מאות רבנים הגיעו ל'הדסה' עם 'דורות'

מאות רבנים ומורי הוראה לצד מומחי רפואה מובילים השתתפו בכינוס רפואה והלכה שקיים מכון 'דורות' בשיתוף המרכז הרפואי 'הדסה' – הראשון לציון הגאון רבי יצחק יוסף: "מכון דורות היחיד שהולך לפי פסקי מרן אבא זצוק"ל"

הגר"י יוסף והרב קליין
הגר"י יוסף והרב קליין

מאות רבנים, דיינים ומורי הוראה השתתפו בכנס עיון שנתי לרפואה והלכה שערך מכון 'דורות – הלכה, רפואה ותמיכה בחשוכי ילדים' בשיתוף המרכז הרפואי הדסה בירושלים. הכנס שהתקיים במרכז הרפואי הדסה עין כרם, משך אליו רבנים דיינים ומורי הוראה שהגיעו להחכים בידע רפואי – הלכתי שיאפשר להם את מלוא המידע הרלוונטי בבואם לפסוק הלכה בישראל.

בכינוס השתתפו רבנים פוסקים, ובהם דיינים בבתי-דין צדק, מורי הוראה, רבני קהילות אשר השתתפו במפגש שהוקדש לרב-שיח עם שורה של רופאים מומחים, בעלי מוניטין בארץ ובעולם, בתחום רפואת נשים תוך הצגת מחקרים וחידושים בעולם הרפואה ושילובם עם ההלכה הצרופה.

במרכז רעיון הכינוס אשר חיבר את שני הגופים הגדולים, 'הדסה' המרכז את הידע הרפואי ע"י צוות מומחים הפועלים בבתי החולים שלו בעין כרם ובהר הצופים ואת מכון 'דורות', עמדה העובדה כי יש לדון ולהתעדכן במגוון החידושים הטכנולוגיים והרפואיים בזווית ההלכתית. לשם כך, נבחרו מיטב המומחים מהשורה הראשונה בעולם הרפואה בכדי שיציגו את השינויים בתחום ויענו לשאלות הרבנים והמו"צים בנושאים המצריכים בירור- פרופ' בנימין ראובינוף, פרופ' אלכס סימון.

מנהל בית החולים 'הדסה עין כרם' הפרופ' יורם ויס שכובד לשאת דברים: "אני שמח על השותפות בין הדסה למכון 'דורות'- שותפות שחשובה לנו. אנחנו נמצאים בתקופה של בנייה ופריחה. בהדסה, התפיסה מעל 100 אחוז. אנחנו עמלים על הרחבת בית החולים לטובת המתרפאים, והלב תמיד פתוח לשמוע לשפר את השירות הרפואי".

את המשא המרכזי, נשא הראשל"צ הגאון רבי יצחק יוסף, בדבריו ציין לשבח את מכון 'דורות': "יש רבנים שמאוד מחמירים בנושאים הללו, עכשיו ב"ה יש את מכון דורות שהולכים בדרך של מרן אבא זצוק"ל. כולם יודעים את דרכו של מרן בכוח דהתירא עדיף. לא בתור סיסמה אלא על פי ההלכה, על פי הפוסקים. יש עוד מכונים, לא פוגע באף אחד, אבל מכון שמצהיר בריש גלי שיעשה הכל רק לפי פסקי מרן, בלי לבלבל אנשים בדעות לכאן ולכאן, אלא רק על פי פסקי מרן. לסיום הוסיף הראשון לציון כי "יש זוגות שחוששים מטיפולים, אם צריך שישלחו אלי ללשכה, אני אשכנע אותם, זה חלק מחובת ההשתדלות". כמו"כ הודה וחיזק את הנהלת 'הדסה' שנרתמה למען הכנס המבורך ואמר כי הדסה התאימה את עצמה למגזר החרדי, בזכות פועלו של רב המרכז הרפואי הרב משה קליין.

דברי ברכה לכל המשתתפים, נשא הרב משה קליין רב המרכז הרפואי הדסה, שעמד על הקשר בין מכון דורות לטובי הרופאים בהדסה והעלה על נס את חשיבות הקשר בין הרופאים לרבנים, על מנת להבין היטב את הטכניקה הרפואית בתחום, ולדעת כיצד לפסוק ולהרות בכל שאלה הבאה לפתחם של הרבנים ומורי ההוראה. הרב אף ציין את המהפכה שעוברת על 'הדסה' בכל הנוגע לצורכי הציבור הדתי והחרדי, דוגמת השבת, הכשרות, טומאת הכוהנים, וכו'.

לאחר מכן נשא דברים רבה ראשי של אור יהודה רבי ציון כהן, שהודה לכבוד האכסניה 'המרכז הרפואי הדסה' ולרב המרכז הרפואי הרב משה קליין, וציין בדבריו את החשיבות והצורך בהקמת המכון שמטרתו לתת יעוץ הלכתי ורפואי לזוגות חשוכי ילדים, לאור פסקי מרן הראשל"צ הרב עובדיה יוסף זצ"ל, בהכוונתו של הרב בוטבול, ובכל העניינים הרפואיים המכון מתייעץ עם טובי הרופאים בתחום מהמרכז הרפואי הדסה.

הגאון הרב בוטבול סיים את משא הנאומים בהציגו את הבעיות ההלכתיות השונות, ופתרונן לאור משנתו של הראשל"צ הרב עובדיה יוסף זצ"ל.

מכון דורות הוקם על ידי הגר"א בוטבול בשיתוף בית ההוראה שבראשותו 'יביע אומר'.

השארת תגובה