ונתן לנו את התורה

סיפור ההצלה המופלא של ספרי תורה עתיקים שהוברחו בדרך לא דרך מאיראן למקום מבטחים ■ קהילה יהודית קטנה באריזונה ארה"ב, "בית תפילה", מחוללת שינוי עצום בקרבו של כל יהודי שמתקרב לאזור העיר סקוטסדייל

ספרי התורה העתיקים. צילום: ישראל אמסלם
ספרי התורה העתיקים. צילום: ישראל אמסלם

את הקהילה היהודית 'בית תפילה' ב'סקוטסדייל' שבמדינת אריזונה (ארה"ב) לא רבים מכירים, היא קיימת שנים ספורות, אך ללא ספק חוללה שינוי אדיר ברוחניותם של בני הקהילה ובמטיילים רבים שחלפו במקום בדרכם אל היעד הבא. הרב פנחס אלוש רב הקהילה, מנהל במשך מספר שנים מגוון פעילויות לבני הקהילה, כאשר בן היתר נמסרים במהלך השבוע שיעורי תורה והלכה אף לציבור שאינו שומר תורה ומצוות.

"הקהילה הוקמה לפני 4 שנים", מספר חזן הקהילה אבי אלימלך. "מקבוצת אנשים שערכו מנין מצומצם בביתו של אחד מיהודי המקום, והיום הקהילה מונה כ-400 משפחות כן ירבו. הרב אלוש מקיים פעמיים בשבוע שיעורי תורה וכן שיחות בנושא זוגיות וטהרת המשפחה בהם משתתפים עשרות אנשים". הפעילות המרכזית של הקהילה, היא בשבתות כאשר לעיתים מגיעים מאות איש לתפילה לראשונה בחייהם. "נמצאים בתפילה אנשים מכל העדות", אומר אלימלך. "גם אשכנזים, גם ספרדים. זה בית כנסת שמכיל את כולם. הרב מקבל את כולם בחום ואהבה ולא משנה מה הרקע של האיש".

מלבד השיעורים המתקיימים כסדרם בימות השבוע, עוסק רב הקהילה הרב אלוש בקירוב יהודים שהתבוללו ולא פעם היו שחזרו לכור מחצבתם לאחר שנחשפו לפעילות התורנית של רב הקהילה. "יש כמה אנשים שאני מכיר באופן אישי", מספר אלימלך. "שמעולם לא היו בבית כנסת אורטודוקסי ואחרי שהשתתפו בתפילות השבת בבית הכנסת, הושפעו מדברי הרב ומאז לא מפספסים את תפילות השבת שמתקיימות בבית הכנסת וחלקם אף משתתף בתפילות בימות החול".

מידי שנה מתקיים אירוע מרכזי של בני הקהילה, במסגרתו משתתף אורח מיוחד מארץ ישראל, כשלרוב מובא רב חשוב מישראל או מארה"ב. באירוע השנתי שהתקיים לפני מספר חודשים הגיעה רחל פרנקל אמו של נפתלי פרנקל הי"ד שנרצח יחד עם שני חבריו בקיץ בשנה שעברה. "לקראת האירוע ערכנו פרוייקט שבמסגרתו מקבלים על עצמם בני הקהילה 1000 מצוות לעילוי נשמתם של הנערים הי"ד וכשאמו של נפתלי פרנקל, רחל. הגיעה, נחתם הפרוייקט בהצגת כלל המצוות שקיבלו על עצמם בני הקהילה".

ישראל אמסלם מטייל שנקלע למקום במהלך השנה החולפת, סיפר כי החוויה שהוא נושא עמו מהטיול שארך מספר חודשים היא ללא ספק סעודת השבת במחיצתו של רב הקהילה. "כל שבת הרב אלוש עורך סעודה ענקית למטיילים וכן לבני הקהילה שברובם לא מכירים את סעודות השבת. קרוב ל-50 איש כל שבת שבהתחשב בנתוני המקום זו ללא ספק הצלחה כבירה".

לפני כשנתיים דירג אתר The Daily Beast (לשעבר השבועון "ניוזוויק") את 50 הרבנים המובילים בארה"ב, כאשר חלקם הגדול היה רבני קהילות רפורמיות וקונסרבטיביות, אך גם מספר רבנים חרדים נכנסו לרשימה. במקביל, פורסמה גם רשימת הרבנים 'מעוררי ההשראה' בארה"ב. אולי שלא במפתיע, ברשימה הופיע שמו של הרב פנחס אלוש, כשעל פי הדיווח, הלך הרב אלוש בעבר כ-16 ק"מ, כשהוא נושא בידיו ספר תורה, זאת בכדי לנחם משפחה בחג הסוכות.

ספרי התורה העתיקים צילום ישראל אמסלם (3)
הרב פנחס אלוש וספרי התורה. צילום: ישראל אמסלם

אחד הסיפורים המלווים את הקהילה בשנתיים האחרונות, הוא החילוץ ההירואי של ספר התורה שהיה שייך למשפחתו של אחד מחברי הקהילה. בצעד רווי סיכונים, החליט חבר הקהילה להביא את ספר התורה שנכתב לפני כ-200 שנה לבית הכנסת של קהילת 'בית תפילה'. הספר שמוערך בהון רב. שוכן בארון הקודש יחד עם ספר תורה נוסף, שנכתב לפני כ-400 שנה ונתרם על ידי אחד מחברי הקהילה.

הספר היה שייך למשפחתו של מנשה מסג'די – חבר הקהילה. משפחתו שהתגוררה בעבר באיראן לא לקחה עמה את ספר התורה השייך למשפחה מחשש השלטונות. במהלך השנים ניסה מסג'די לחלץ את ספר התורה מהמקום, אך ללא הועיל, החוקים הנוקשים במדינה לא איפשרו לו מרחב פעולה בנושא והעמידו כל ניסיון בסיכון אישי עצום שלעיתים גבל אף בחיי אדם.

לפני כשנתיים היה מסג'די זקוק לטוס לאיראן לרגל עסקיו והחליט בהזדמנות זו להבריח את ספר התורה לארה"ב, למרות שהדבר היה כרוך בסכנת חיים ממשית. "הספר הוא בן 200 שנה ונדיר ביופיו", מספר רב הקהילה הרב פינחס אלוש. "בניגוד לרוב ספרי התורה, הספר הזה היה עשוי מעור של גדי".

טרם הנסיעה התייעץ חבר הקהילה עם מכריו בכדי לבחון את הדרכים העומדים בפניו באמצעותם יוכל להוציא את ספר התורה מהמדינה. "אמרו לו", מספר הרב אלוש. "שהאופציה היחידה להבריח את הספר היא רק אם הוא יעניק שוחד לכוחות הביטחון והבידוק המוצבים במעבר הגבול באיראן". וכך עשה. לאחר שנחת באיראן, יצר קשר עם כל אנשי הביטחון ואף עם האחראי על הבידוק בשדה התעופה והבטיח להם סכומי כסף נכבדים בכדי שיאפשרו לו לעבור עם הספר תורה ללא בעיות".

ביום בו היה אמור להבריח את ספר התורה מחוץ לגבולות איראן, הגיע מסג'די לבית הכנסת המרכזי בטהרן – שם אופסן הספר יחד עם עשרות נוספים – ונטל את ספר התורה שהיה שייך למשפחתו. "בכדי שהרשויות לא יראו את הספר בשדה התעופה", מספר הרב אלוש. "הוא הכניס את הקלף לתוך מזוודה, כשסביב כיסה את הקלף בבגדים שהיו עמו בנסיעה".

בשעה היעודה התייצב מנשה בשדה התעופה עם תיקו בו הונח ספר התורה. "הוא מאוד חשש, אילו הרשויות היו תופסים אות מבריח את הספר, הוא היה יושב שנים ארוכות בכלא ואף ייתכן כי היה מוצא להורג באשמת בגידה במדינה. זה היה סיכון עצום שלקח על עצמו". כשהגיע תורו לעבור את הבידוק השגרתי אותו עובר כל נוסע, נפל לפתע החשמל באולם הנסיעות ובעקבות כך הופסקה פעילותה של מכונת השיקוף. "הכל היה מתוכנן עם האחראי על החשמל שקיבל אף הוא שוחד בכדי שיסייע בהברחה", אומר הרב אלוש.

בדיוק ברגע זה זינק מנשה לעבר עמדת הבידוק תוך שהוא מסנן לשומרים שהיו שותפים בסוד הדברים, כי הוא ממהר לטיסתו שאמורה לצאת בעוד מספר דקות. "השומרים בעמדה שהיו שותפים  למהלך, איפשרו לו לעבור בדרכו למטוס מבלי שעבר את הבידוק שהיה יכול לחשוף את ספר התורה ולהמיט עליו אסון". לאחר שנחת בארה"ב, תרם מנשה מסג'די חבר קהילת 'בית תפילה', את ספר התורה לבית הכנסת בראשו עומד הרב פינחס אלוש. "כל פעם שאנחנו משתמשים בו, אנחנו נזכרים בסיפור ההצלה המופלא של הספר", סיכם הרב אלוש.

ספרי התורה העתיקים צילום ישראל אמסלם (2)
צילום: ישראל אמסלם
השארת תגובה