מפץ מקומי: טוב, יחד וחב"ד רצים ברשימה חדשה

בית שמש: שחקנים חדשים בזירה: החרדים העובדים, אלי ישי וחב"ד משלבים ידיים בדרך למועצת העיר • ראשי הרשימה: יעקב עמאר וישראל מנדלסון • ומי המפסידים העיקריים?

יעקב עמר
יעקב עמר

בזמן שהקצוות בין הסיעות החרדיות בסוגיית התמיכה בראשות העיר, הולכות ונסגרות, רשימה חרדית חדשה צפויה להכריז על ריצה למועצה ועשויה לשנות את מאזן הכוחות בעיר שלא יודעת מרגוע. המפלגה החדשה תרוץ לצד ארבע רשימות חרדיות: דגל התורה, אגודת ישראל (כולל שלומי אמונים שבבחירות עברו רצו בנפרד), ש"ס והפלג הירושלמי, שהכריזו על ריצה ואף מאיימים בהצבת מועמד לראשות.

הרשימה החדשה והמפתיעה, תורכב משלושה חוגים שונים: טוב, יחד וחסידות חב"ד. מאחורי הרשימה אף ניצבת מפלגת 'האיחוד הלאומי', שהבטיחה לתקצבה במימון בחירות.

מי שישובץ במקום הראשון, הוא יעקב ישראל עמאר – השם החרדי הבולט במטה המועמדת עליזה בלוך – שיהיה נציגם של מפלגת יחד וטוב במשולב, ובמקום השני יוצב ישראל מנדלסון שייצג את חסידות חב"ד. לגבי המקומות הבאים בתור ברשימה עדיין לא הוחלט.

על פניו, למפלגה שכזו, יש כמעט בוודאות נציג אחד שיצליח להיכנס למועצת העיר ובמאמץ נוסף, אולי אפילו שניים. על פי ההסכם בין הצדדים, במידה והרשימה תקבל מקום אחד, אזי יתחלקו בו ברוטציה עמאר ומנדלסון, חצי קדנציה כל אחד.

הניזוקת הישירה מהמפלגה החדשה היא 'שלומי אמונים', שכזכור, הצליחה להכניס נציג שני בסיבוב השני של בחירות 2013, בזכות התגייסות חוגים קיצוניים שהצביעו באופן חד פעמי, ובעיקר בזכות תמיכת חסידות חב"ד, שעברה אליהם בסיבוב השני, לאחר שבראשון תמכו במפלגת 'דור אחר' של מאיר בלעיש. בזכות הצירופים, הצליחה מפלגת 'כח' לקבל 3,650 קולות בסיבוב שני לעומת 2,699 בסיבוב ראשון, גידול של כמעט 1,000 קולות.

ניזוקת עקיפה היא מפלגת ש"ס. בסיבוב הראשון של הבחירות הקודמות, קבלה המפלגה שלושה נציגים ובסיבוב השני ירדה לשניים, לאחר שהמנדט השלישי היה על גבול אחוז החסימה. כעת, עם הכרזת מפלגת יחד – שבבחירות לכנסת ב-2015 קבלה בעיר 2421 לעומת ש"ס שקבלה 4860 – על ריצה במסגרת אחרת, נראה שגם המנדט השני של ש"ס בסכנה.

ובתוך כך, הפלג הירושלמי שהכריז כבר על הרצת רשימה למועצת העיר, איימו השבוע להריץ מועמד לראשות העיר, זאת מאחר ולטענתם, נדחו על ידי ראש העיר אבוטבול. לדבריהם, ניסו לסגור קצוות עם אבוטבול על תמורה שיקבלו לאחר הבחירות בהתאם לתוצאות שיביאו, אך ראש העיר סירב להגיע לשלב הסיכומים, מאימת 'דגל התורה' שהטילה וטו על המהלך.

על פי גורמים מעורים, במסגרת המו"מ בין אבוטבול לבין 'דגל התורה', דורשת האחרונה להכניס סעיף המתנה כל כניסה של מפלגה לקואליציה בהסכמתם, מהלך שנעשה בבחירות עברו בבני ברק ובמודיעין עילית ושנועד לחסום את נציגי 'בני תורה'.

תגובה אחת
  1. מעולה. בבחירות הקרובות אומרים די לעסקונה החרדית.
    מצביעים למי שידאג לנו.
    לא מצביעים אבוטבול, אומרים די לסיסמת הבחירות "מפיתוח לטיפוח לטיוח"

השארת תגובה