האדמו"ר מויז'ניץ: "הדחיפות – שפיכות דמים ממש"

כיממה לאירוע הקשה בו נהרג האברך מרדכי גרבר, לאחר שנמחץ על ידי ההמונים בהלווית הגר"ש וואזנר, מתבטא כ"ק האדמו"ר מויז'ניץ בנושא ■ "איני סובל את הדחיפות של הבחורים סביבי, זה כואב לי ומציק לי. הדחיפות בציבור שלנו בכל מקום גובלות בשפיכות דמים ממש"

ויז'ניץ
ויז'ניץ

אותותיה של הטרגדיה הנוראה שהתרחשה אמש בעת הלווית הגר"ש וואזנר טרם שככו. פטירתו של האברך מרדכי גרבר בעת שנמחץ למוות על ידי ההמונים מעלים תמיהות נוכח היערכות כוחות המשטרה וההצלה, שעל פי גורמים האירוע הקשה היה נמנע לו היו נערכים להלוויה בהתאם, למרות השעות הספורות שעברו מצאת השבת.

האדמו"ר מויז'ניץ התייחס לסוגייה ב'טיש חול המועד' שנערך היום והתבטא בחריפות כנגד הנוהג שנהפך להרגל כאשר באירועים המוניים בציבור החרדי, רבים דוחפים בכדי להגיע כמה שיותר קרוב למקום ההתרחשות בין אם זה ביקור של רב מסויים ובין אם זה הלווית רב חשוב שעשרות אלפים מגיעים להשתתף בה.

"אתמול שפכו את דמי", אמר האדמו"ר. "אני לא רוצה סביבי אף אחד באף אירוע 20 מטר לידי, אני רוצה שיודיעו בכל העולם. עשרים מטר לידי לא רוצה לראות אף אחד". בהמשך אף התייחס לדחיפות המתרחשות באירועי החסידות ואמר "איני סובל את הדחיפות של הבחורים סביבי, זה כואב לי ומציק לי. באירועים ציבוריים מה לציבור אנ"ש להידחף סביבי, אין להם מה להידחף ב-20 מטר הקרובים אלי".

"אינני מסכים שידחפו לידי יהודים", סיים האדמו"ר. "אפילו לא לרגע. בכלל, הדחיפות בציבור שלנו בכל מקום גובלות בשפיכות דמים ממש".

הבוקר הוציאה המשטרה הודעה, בה התייחסה לפטירתו של האברך ולמחדל שממנו קרה האירוע המחריד. "מטבע הדברים השוטרים אינם צריכים להיכנס לבית המדרש ולהיות חלק מהלוויה", אמרו הבוקר במשטרה. "הרי מדובר באירוע קהילתי פנימי. עשרות אלפי האנשים שהשתתפו שמרו פחות או יותר על סדר כל מהלך הלוויה". לדבריהם, "כאשר הוצאה המיטה מהישיבה החלה ריצה לעברה וכך נוצר הדוחק הרב באזור גרם המדרגות ובעקבות כך ככל הנראה נפגעו מספר בני אדם".

השארת תגובה