לאחר הטרגדיה הכפולה: הפקת לקחים בחסידויות

לאחר פטירתם הטראגית של מרדכי גרבר ויצחק סאמט לאחר שנרמסו על ידי ההמונים בהלווית הגר"ש וואזנר זצ"ל, בחסידויות הגדולות מפיקים לקחים ■ בגור הורה הגבאי שלא להתלוות לביקורו של האדמו"ר בכותל בכדי למנוע עומסים ■ בויז'ניץ הוכרז בנוכחות האדמו"ר כי יוצבו סדרנים בטישים ויהיה חובה לשמוע בקולם

ויז'ניץ
ויז'ניץ

לאחר המחדל החמור בהלווית הגר"ש וואזנר שגבה את חייהם של מרדכי גרבר ז"ל והחתן יצחק סאמט ז"ל, החליטו בחסידויות הגדולות לקבוע שורת צעדים שיימנעו מקרים כאלו בעתיד.

סיבת פטירתם של השניים הייתה רמיסה בידי ההמונים, בלחץ העצום שנוצר בעת שהמיטה יצאה מבית המדרש של 'חכמי לובלין'. בעקבות כך התקנות יוחלו על כל אירוע המוני בחסידות כדוגמת טישים וכדו'.

בחסידות 'גור' הודיעו הבוקר בצעד חריג, כי לא תתאפשר הגעת חסידים לכותל המערבי בשעות הצהריים בעת שהאדמו"ר ביקר במקום. ימי חול המועד מאופיינים כתמיד בעומס רב ברחבת הכותל ולכן בחסידות חפצו למנוע מצב שייצור לחץ גדול בעזרת הגברים. "היום האדמו"ר הולך לכותל והוא מבקש שאף אחד לא יהיה שם", אמר הגבאי הבוקר.

במקביל, בחסידות ויז'ניץ הוכרז, כי בכל הטישים של חצר החסידות יוצבו עשרות סדרנים ותהיה חובה לשמוע בקולם. את ההוראה החדשה הכריז ראש הקהל הרב יצחק אייזיק ויז'ניצר בנוכחותו של האדמו"ר. כפי הצפוי כבר בטיש ההמוני הקרוב שיתקיים בליל שביעי של פסח יוצבו הסדרנים שתפקידם יהיה למנוע עומסים במקומות מסויימים שעלולים לסכן את החסידים.

כזכור, בתחילת השבוע התבטא האדמו"ר מויזניץ בחריפות כנגד הנוהג שנהפך להרגל כאשר באירועים המוניים בציבור החרדי, רבים דוחפים בכדי להגיע כמה שיותר קרוב למקום ההתרחשות בין אם זה ביקור של רב מסויים ובין אם זה הלווית רב חשוב שעשרות אלפים מגיעים להשתתף בה.

"שפכו את דמי", אמר האדמו"ר בתחילת השבוע. "אני לא רוצה סביבי אף אחד באף אירוע 20 מטר לידי, אני רוצה שיודיעו בכל העולם. עשרים מטר לידי לא רוצה לראות אף אחד". בהמשך אף התייחס לדחיפות המתרחשות באירועי החסידות ואמר "איני סובל את הדחיפות של הבחורים סביבי, זה כואב לי ומציק לי. באירועים ציבוריים מה לציבור אנ"ש להידחף סביבי, אין להם מה להידחף ב-20 מטר הקרובים אלי".

"אינני מסכים שידחפו לידי יהודים", סיים האדמו"ר. "אפילו לא לרגע. בכלל, הדחיפות בציבור שלנו בכל מקום גובלות בשפיכות דמים ממש".

השארת תגובה