מנקים את השיח הציבורי הפוליטי

שורה של עמותות חברתיות התאגדו יחד כדי להגדיר את גבולות השיח הפוליטי באמצעות כתיבת אמנה שתחייב את נבחרי הציבור בישראל להימנע משיח מתלהם, מסית גזעני ומפלג

פייסבוק
פייסבוק

קמפיין ציבורי חדש – "אמנת השיח הציבורי" יצא לדרך באירוע השקה שנערך במרכז "נא לגעת" ביפו ביוזמת תנועת דרכנו, ראש מועצת אפרת עודד רביבי ובהשתתפות שורה של חברות ועמותות חברתיות שהתאגדו יחד (פירוט מלא בהמשך).

מטרת הקמפיין, לגבש אמנת שיח ציבורי פוליטי, שתגדיר מחדש את גבולות השיח הראוי של נבחרי הציבור בישראל ותחייב אותם לפעול לפי רוח האמנה.

המחנות הפוליטיים בישראל סיגלו לעצמם שיח מכוער של חילופי מהלומות, לעתים אישיות או שקריות, שמטרתן ליצור דה לגיטימציה למחנה השני. במקום להתמודד עם הצורך לפתח טיעונים אינטליגנטים ומשכנעים ולהציג אידיאולוגיה סדורה, המנהיגות הישראלית החלה להתמחות בספינים, בשקרים ואף בהסתה נגד היריבים הפוליטיים.

השיח הזה זולג לתקשורת, לרשתות החברתיות ולשולחן המשפחה, וכמובן גם מושפע מהם. יוזמי האמנה הגיעו למסקנה שכדי לקדם את ישראל מכל הבחינות – כלכלית, ביטחונית, מדינית, חברתית, תרבותית ועוד – דרוש דיאלוג פורה ובונה בין המחנות והשבטים השונים וזה יכול להיות רק תוצר של שינוי השיח הציבורי בישראל.

"אנחנו מאמינים שהשינוי הזה חייב להתחיל מלמעלה, מהדוגמה האישית שמפגינים נבחרי הציבור. הודענו כי ניזום כתיבה של אמנה חברתית שתגדיר את גבולות השיח הציבורי הישראלי, במיוחד בשנת הבחירות – המוניציפליות והארציות – שמתרגשת עלינו", מסרו מובילי הקמפיין.

הקמפיין נולד לאחר מפגש בין פולי ברונשטיין מנכ"לית תנועת דרכנו ועודד רביבי ראש מועצת אפרת. שני אנשים שלמרות השוני הרב ביניהם (מתנחל ותל אביבית, חילונית ודתי, איש מועצת יש"ע וחברת תנועת דרכנו) מצאו מכנה משותף ומוסכם -הרצון לשנות את השיח הציבורי הקיים, המבוסס ברובו על פילוג, הסתה, גזענות ובוטות. לאחר האיחוד ביניהם החלו להצטרף עוד ועוד גופים ועמותות חברתיות.

אירוע הפתיחה נערך בהשתתפות מאות אזרחים וחברי העמותות וכלל נאומים של שר החינוך לשעבר שי פירון, ממקימי תנועת פנימה, אשת התקשורת לוסי אהריש והפובליציסט חנוך דאום. בתחילת האירוע, עברו כל המשתתפים ב"חדר הלם", במהלכו הושמעו להם קריאות ההסתה, הגזענות והפילוג של נבחרי הציבור בשנים האחרונות.

הקמפיין יתנהל במהלך חודשי הקיץ ובמסגרתו יתקיימו שורה ארוכה של מעגלי שיח בכל רחבי הארץ ויתנהל דיון מסודר בקהילת פייסבוק שהוקמה במיוחד. סיום הקמפיין באיסוף כל המידע שהצטבר מערוצי הדיון השונים וכתיבה משותפת של אמנה שתגדיר את הציפיה של הישראלים מהתנהלות השיח הציבורי. יוזמי האמנה מבקשים להחתים את כל נבחרי הציבור והמועמדים למשרות ציבוריות.

תגובה אחת
 1. ישראל תהיה אלימה מילולית ופיזית כל עוד נאפשר פערים חברתיים
  שמאפשרים למיליונרים לשחד כל פקיד בסכום מינימלי
  ישראל תהיה אלימה אלה אם כן תתן לכל אזרח תמורת תשלום המיסים תמורה כמו בצפון אירופה
  ישראל תהיה אלימה כל עוד נאפשר לנבחרים להעלות את שכר ראש הממשלה בלי קשר להעלאת שכר המינימום
  ללא השמעת שום קול מהאופוזמציה
  לצערי אני שומע את האופוזיציה רק שנגעו. לה

השארת תגובה