חשיפה: שס מוותרת על המקום הראשון בשביל האחדות

דרעי מפקיד את ש"ס חיפה בידי נתי חייק, כוח עולה בתנועה • המקום הראשון ישוריין לנציג הרב שי פרי, שצפוי להיות מגנט קולות • איך הגיבו הנציגים הפורשים? • וגם: איש התקשורת שכמעט החליף את הנציג האגודאי

יו"ר תנועת ש"ס אריה דרעי. צילום: יעקב כהן
יו"ר תנועת ש"ס אריה דרעי. צילום: יעקב כהן

פנים חדשות: נתי חייק, כוח עולה ומבטיח בסיעת ש"ס, קיבל לידיו את מושכות התנועה בחיפה ויכהן כיו"ר הסיעה. הוא יוצב במקום השני ברשימה, כאשר המקום הראשון ישוריין לנציגו של הרב שי פרי, מי שמסומן ככוח רבני שיכול לסחוף אחריו המונים ולהביא את המפלגה לגבהים חדשים.

חייק, חבר מועצה ברכסים ועוזרו של ח"כ מרגי, עשה את הדרך הקצרה ביותר לצמרת, בזכות כישרון ויכולת עשייה מוכחת. בבחירות עברו עבד לצד צביקה כהן שניהל בשעתו את מערכת הבחירות בחיפה, בהמשך עבר עמו לירושלים ובשנתיים האחרונות הוא הצמוד של יו"ר ועדת החינוך ח"כ מרגי. הוא איש של מספרים ונתונים והצליח ליצור מאזן אימה מול פקידי משרד החינוך, אותם רתם למאבק באפליה ולצרכי החינוך החרדי.

למרות שהוא ממותג יותר כאיש מקצוע ונמצא רק שנים ספורות בשורות ש"ס, קיבל חייק את אמון יו"ר התנועה אריה דרעי, שבתחילה הציע לו את ראשות מועצת עמנואל. חייק העדיף את העיר הקרובה למקום מגוריו ולקח על עצמו את פרויקט חיפה. אגב, בילדותו למד חייק בת"ת בעיר וכיום הוא משלים בה תואר אוניברסיטאי.

כחלק מהרצון לרתום את כל פלגי הציבור הספרדי בעיר למפלגת ש"ס, החליטה צמרת המפלגה להציב את חייק במקום השני בלבד, כאשר המקום הראשון ישוריין לנציגו של הרב שי פרי, שיזכה לאוטונומיה מוחלטת וליד חופשית בבחירת נציגו. הרב שי פרי פועל בשכונות שפרינצק ונווה דוד ואחריו נוהים מאות מעריצים. הרב פרי הוא רטוריקן וסוחף ובכוונת ש"ס לרתום אותו למפלגה ובכך לזכות לגדולה.

נכון להיום, סיעת ש"ס בחיפה נחשבת ל'פספוס' והיא סובלת מפילוגים ופיצולים בין תתי קהילות. היא מונה שני נציגים: עודד שבזי, יו"ר, ואחריו אהרן כהן. שבזי מכהן במקביל כמנהל ת"ת בעיר, מה שדחק בו – ציבורית ומשפטית – לעזוב את מועצת העיר. בשיחה עם 'שטח מוניציפאלי' הוא מפרגן בפה מלא ליו"ר החדש ומבטיח לעמוד לצדו.

החוליה החלשה נמצאת בנציג השני, אהרן כהן, שציפה לקחת את המקום הראשון אך נדחק. בשיחה עם 'שטח מוניציפלי', דקות לאחר פרסום מינויו של חייק ב'כיכר השבת', אמר כהן כי כלל לא עודכן על הדבר מגורמים רשמיים במפלגתו. על השאלה האם יסכים להישאר כמספר 2, ענה כהן "לא בטוח".

ואם חשבתם שהרוח הרעננה הנושבת בש"ס תשפיע על אחותה 'יהדות התורה', תיאלצו להתבדות. נציג 'אגודת ישראל' המיתולוגי אריה בליטנטל, צפוי להמשיך לקדנציה נוספת, למרות הדיווחים הרבים על החלפתו. ההחלטה הסופית נמצאת בידי קהילת סערט ויז'ניץ, שלא מוצאת בשורותיה מישהו שמתאים לתפקיד, בטח לא מישהו שבשלו שווה להדיח נציג וותיק. ל'שטח מוניציפאלי' נודע כי איש החסידות והתקשורת דודי זילברשלג הוצע בשלב מסוים כמועמד אפשרי – אך הדבר לא יצא לפועל.

השארת תגובה