נתניהו: להתעקש על עסקה טובה יותר עם איראן

ראש הממשלה, המארח את יו"ר בית הנבחרים האמריקני ג'ון ביינר, מסר הצהרה מיוחדת בצהריים, על רקע ההסכם המתגבש בין איראן והמעצמות

בנימין נתניהו. צילום: קובי גדעון, לע"מ
בנימין נתניהו. צילום: קובי גדעון, לע"מ

ראש הממשלה בנימין נתניהו נועד בצהריים עם יו"ר בית הנבחרים האמריקני ג'ון ביינר. טרם הפגישה הוא מסר הצהרה בנוגע למשא ומתן בין איראן למעצמות המתקיים בלוזאן, ותקף את הסכם הגרעין המתגבש. "זה הזמן בו המעצמות צריכות להתעקש על עסקה טובה יותר". אמר נתניהו.

ראש הממשלה התייחס לדברי מפקד הבסיג' האיראני שאיים בהשמדת ישראל והודיע כי "השמדת ישראל לא נתונה למשא ומתן", ואמר כי "מכאן נובע שהענקת מסלול פריצה לפצצה, נתונה למשא ומתן. זה דבר חסר מצפון".

בדבריו הדגיש נתניהו כי "איראן טוענת שהתכנית שלה מיועדת לצרכי שלום בלבד אך האמירה הזו לא הולמת את דרישתה לשימור תשתיות תת קרקעיות, סרכזות מתקדמות וכור מים כבדים. היא גם לא תואמת את המשך הפיתוח של הטילים הבליסטיים וסירובה לעמוד בדרישות הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית, לחשיפת תכניתה הצבאית. באותו זמן, איראן ממשיכה לייצא את הטרור ואת מסע הכיבושים באזור, שלאחרונה מתרחש בתימן".

ראש הממשלה שב ותקף את ההסכם המתרקם, "הפשרות שהוצעו לאיראן בלוזאן יבטיחו עיסקה גרועה שתסכן את ישראל, האזור ושלום העולם. זה הזמן שהקהילה הבינלאומית תעמוד על עסקה טובה יותר, שתסיג לאחור את תכנית הגרעין של איראן ותיצור קשר בין הסרת הסנקציות לבין שינוי מהותי בדפוס התנהגותה של איראן. איראן חייבת להפסיק את תוקפנותה באזור ובעולם, ולעצור את האיומים בהשמדת ישראל – זה הדבר שאין לשאת ולתת עליו. זו העסקה שמעצמת העולם חייבות לעמוד עליה".

ביינר הוא מי שעורר את הסערה המדינית האחרונה שבמסגרתה משבר מדיני עם ארה"ב, לאחר שהזמין את נתניהו לשאת דברים מול הקונגרס בתחילת החודש על סוגיית הגרעין האיראני, בניגוד לעמדת הממשל והנשיא ברק אובמה.

כזכור, בפתיחת ישיבת הממשלה ביום ראשון השבוע התייחס נתניהו לנושא האיראני ואמר כי "איראן מבצעת תנועת מלקחיים גם מדרום כדי להשתלט ולכבוש את המזרח התיכון כולו. הציר איראן-לוזאן-תימן מסוכן מאוד לאנושות וצריך לעצור אותו". בטקס שנערך אתמול להשבעת חברי הכנסת, אמר נתניהו כי "לכל כיוון שנסתכל, מקדם ועד ים, מצפון ועד תימן, האדמה רועדת סביבנו. במקביל לשיפור איכות החיים עלינו לשמור על החיים עצמם".

השארת תגובה