חשיפה: בדגל חוששים מנדידת כתובות לירושלים

ניסיונותיו של ראש העיר יעקב גוטרמן להביא לביטול הבחירות, נתקלים בהתנגדות מתוך הבית • החשש: מעבר כתובות מאסיבי של אנשי 'הפלג הירושלמי'

מודיעין עילית
מודיעין עילית

אם יש דבר אחד שנראה מובטח בוודאות בבחירות 2018, הרי שהיא כהונתו של ראש עיריית מודיעין עילית יעקב גוטרמן, שצפוי להחליק בקלות לקדנציה נוספת. הצלחתו של גוטרמן ללכד סביבו את כל הקהילות והמפלגות בעיר, מביאה אותו ליזום את ביטול הבחירות אלא שהיוזמה נתקלת בהתנגדות פנימית של גורמים בקהילות הליטאיות בעיר, החוששים מהעברת כתובות מאסיבית של אנשי הפלג הירושלמי לירושלים.

יוזמת ביטול הבחירות מרחפת בחלל העיר לא מעט זמן והמצדדים בה טוענים כי אין טעם לגרור את העיר למערכת בחירות, שעה שכל המפלגות והקהילות מסכימות מראש על כוחם וגודלם. עבור גוטרמן, הסיטואציה בה הוא צריך להיבחר היא חדשה יחסית, מאחר ובשלש מערכות בחירות הוא נבחר כמועמד יחיד ורק במערכת הבחירות האחרונה נאלץ להעמיד את עצמו לאמון הבוחרים (85% התושבים העניקו לו את אמונם).

אלא שיוזמת ביטול הבחירות מעלה חשש כבד בקרב גורמים ליטאיים מוכרים, בשל איום מצד 'הפלג הירושלמי'. וזאת עליכם לדעת. בבחירות 2013, עת התמודדו 'בני תורה' לראשונה, הצליחו הם להכניס שני נציגים למועצת העיר מודיעין עילית (לצד שני נציגים בבני ברק ונציג בודד בירושלים).

עקרונית, גוטרמן אמור להגיע להבנות גם עם אנשי 'בני תורה' לשמירת כוחם במועצה בבחירות הבאות, אלא שעל פי תסריט הבלהות של אנשי 'דגל', תירשם העברת כתובות סיטונאית של אנשי 'הפלג הירושלמי' מהעיר, מאחר ובמקרה כזה, אין כל ערך לקולם. החשש העיקרי הוא ממעבר קולות לעיר ירושלים, שם תזכה המפלגה לתוספת כוח נכבדה.

מלבד הבעיה הספציפית מול 'הפלג הירושלמי', מזכירים בעיר את המודל אותו מוביל מאיר רובינשטיין בביתר – לפיצול הרשימה המאוחדת וריצת כל קהילה בנפרד – כמודל נחוץ לבחינת כוחה של כל קהילה. "הבחירות יכולות להיות הזדמנות לערוך סוג של פריימריז פנימיים בהם כל קהילה תוכל להוכיח בדיוק את כוחה, לא צריכים לברוח מזה, זה הליך נכון וטוב לכולם".

השארת תגובה