על רקע כישלון השיחות: ישיבת ממשלה מיוחדת

בישיבת ממשלה שהתקיימה הבוקר בקריה בת"א קראו השרים להכריע את החמאס ■ הממשלה אישרה הקמת קרן מיוחדת לסיוע לחיילי המילואים בעלות של 30 מיליון ש"ח

ישיבת ממשלה. צילום: מרק ישראל סלם, ג'רוזלם פוסט צילום: מרק ישראל סלם, ג'רוזלם פוסט
ישיבת ממשלה. צילום: מרק ישראל סלם, ג'רוזלם פוסט צילום: מרק ישראל סלם, ג'רוזלם פוסט

לרגל המצב הביטחוני ובעקבות הקשיים שמלווים את המו"מ מול החמאס המתנהל במצרים, התקיימה הבוקר ישיבת ממשלה מיוחדת בקריה בת"א. במהלך הדיון, גברו הקולות בקרב שרי הממשלה שטענו כי יש להכריע את החמאס.
בפתח הישיבה, אמר ראש הממשלה בנימין נתניהו כי "מבצע 'צוק איתן' נמשך, בשום שלב לא הכרזנו על סיומו. המבצע יימשך עד להשלמת יעודו- השבת השקט לתקופה ממושכת. אמרתי בתחילת המבצע וגם לאורך כל הדרך- זה יקח זמן ודורש אורך רוח".

עוד הוסיף ראש הממשלה: "ישראל לא תנהל משא ומתן תחת אש, וישראל תמשיך לפעול בכל דרך כדי לשנות את המציאות הנוכחית ולהביא שקט לכל אזרחיה".
שר הביטחון משה (בוגי) יעלון אמר בישיבת הממשלה, כי "אם חמאס חושב שהוא יתיש אותנו הוא טועה. לא ננהל משא ומתן תחת אש. אני מבין את תושבי הדרום. לא נתפשר אלא על הפסקת ירי וטרור באופן מוחלט ונמשיך עד שזה יושג. נדרש אורך רוח. אנו רואים את התמונה הכוללת, מדינית וצבאית. לא נסיים את המבצע ללא השבת השקט והביטחון".

שר החוץ אביגדור ליברמן היה מיליטנטי יותר ותבע ללכת להכרעה: "היינו אמורים ללכת על הכרעת חמאס. כרגע אנו רואים, שדרישות המינימום שלו , הן הרבה מעבר למקסימום שישראל יכולה להסכים. המצב הזה לא יכול להימשך. מה שנשאר זה להכריע את חמאס, לנקות את השטח ולצאת כמה שיותר מהר".

שר התקשורת גלעד ארדן, התייחס אף הוא להמשך הירי מעזה ואמר כי "לא מדובר בטפטופים אלא בעשרות ניסיונות רצח יום-יומיים, שחמאס או הארגונים תחת חסותו מבצעים. אנו מתקרבים לנקודה שבה נצטרך לקבל הכרעה, גם אם מדובר בכיבוש הרצועה ומיטוט חמאס, עם כל המחירים שכרוכים בכך. לא תהיה ברירה. לא נוכל להמשיך ולסבול את המצב זמן ממושך או אפילו קצר".

בהמשך,  אישרה הממשלה את הצעת ראש הממשלה להקים קרן מיוחדת, לסיוע לחיילי המילואים שגויסו במהלך מבצע 'צוק איתן'. הקרן שתוקם, בתקציב כולל של 30 מיליון ש"ח,  תסייע לחיילים שנגרם להם נזק כלכלי, עקב השתתפותם בלחימה וכך גם לסטודנטים שגויסו לשירות מילואים.

בינתיים, נמשך ירי הרקטות לעבר ישראל. הבוקר בסביבות השעה 6:00 בבוקר, הופעלה אזעקה ביישוב במועצה האזורית אשכול בעקבות זיהוי של ירי רקטות מרצועת עזה. שתי רקטות התפוצצו בשטחים פתוחים, לא היו נפגעים ולא דווח על נזק.
לאחר השעה 9:00 , נורה מטח רקטות לעבר יישוב נוסף, במועצה האזורית אשכול. ארבע רקטות התפוצצו בשטחים פתוחים. לא היו נפגעים ולא נגרם נזק.
במהלך הלילה תקף חיל האוויר 20 יעדים ברצועת עזה. מיום שישי בוצעו 150 תקיפות ברצועה. לפי הערכות, כעשרה מחבלים נהרגו ביממה האחרונה.

השארת תגובה