עשור להקמתה: תנועת 'טוב' לאן?

עשור מאז שהוקמה במטרה לזקוף את גו החרדים העובדים ולקרוא תיגר על המפלגות השולטות, נראה שהגיע הזמן להספיד סופית את מפלגת 'טוב' • קברניטיה התייאשו, נציגיה נמחקו והעתיד לא נראה ורוד יותר

חנוך ורדיגר
חנוך ורדיגר

עשור לאחר שהוקמה מפלגת 'טוב', נראה כי עתידה של המפלגה שהתיימרה לזקוף את גוום של החרדים העובדים וניסתה לקרוא תיגר על המפלגות החרדיות – נמצא מאחוריה וכי קברניטיה החליטו לנטוש את החזון עמו רצו, לכל הפחות בשדה הפוליטי. למרות זאת, בחלק מהערים, עדיין לא איבדו פעילי המפלגה את התקווה ויש ביניהם המעוניינים להריץ מפלגה דומה, אך כזו שפחות תתבסס על מצע מפלגת 'טוב', השייכת להיסטוריה.

כזכור, בבחירות 2013 נחלה המפלגה תבוסה כמעט בכל החזיתות בה התמודדה – קרי: ירושלים, בית שמש ואלעד – למעט ביתר עלית, שם השתלב נציג המפלגה, קודם הבחירות, ברשימת 'גש"ס – ביתר מאוחדת'.

לפני כחצי שנה דיווחנו כאן ב'שטח מוניציפאלי', כי אנשי 'טוב' לשעבר בבית שמש, יוזמים הרצת רשימה חדשה, עם אותו טיקט של 'טוב', אך פחות עם האידאולוגיה שלה. בשיחה עם העומדים מאחורי היוזמה, שאלנו האם ההפסד שספגו לא גורם להם לחשב מסלול מחדש, אך לדבריהם, גידול מספר החברים במועצה ל-21 וירידת אחוז החסימה, עשוי לעזור להם לצלוח את המשוכה.

"המפלה שספגנו בסבב השני, היה בעקבות הטלטלה שעברה המפלגה, אחרי שאנשים מתוכה לא נתנו בה אימון. האנשים שהצביעו לנו בעבר, לא הלכו לשום מקום. יחד אתם נכניס שוב נציג". דברי אחד מיוזמי המפלגה.

פעיל נוסף בעיר מסביר, כי הסיבה שהמפלגה איבדה את מקומה, היא בשל העובדה שהמפלגה נטשה את האידיאולוגיה עליה היא הוקמה. לדבריו "הרשימה כעת תהיה בנויה על רעיון של ועד בית נטו: מי ינקה לך את הרחוב, מי יטפח וכדו', רשימה כזו בהחלט לא בנויה על אידיאולוגיה".

כך גם בביתר עלית, אנשי 'טוב' נשמעים נחרצים בהמשך פעילות המפלגה בקדנציה הבאה. בשיחה עם 'שטח מוניציפאלי' אומר חבר המועצה ישראל פכטר: "הייתה לנו קדנציה מעולה. לאחר ישיבה עם חברי המפלגה המקומית, הוחלט להמשיך לקדנציה נוספת. באיזה מתכונת נרוץ? עוד לא החלטנו, אך ישנם מספר אופציות על השולחן. בהמשך נקבל את ההחלטה שתייצג את הציבור בצורה הכי טובה".

לעומת זאת, בעיר אלעד נשמעים פעילי המפלגה לשעבר, פחות להוטים להריץ רשימה פעם נוספת. "בקדנציה הקודמת, אלעד הייתה עיר כושלת. היו חייבים כאן שינוי והרגשנו שנוכל לתרום למען זה. כעת, כמעט חמש שנים לאחר מכן, העיר השתנתה מקצה לקצה, אולי לא מאה אחוז, אך בהחלט שהייתה התקדמות ניכרת", אומר אחד מפעילי המפלגה.

כך גם בירושלים, נראה כי אין כוונה להריץ שוב רשימה דומה, אולי לא בנסיבות של שינוי חיובי בעיר, אלא יותר בכיוון של אי הבעת אימון מצד התושבים בבחירות עברו. מי שעמד מאחורי הרעיון של מפלגת 'טוב' ובעצם היה הנשמה של התנועה ואף עמד בראשה בבירה, חנוך ורדיגר, אמר בראיון ל'הארץ' לאחר הכישלון ב-2013, כי "בשורה התחתונה לא חשובים התירוצים, בעטו אותנו. יכול להיות שטעינו. כולם רוצים לראות שינוי בציבור החרדי, אך זה לא עובד ככה, מה לעשות".

דרכה של תנועה

טבילת האש הראשונה של המפלגה הייתה בביתר עילית, לפני קרוב לאחת עשרה שנים בשלהי 2007, שם הריצו לראשונה רשימה למועצה, כשבראשה ניצב ישראל פכטר. הרשימה צלחה את מערכת הבחירות, כשקיבלה כיסא אחד במועצת העיר. שנה לאחר מכן, המפלגה ניסתה את מזלה שוב בבית שמש והצליחה להכניס נציג אחד למועצה, הלא הוא הזמר המפורסם אלי פרידמן.

בבחירות 2013, אנשי 'טוב' קבלו תיאבון והחליטו לרוץ אף בירושלים ואלעד, בנוסף לביתר עילית ובית שמש. כשהסתיים יום הבחירות, הבינה המפלגה כי שם הסתיימה דרכה. את תבוסתה הגדולה קיבלה המפלגה בירושלים, שם הוצב יו"ר המפלגה חנוך ורדיגר בראש הרשימה. הרשימה קיבלה 1833 קולות, הרחק מאחוז החסימה הירושלמי. גם באלעד, שם רצו לראשונה, קיבלו 486 קולות, אך לא הצליחו להכניס נציג.

בבית שמש, בה כבר כיהן נציג מטעמם, נחלה מפלגת 'טוב' תבוסה, כאשר בסיבוב הראשון קבלה 1,299 קול, מרחק של כמעט חמש מאות קולות מאחוז החסימה באותה מערכת בחירות. מספר חודשים קודם הבחירות הודיע נציג המפלגה המכהן על פרישתו ובעקבות כך הלכה המפלגה המקומית לפריימריז. לאחר הכישלון בסיבוב הראשון של הבחירות, במפלגה פרץ ויכוח סביב השאלה האם צריכים לרוץ פעם נוספת ובמי לתמוך בסיבוב השני. בסופו של דבר הסניף המקומי התפצל, כאשר חלק מהחברים ערקו למפלגות אחרות ואף התמיכה בין המועמדים לראשות העיר התפצלה. כשהגיעו תוצאות הבחירות השניות, ספגה 'טוב' מכה נוספת, עם 715 קולות בלבד.

כך למעשה, מפלגת 'טוב' שהוקמה על חורבות מפלגת פא"י – שבשנות פעילותה אף היה לה נציגות בכנסת – בכדי לייצג את החרדים העובדים, סיימה את דרכה, כשהעיר היחידה בה נשאר לפליטה נציג מטעמה, היא ביתר עילית, שנציגה ישראל פכטר, כאמור, שולב בתוך הרשימה המאוחדת ושמר על מקומו במועצה.

מימון בחירות פסול

ובתוך כך, באחרונה הגיש החוקר עופר אלקלעי דו"ח לבית המשפט בעניינה של האגודה העות'מנית (אגודות שהוקמו טרום חוק העמותות שנחקק ב-1981 ומתנהלות על פי הוראותיו של החוק העות'מאני, שמקורו צרפתי) הסתדרות פועלי אגודת ישראל (מפלגת פא"י), שהיקף נכסיה, כך על פי הדו"ח שנחשף ב'כלכליסט' עומד על כ־150 מיליון שקל. הדו"ח הוגש לקראת דיון משפטי קריטי שיחרוץ את גורל השליטה בנכסי פא"י.

אחד מממצאי הדו"ח שהגיש אלקלעי מצביעים על פגמים בהתנהלות האגודה, כשעל פי הנכתב, בבחירות המקומיות ב־2013 העניקה פא"י סך של למעלה ממיליון וחצי שקלים למפלגת 'טוב' שרצה בארבעה הרשויות המצוינות לעיל ולדברי אלקלעי נעשה בניגוד לחוק המימון ולחוק הבחירות.

"מדובר בהוצאה למטרה פוליטית, אשר אינה נכללת כאחת ממטרות האגודה ואשר גרמה לבזבוז כספי האגודה", כתב אלקלעי. מזכ"ל פא"י הגיב לפרסום ואמר כי ממצאי הדו"ח הוכיחו שלא נשאר דבר מההאשמות הרבות נגד פא"י. לדבריו, לא קשה להבין שהחוקר מעוניין להיות האיש שימונה לבצע את פירוק פא"י או הפיכתה לעמותה.

3 תגובות
  1. אם בביתר ובבית שמש הם ירוצו, אז למה זה 'סוף דרכה'?

  2. אין סיכוי לתנועה ללא גב של גדולי ישראל, ובוודאי לא כאשר עצם היתהוותה הוא נגד דעתם של גדולי ישראל! ע"ע פא"י, תל"י, ועוד ועוד.

  3. חבל, עשה שטות

השארת תגובה