דגל מאיימים: תמיכה בראש העיר – ריצה נפרדת

בכינוס היערכות ראשון לבחירות, הציג פעיל 'דגל התורה' מפורשות אולטימטום ל'אגודת ישראל' • וגם: מנכ"ל נמל חיפה יוצא לחופש לקראת התמודדות ו'הבית היהודי' חיפה משיק קמפיין בעיר הסמוכה

יהב במפגש עם פרנסי הציבור החרדי (16)
יהב במפגש עם פרנסי הציבור החרדי (16)

מיד עם צאת צום תשעה באב, התכנסו 24 ראשי כוללים ליטאיים מחיפה, לישיבת היערכות ראשונה לקראת הבחירות. את התדרוך המרכזי מסר פעיל 'דגל התורה' בצפון מוישי אדלר, ששב מפורשות על האיומים שהופרחו בחלל האוויר בתקופה האחרונה. לדבריו, אם הסיעה המרכזית תמשיך לתמוך בראש העיר יונה יהב – 'דגל התורה' תפרוש מהמפלגה המשותפת ותרוץ לבדה למועצת העיר.

כפי שנכתב אינסוף בעבר, מבחינתה של 'דגל התורה', המטרה העיקרית במערכת הבחירות הנוכחיות היא להביא להחלפתו של ראש העיר יונה יהב בכל מועמד אחר, יהיה מי שזה לא יהיה. לעומתה, 'אגודת ישראל' מחזיקה ביחסים טובים עם יהב ומתכוונת לתמוך בו לקדנציה נוספת. מרבית מאמציה של 'דגל' מופנים לכיוונה של ש"ס, שתמיכתה בראשות עדיין מתנדנדת, אך גם כלפי 'אגודת ישראל', מנסה 'דגל' להפעיל מנופי לחץ על מנת שישנו את תמיכתם.

בבחירות האחרונות, רצה סיעה חרדית מאוחדת בשם שס"ג, שהכניסה ארבעה נציגים; מיכי אלפר – 'דגל התורה'; אריה בליטנטל – 'אגודת ישראל'; עודד שבזי ואהרן כהן – ש"ס. הסיעה המשותפת הפכה לסיעה הגדולה בעיר – לצד סיעתו של ראש העיר יהב.

כאמור, בכינוס בחירות הראשון של 'דגל התורה', חידד פעיל התנועה מוישי אדלר – עוזרו של איצ'ה רייך מרכסים ומפעיליה הבולטים של התנועה בצפון – את האיום כלפי 'אגודת ישראל', בדגש על סיעה המרכזית. לדבריו, 'דגל' לא תהסס לצאת לריצה עצמאית, במידה ו'אגודה' לא תירתם למאבק ביהב. לפי אדלר, רשימות פנימיות שמחזיקה התנועה מלמדות על פוטנציאל של מנדט וחצי לרשימה עצמאית בוודאות, כאשר גם הפאסימיים ביותר טוענים לכל הפחות למנדט שלם.

מנגד, ב'אגודת ישראל' לא לוקחים ברצינות את האיומים וטוענים כי 'דגל' הולכת רחוק בדרישותיה וכי היא מעניקה לעצמה משקל גדול מדי ביחס לכוחה האמיתי, שספק אם הוא מסוגל להביא מנדט. בנוסף, ב'אגודה' לא מבינים את הניסיון לכפות עליהם תמיכה או אי תמיכה בראשות העיר ולא מקבלים את ההתליה שעושים ב'דגל' בין שני הפתקים.

בשיחה עם 'שטח מוניציפאלי', מבהיר נציג 'אגודת ישראל' בחיפה אריה בליטנטל כי אינו חושש מריצה נפרדת אך מדגיש כי יעשה הכל על מנת להגיע להסכמות ולשחזר את האחדות. בשורה התחתונה מצהיר בליטנטל כי "יעשה כל מה שרבני הקהילות יחליטו ובראשם האדמו"ר מסערט ויז'ניץ".

ובתוך כך, מועמד חדש נכנס לזירה החיפאית ועשוי לשנות את תמונת המצב. מדובר במנדי זלצמן, מנכ"ל נמל חיפה, שיצא השבוע לחופשה מעבודתו לקראת התמודדות. טרם ברור האם הוא יהפוך למועמד מפלגת 'הליכוד' או שמא ירוץ עצמאית, כך או אחרת, היותו איש חזק ומקושר, בעל רקורד ניהולי ויכולות תמרון פוליטיות משובחות – עשויות להביא אותו לקדמת הבמה.

ולסיום, מפלגת 'הבית היהודי' בחיפה בחרה להשיק השבוע את קמפיין הבחירות שלה דווקא בעיר השכנה טירת הכרמל. בפני תומכים ואוהדים, פרש יו"ר הרשימה יואב רמתי את תכניותיו, בהם הסדרת חוף נפרד באיכות גבוהה בחירת רבנים ראשיים ונתינת צביון דתי-ציוני לעיר האדומה.

תגובה אחת
  1. יהב רע לחרדים

השארת תגובה