אין הסכם – השיחות נמשכות

המועד האחרון שהוקצב למגעים עם איראן חלף, אבל המעצמות החליטו להמשיך ולנהל את המגעים עם המדינה ■ הערכה: הסכם יושג בקרוב

אתר גרעין איראני מבט מלמעלה
אתר גרעין איראני מבט מלמעלה

הדד ליין של המעצמות ואיראן להגעה להסכם גרעין חלף, ואמש הסתיים עוד יום דיונים ללא תוצאות. בשעות הבוקר עוד ניתן היה לחשוב שרוב הפרטים סוכמו והחתימה של טיוטת הסכם הוא רק ענין של זמן, ושר החוץ האיראני מוחמד ג'וואד זריף אף הצהיר, כי ארצו הגיעה להסכמות עם המעצמות בנושא תוכנית הגרעין ושניסוח טיוטה הוא רק עניין של שעות. אלא שככל שנקפו השעות התברר שאין עדיין הסכמות, והדיבורים על חתימת הסכם היו מוקדמים.

הלילה הביע שר החוץ של צרפת לורן פביוס אופטימיות זהירה לגבי הגעה להבנות על תכנית הגרעין של טהראן. כמו כן, שר החוץ של ארצות הברית ג'ון קרי ועמיתו מגרמניה פרנק וולטר שטיינמאייר הודיעו כי יישארו בלוזאן שבשוויץ לפחות ביממה הקרובה. תאריך היעד המקורי להסכם עקרונות פוליטי היה ה-31 במרץ, אולם הצדדים יסתפקו כעת גם בהצהרה משותפת, שתאפשר להם להמשיך לשאת ולתת עד ה-30 ביוני – תאריך היעד להסכם סופי.

"אנחנו נמצאים כמה מטרים מקו הסיום, אך ידוע כי אלו המטרים הקשים ביותר", הסביר פביוס, ששב הלילה ללוזאן. "הנושא עוד לא גמור. אנחנו רוצים הסכם חזק ואמין, אך עדיין קיימות נקודות הדורשות מאמץ, בעיקר בצד האיראני".

"התקדמות והצלחה בשיחות תלויות ברצון הפוליטי של הצד השני", הבהיר שר החוץ זריף בשיחה עם כתבים בלוזאן. "זה היה נושא שתמיד הייתה להם בעיה איתו".

כמו כן, בתדרוך של הבית הלבן אמש נמסר כי נרשמה התקדמות בשיחות בלוזאן בין איראן לשש המעצמות, אולם הדובר ג'וש ארנסט הבהיר כי ארצות הברית לא תנהל משא ומתן אם לא תחול התקרבות נוספת בין הצדדים.

השארת תגובה