ה'ראביי' נעצר, לפיד מאשים: כפיה חרדית

הראביי 'חיתן' יהודים שאסורים על פי דין להנשא, הבור הוא עוכב לחקירה והפוליטיקאים זועמים: כפייה דתית – יאיר לפיד: "החרדים החליטו להראות שהם שולטים במדינה"

הראביי דובי חיון בדרך לחקירה
הראביי דובי חיון בדרך לחקירה

הרבאיי הקונסרווטיבי דובי חיון נעצר הבוקר בשל הצהרתו כי 'חיתן' בני זוג האסורים להנשא על פי דין, מתחנת המשטרה פירסם חיון: "איראן כבר כאן!!! מתחיל את הבוקר בדפיקות בדלת בשעה 5:30 ושני שוטרים מזמנים אותי לחקירה. מתברר שבית הדין הרבני האורתודוכסי בחיפה הגיש תלונה נגדי על כך שאני עורך חופות".

ח"כ יאיר לפיד תקף גם הוא. "נעצר רב במדינת ישראל מפני שחיתן שני אנשים. החרדים החליטו להראות שהם שולטים במדינה. נתייצב מאחורי הרב חיון, זו חרפה".

בבית היהודי נעמדו לצד בית הדין: "חייבים לזכור שמדינת ישראל היא מדינה יהודית וסמכויות הנישואין בה נמצאים על פי חוק אך ורק תחת הרבנות הראשית לישראל.

ככל הידוע לנו גם אנשים קונסרבטיבים מחוייבים לשמור חוק במדינת ישראל גם אם הם לא אוהבים אותו.

דווקא בתקופה שגורמים ליברלים קיצוניים מנסים לפגוע בסמכויות הרבנות הראשית בענייני גיור, נישואין וכשרות, חשוב לשמור על הממלכתיות ועל שלטון החוק".

גם שותפתו של חיון ברשימת 'חיפה שווה' גילה זמיר, פירסמה כעסה: "רק כדי לחדד את הפרדוקס שמתרחש במדינתנו המופרעת, היום יעביר הרב חיון שיעור בבית הנשיא ראובן רובי ריבלין לקראת ט' באב. אני בהחלט אתאבל על אובדן השפיות ועל התגברות הקנאות והפונדמנטליזם. אם זו לא הדתה מה זה? מדינת ישראל הופכת לאיראן! האורתודוכסיה הקנאית וחסרת הסובלנות לאדם רודפת רב בישראל משום שהוא עורך חופות לזוגות שאינם חפצים ברבנות. ילדי הם מסוג האנשים שהרבנות היא פסולה בעיניהם ואת מעגלי החיים שלהם הם מנהלים הרחק מהמוסדות האורתודוכסים. לא ניתן שיכריחו אותנו להיות בני אדם חשוכים".

מאוחר יותר היא סיפרה למקומון 'כלבו' כי היא נודעה מהדברים שעה שהתכתבה עם חיון בכדי לתאם הגעה אל בית הנשיא. "חיון הוא רב קונסרבטיבי ולא אורתודוכסי. הוא שומר שבת והוא רב לכל דבר של קהילה מכובדת בארץ. הוא לא הונה אף אחד. גם חרדים לא מתחתנים ברבנות. יש להם ממסד משלהם. הוא הופתע לגמרי. הוא אמר לשוטרים שהוא הולך להתפלל, והם אמרו לו 'תתפלל בתחנה'".

ח"כ סאלח סעד אמר: "האווירה המרעילה שמייצר "חוק הלאום" מביאה לא רק לרדיפה אחרי דרוזים ומוסלמים, אלא גם אחרי יהודים מהזרם ה"לא נכון". כל חטאו של הרב חיון הוא שאיחד בין זוגות וחיתן אותם לפי רצונם".

יו"ר השדולה החילונית בכנסת ח"כ קסניה סבטלובה: "השר לביטחון פנים גלעד ארדן משתף פעולה עם הדורסנות של הרבנות האורתודוכסית במעצר המביש של הרב חיון, וזאת במקום להילחם נגד המחבלים שיידו אבנים על לוחמי מג"ב ופצעו אותם ובמקום לפעול ביד קשה וחד משמעית כנגד התוקפים החשוכים והאלימים בבית שמש שרודפים נשים באלימות קשה. אני דורשת מהשר ארדן לטפל באופן הולם במי שעוצרים באישון לילה רב קהילה מכובדת רק בגלל שהוא לא שייך לזרם האורתודוכסי. לפי התפישה הזו יש לעצור את כל רבני הזרם הרפורמי והזרם הקונסרבטיבי. לא ייתכן שהאורתודוכסיה תשליט הפחדה וטרור על היהדות החופשית".

ממשטרת ישראל נמסר בתגובה: "מחובתה של המשטרה לחקור כל עבירה שבוצעה בניגוד לחוק, ובפרט לנוכח החלטה מחייבת של מוסד שיפוטי מוסמך בישראל. במקרה זה פתחה המשטרה בחקירה לנוכח החלטה של בית הדין הרבני בחיפה, שבה הוא מורה למשטרה לחקור את הרב לאחר שעבר על חוק העונשין ועל פקודת הנישואים והגירושים בישראל. בהתאם להחלטה שיפוטית זו, מוקדם יותר השבוע זימנה אותו המשטרה לחקירה אך הוא בחר לא להתייצב במועד הנקוב. בשל כך נאלצה המשטרה לעכבו לחקירה הבוקר, ובסיומה הוא שוחרר. יודגש כי משטרת ישראל היא רשות מבצעת שפועלת רק בהתאם להוראות החוק (הרשות המחוקקת) ולהחלטות שיפוטיות (הרשות השופטת). מכאן ראוי שכל טענה בנושא תופנה לגורמים המחליטים ולא לאלו שמחויבים על פי חוק לאכוף את אותן ההחלטות".

מהנהלת בתי הדין הרבניים נמסר: "מדובר באדם שהשיא מעוכבי חיתון, דבר שהוא פלילי ואסור על פי חוק. בנוסף התחמק מלהסדיר את הרישומים כפי שדורש החוק". עוד הוסיפו בבית הדין כי "הרב חיון חיתן בני זוג כשבאותה העת אחד מהם היה ממזר – דבר שהיהדות והחוק אוסרים עליו באופן חמור".

השארת תגובה