אז איך תתכוננו לראש השנה?

האדמור מסתרי חיים
האדמור מסתרי חיים

אלול ראשי תיבות אני לדודי ודודי לי, הוא החודש האחרון מחדשי הקיץ ועליו נכתב 'ירד דודי לגני', מילים אלו הינן סוד רפואי חשוב שאין כדוגמתו והוא סוד פרחי באך המפורסמים. כידוע שינוי החום שבין שעות היממה, גורם לתהליכים בדומם, בצומח, בחי ובמדבר, אין רגע ביממה שאינו מועיל לעולם ובעיקר לעולם הקטן שנקרא אדם. תהליך שינוי מעלות החום הוא הגורם הישיר לתהליך האידוי ככתוב "אד יעלה מן הארץ", כלומר האדים עולים ויוצאים מן הארץ, וזאת על מנת "להשקות את פני האדמה".

תהליך האידוי מרווה ומשקה את האדם, לכן לפנות בוקר אחרי החשכה החזקה ביותר מבצבצות קרני השמש הראשונות, להתחיל לחמם את העולם ואת האדם. נוצר כאן תהליך שבו האדמה והצמחים מתאדים ואויר קר שמתחמם יוצר את טיפות הטל הכל כך חשובות לשרשרת המזון והחיים.

הטל הינו 'הגשם' של הקיץ והחשוב מכל הוא מוציא מתוך הצמחים את השמנים האתרים, כאשר אנו רוצים להפיק מצמח את המיצוי השמני שחבוי בתוכו, אנו מחממים אותו ומקררים, או להיפך, תהליך זה גורם לנוזל של הצמח לצאת אל פני השטח ועל ידי משקלם השונה של השמן והמים, אנו מקבלים שמנים אתרים.

ד"ר באך שהיה חולה מאד בעצמו גילה שטל הבוקר הנוצר ברגע מאד מסוים ביממה הוא בעצם תהליך הפקת הנוזלים מתוך העלים ועלי הפרחים, ועל ידי לקיטה של נוזל זה הפרח או העלה מאפשרים לאדם ליהנות מתכונותיו הפנימיות והמרפאות.

התקופה הטובה ביותר לכך הינה חודש אלול, כאשר סוף הקיץ נפגש בתחילת הסתיו ולכן לא במקרה כתוב 'ירד דודי לגנו', כי בגן נמצאים צמחים ממינים שונים ומסוגלים הם לרפואת האדם. פעם שמעתי מרופא במחלקה אונקולוגית ר"ל שהשעות שלפנות בוקר, אם אדם הולך יחף על חוף הים או על דשא, בכח אותם נוזלים למשוך מגופו את אותו חולי נורא.

גם לוח השנה העברי, נקרא גם כן במעגלי השנה, ההסבר הפשוט הוא שהעולם סובב סביב לצירים וכמו גלגל הבנוי משתי מילים זהות, גל ועוד גל, שיחד נוצר גלגל שהוא ספרה שלמה, כדור חלל בעל שש קצוות שנשארות כל הזמן סביב לציר, וכך נוצרת משמעות אמיתית לכל רגע ורגע בחיים. לכן יש שינוי אמתי שנוצר בעולם גם בעונות השנה, והיפה שבלוח השנה העברי הוא הסוד שניתן לחכמי ישראל לדעת לחשב העיתים, כך שתמיד מערכת זמן השמש מערכת זמן הירח ומערכת זמן הארץ ייפגשו בזמן אחד, וחודש ניסן יהיה ראש השנה לחודשי השנה ויהיה תמיד בזמן האביב.

לכן ראש השנה למלכים שבו עומד מלך המשפט לשפוט את כל העולם, יוצא בראשית חודשי הסתיו, הזמן המסוגל ביותר ליצירת רפואות לסתיו ולחורף, להפיק מהצמחים את רפואתם, היינו חודש אלול, שבו כאמור נפגשים לפנות בוקר חום הקיץ וקרירות הסתיו.

בכל ערב שבת עת כשעוברים מחול לקודש אנו אומרים ב'לכה דודי' סוף מעשה במחשבה תחילה, אם כן סימנו של חודש אלול הינו זמן מסוגל למחשבה תחילה אם זוכים לקום אחרי חצות ולפנות בוקר לסליחות, אנו זוכים לנשום אויר טעון בפרומונים (חלקיקי ריח) היוצאים מכל הצמחים הסובבים אותנו, חלקיקים אלו הם נשאי רפואות חשובות שאין כמותן לאדם. אם בשעות אלו אנו ישנים, הטל מתייבש התהליך נפסק, ואנו יצאנו נפסדים, לכן זהו זמן טוב ונכון ללכת לישון אחרי צאת הכוכבים.

כיון שאנו בסוף הקיץ, טוב להכין לפני השינה מרק מירקות העונה וכמה שיותר עשבים ירוקים, ולשתות כשעה לפני השינה ולאחריו עד שישנים להכניס לגוף רק מעט תה קל ואז מערכת העיכול בשיא חוזקה וכל תאי הגוף ניזונים היטב מהמזון שהגיע לתריסריון, עבר לכבד, טען את הדם בוויטמינים מינרלים וכדומה.

דעו לכם שכל החפץ בהורדת משקל ובמיוחד ביטול עודפי שומן חייב לאזן את משטר המזון יחד עם משטר השינה, לא רק בשעות אלא גם מתי אנו ישנים. את תחברו יחד את איכות האויר אותו אתם נושמים אחרי חצות ולפנות בוקר בחודש אלול עם איכות השינה מיד עם צאת הכוכבים, ובשתיית מרק ירקות העונה כשעה לפני השינה, אתם תיכנסו לקצב ומשטר חיים שיכין אתכם לחודשי הסתיו והחורף חזקים ובריאים.

מכל האמור לעיל אתם למדים מה כוחו ומה טיבו של חודש אלול, ומה סודו של פסוק ירד דודי לגנו ואם תפקחו עיני שכלכם ותמשיכו לעקוב אחר זה המאמר, תמצאו את הקשר הנפלא שיש בין גרמי השמים והארץ והאדם ביניהם.

ככל שאדם יודע יותר כך הוא זוכה וחווה את החיים יותר בשלמות וזו היא תכלית חיינו וקיומנו עלי אדמות, ללמוד מהדומם צומח חי מדבר מהיצוק הנוזל האויר והאור, לעלות ולהתעלות על רום כל המעלות שהיא ספירת הכתר, וזהו מה שאנו מתפללים בראש השנה המלך.

השארת תגובה