כיצד למנוע בעיות הנקה נפוצות?

  1. פתחי חלב דואבים – הסיבה העיקרית לכך: טכניקת הנקה לא נכונה

טיפ – ערכי תיאום ציפיות ולמדי מראש כיצד לעשות את זה נכון. פני ליועצת הנקה כשאת עדיין בהריון. אל תחכי שהדברים יסתדרו מעצמם. אם יש לך קושי להניק אחרי הלידה, פני לאנשי מקצוע.

תיקון טכניקת הנקה שגויה ישפיע על הנוחות שלך באופן מידי ויפתור את הבעיה, אך לפתחי החלב ייקח זמן להחלים. מרחי את החלב על אזור פתח החלב מיד לאחר שסיימת להניק, זה יעזור למקום להחלים במהרה וימנע זיהומים. אפשר למרוח גם קרם ייעודי לפטמות. שטפי את האזור לא יותר מפעמיים ביום, כדי לא לייבש את העור יותר מדי.

אפשר להיעזר במגני הנקה, שמאפשרים לאוויר להגיע לפתחי החלב ומקטינים משמעותית את הלחץ.

  1. קנדידיאזיס – זיהום פטרייתי שיכול להתפתח בפתאומיות אחרי תקופה של הנקה תקינה. התסמין העיקרי – פתחי חלב כואבים בגוון ורוד

טיפ – אם פתחי החלב שלך פתאום החלו לכאוב או לגרד, או ששמת לב להתנהגות שונה של התינוק היונק שלך ואת מזהה כתמים לבנים בתוך הפה שלו, יש סיכוי ששניכם נדבקתם. חשוב מאוד לקבל טיפול מידי ולהקל על הכאב – יש לפנות לרופא משפחה או רופא ילדים ובנוסף לבקש ממומחה לבדוק את תקינות טכניקת ההנקה.

  1. מסטיטיס – דלקת ברקמת החזה, המלווה לעיתים בזיהום. התסמין העיקרי – אדמומיות חד-צדדית על החזה, חום, החזה קשה ואף כואב למגע

טיפ – אפשר לטפל בדלקת ברקמת השד על ידי הנקה תכופה או ריקון שדיים באופן מלא. אל תעצרי את ההנקה! פני לרופא שלך או ליועצת הנקה כדי לקבל טיפול ולהבין את הסיבה להתפתחות הדלקת. דלקת לא מטופלת עלולה לגרום לזיהום ואז תצטרכי ליטול אנטיביוטיקה. אם עלה לך החום ואת רועדת, ככל הנראה יש זיהום, אך עדיין, גם במקרה כזה, אין צורך להפסיק את ההנקה.

  1. לשון קשורה – לתינוקות מסוימים יש פיסת עור מתחת ללשון המונעת מהם להוציא את הלשון החוצה ומפריעה להנקה

טיפ – אם נראה לך שלתינוק שלך יש לשון קשורה, יש לפנות לרופא כדי לבדוק את העניין. תינוקות רבים עם לשון קשורה מצליחים לינוק ללא בעיה, אך במקרים מסוימים הנושא דורש טיפול. מדובר בטיפול מאוד פשוט שיכול להשפיע רבות על ההנקה ולהפוך אותה לנוחה ויעילה.

  1. חסימה בצינורות החלב – חסימות כאלה נוצרות בדרך כלל בגלל גודש של חלב שומני או היצרות הצינורות בגלל נפיחות בחזה

טיפ – החסימה ניתנת למישוש ומזכירה גוש קטן קשיח או אזור גושי שלם שיכול להיות רגיש למגע. המשיכי להניק, אך הקפידי לעסות את האזור הגושי באותו זמן. רטיות פושרות לפני ההנקה יכולות לעזור. חסימות לא מטופלות עלולות לגרום לדלקת בחזה ולכן כדאי מאוד לטפל בהן במהירות האפשרית.

חסימה בצינורות החלב יכולה להיגרם בעקבות לחץ מיותר על החזה, למשל, בגלל פריט לבוש לא נוח או אפילו מהלחץ על החזה בזמן ההנקה. נסי לא למנוע את זרימת החלב כדי לא ליצור חסימות.

  1. מעט מדי חלב – דאגה שאימהות חדשות רבות חוות

טיפ – כמעט כל הנשים יכולות להפיק מספיק חלב כדי להזין את התינוקות שלהן, כל עוד טכניקת ההנקה שלהן נכונה והן מקבלות עידוד להניק. לעיתים נוצרים מקרים בהם התינוק עובר תקופה של מספר ימים, בהם נראה שהוא רעב כל הזמן ורוצה לינוק כמות רבה יותר ולעתים קרובות יותר. במהלך "קפיצות גדילה" כאלה חשוב מאוד לאפשר לו לינוק לפי רצונו, דבר אשר יגביר את כמות החלב שלך, אך התהליך יכול לקחת מספר ימים. לפעמים כמות החלב נמוכה מדי בגלל טכניקת הנקה לא תקינה ובמקרה כזה כל הנקה לוקחת יותר זמן, לכן אם יש חשש, כדאי לבדוק אם צריך לשפר את הטכניקה.

אודות רויאל פיליפס

רויאל פיליפס (NYSE: PHG, AEX: PHIA), הינה חברה מובילה בתחום טכנולוגיות הבריאות, המתמקדת בשיפור בריאותם של בני האדם ומאפשרת תוצאות טובות יותר לאורך זמן, החל משמירה על אורך חיים בריא וטיפול מונע, ועד לאבחון, טיפול ופתרונות בריאות ביתיים. פיליפס ממנפת טכנולוגיה מתקדמת ותובנות קליניות וצרכניות עמוקות במטרה לספק פתרונות משולבים. מטה החברה ממוקם בהולנד. פיליפס הינה חברה מובילה בתחום הדמיות אבחון, טיפולים מונחי תמונה, ניטור מטופלים ומידע רפואי, ובתחום פתרונות בריאות לצרכן הביתי. בשנת 2017, פיליפס הציגה מחזור מכירות של 17.8 מיליארד אירו והיא מעסיקה כ-74,000 עובדים. פעילות החברה משתרעת על פני מעל ל-100 מדינות ברחבי העולם. למידע נוסף בקרו באתר החברה: www.philips.com/newscenter.

הכותבת הינה יועצת ההנקה של פיליפס ישראל  

השארת תגובה