחנו לא בדיל עד הסוף".

מרגי אף טוען כי "ישראל פרוש זכה בסיטואציה של משבר אצלנו. אם הליטאים רוצים לעשות הסכם רק על אלעד ואיפה שנוח להם – אז אין הסכם, או שכל הערים החרדיות שם, או אין כלום".

במילים אחרות, בש"ס לא ממהרים לענות אמן על כל הסכם בין שתי הסיעות המרכיבות את יהדות התורה. כך שניצחונו של אבוטבול בבחירות הקרובות, עדיין לא מובטח.

ואם כל זה לא מספיק הרי שהבוקר נרשם פיצוץ בין סיעת הליכוד בעיר לבין ראש העיר. כזכור, סיעת הליכוד הייתה הראשונה שהביעה תמיכה במועמדותו של אבוטבול. אלא שחילוקי דעות שהתעוררו בימים האחרונים סביב סוגיית הקצאות למוסדות חרדים בבית שמש הוותיקה, גרמו לפיצוץ בין הצדדים ולהכרזה של שלום אדרי יו"ר סניף הליכוד בעיר, כי ההסכם מבוטל וכי הליכוד חוזר בו מהתמיכה באבוטבול.

השארת תגובה