"מחבל תנועה" – השוטר שעצר את בן כספית בבני ברק

העיתונאי בן כפסית ממש כועס: שוטר עצר אותו כשהחזיק סלולארי בנהיגה – והורה לו לעצור במקום 'מסוכן' – אז השוטר הוא 'מחבל תנועה'

דברי בן כספית כלשונם: "אז ככה: רס"ל שרון לחיאני ממשטרת התנועה, מספר אישי 1117142 הוא יותר מחבל בתנועה משוטר תנועה. לדעתי, כמובן. והנה הסיפור:

זה קרה ממש עכשיו. כביש 4, מצפון לדרום, סביבות מחלף גהה. אני נוסע דרומה לרדיו 103, כי שם מחכה לי אריה אלדד. אני נוסע עם וייז כדי להתחמק מפקקים. מכיוון שאני תיכף מגיע, כבר לא צריך וייז. במקביל, הסלולרי לוהט. מקבל חיווי שיש לנתק מיד את הטעינה כדי להוריד את החום. אני לוקח את הטלפון, מנתק אותו מהטעינה ומפסיק את הוייז. בדיוק אז עובר מחבל התנועה לחיאני ליד מכוניתי ומורה לי לעצור בצד.

הבעיה היא שבאיזור הזה השוליים של כביש 4 צרים מאוד. אני מהסס. השוליים בדיוק ברוחב המכונית. אני יודע כמה אנשים נהרגו על עצירה בשוליים רחבים הרבה יותר. אבל לחיאני מתעקש. הוא רוצה שאני אעצור עכשיו. יש לו מכסת דו"חות למלא. הבטיחות? לא מעניינת אותו.

אני עוצר. מסביר לו שניתקתי את הטלפון והפסקתי את הוייז. לא סימסתי ולא דיברתי. הוא יודע שלא סימסתי ולא דיברתי. הוא אומר שהחזקתי את הטלפון ביד ימין. אני מסביר. לא עוזר. הוא רושם את הדו"ח.

אני מקבל את הדו"ח, מסרב לחתום עליו, וחוזר לכביש. הוא על אופנוע, כבר הרבה לפני. כעבור כמה מאות מטרים אני רואה אותו שוב בצד הדרך, עם ביש מזל נוסף שעצר על השוליים, בדיוק באותה דרך מסוכנת. אבל, וכאן מגיע סוג של פאנץ', 20 מטר הלאה יש תאונה. לא קטלנית, לא הרסנית, אבל תאונה. שלוש מכוניות עומדות במסלול השמאלי ומייצרות כאוס על כביש 4. תאונת שרשרת קטנה. הדבר היחיד שצריך שם זה שוטר שיעשה סדר רגע. אבל השוטר לא מתעניין בתאונה. זה לא בשבילו. יש לו עוד דו"ח בשוליים המסוכנים מאוד של הדרך. לא צילמתי את זה. הוא היה רואה שאני שוב אוחז בסלולרי ביד ימין וממצה איתי את הדין. כל מה שנשאר, זה להיות עצוב.

אני לא מנסה להתחמק מעונש. לא מזמן, כשנתפסתי נוהג מהר מדי בדרך לאילת קיבלתי את הדין ואפילו דיברתי והתראיינתי על זה. גם שיבחתי את השוטר שתפס אותי. בפעם הזו, לא. כי בפעם הזו אתה מגלה, דרך רס"ל שרון לחיאני, עד כמה משטרת התנועה שלנו מטופשת. עד כמה הם מחפשים את המטבע מתחת לפנס, במקום לעסוק בהצלת חיים והסדרת התנועה. כל זה קורה אחרי שמתברר שמצלמות המהירות הכתומות לא אמינות, ועוד קודם התברר שאין לבתי המשפט בכלל יכולת להתמודד עם מבול הדו"חות שהמצלמות האלה הנפיקו.

אני, על הדו"ח הזה, אלחם בבית המשפט. עד העליון, אם צריך. לא בגלל הכסף, בגלל העקרון.

מצורפות תמונות של העמידה המסוכנת על הכביש, וסרטון

וגם הבהרה, שאני מוסיף לאחר שקראתי קצת תגובות:
הטענה העיקרית שלי היא סיכון בעצירה על שוליים בכביש מהיר וסואן. זה קורה שוב ושוב, ושוב, כי אין שיקול דעת. אנשים נהרגים בכמויות בשולי הכביש גם בשוליים רחבים, לא כל שכן בשוליים צרים שבקושי יכולים להכיל את הרכב העוצר, כפי שקרה במקרה שלי. המשאיות שחלפו לידי ברבע השעה שעמדתי שם "גירדו" את המכונית שלי וכמה מהן סטו שמאלה ליתר בטחון, לתוך המסלול שמשמאלן. כל זה רק כדי שהוא יוכל לרשום את הדו"ח שלו. וגם כאן, יש שיקול דעת. אני מכיר את החוק מצויין, אבל יש הבדל בין שיחת טלפון או הקלדת מסרון, לבין אחיזה לרגע של נייד ביד. ועוד משהו: "מחבל תנועה" זה לא מחבל. כל מי שעושה את ההשוואה הזו, עושה אותה על אחריותו. מחבל תנועה זה מי שמחבל בתנועה, במקום להסדיר אותה. כדי להסיר ספק שיניתי את "מחבל תנועה" ל"מחבל בתנועה". תודה.

במשטרה הגיבו לדברים: "במסגרת פעילות אכיפה בכביש 4, זיהה השוטר נהג המשתמש בטלפון הנייד בזמן נהיגה, זאת בשעה שהתנועה איטית עקב עומסי תנועה. הנהג התבקש לעצור בשול הדרך, במקום בטוח בו לא נשקפת סכנה, ולאחר מכן נרשם לו דו"ח בגין ביצוע העבירה".

"לא נותר לנו אלא להצר על פרסום הכפשה מיותרת ומכוערת נגד שוטר שביצע את תפקידו ואכף את החוק".

"למותר לציין כי המשטרה אוכפת את חוקי התעבורה נגד כל נהג, וגם אנשי תקשורת אינם עומדים מעל החוק ואינם חסינים בעת ביצוע עבירות תנועה".

מוקדם יותר פרסם העיתונאי בן כספית פוסט בו גולל את התרחשות שקרתה לו דקות לפני כן בשעה שנהג ברכב בדרכו למקום העבודה, כאשר על מסך הטלפון הנייד ריצדה נורת חיווי הדורשת לנתק המכשיר משקע הטעינה בשל החום הכבד.

אלא שבדיוק אז עבר שוטר התנועה שרון לחיאני במקום והורה לו לעמוד בצד, לדברי בן כספית, דווקא באזור המדובר בכביש 4 בו נסע, שולי הכביש הינם צרים מאוד, "אני יודע כמה אנשים נהרגו על עצירה בשוליים רחבים בהרבה", כך כספית, "אבל לחיאני מתעקש הוא רוצה שאעצור עכשיו, יש לו מכסת דוחו"ת למלא – הבטיחות? לא מעניינת אותו".

השארת תגובה