המדגמים: ש"ס – 7; יהדות התורה – 6; יחד – 0

תוצאות מדגמי ערוצי החדשות – צמוד בצמרת. הליכוד והמחנה הציוני סביב 27 מנדטים. ש"ס – 7. ■ בכל המדגמים קיבלה ש"ס שבעה מנדטים. יהדות התורה ששה מנדטים. ו'יחד' בראשות אלי ישי לא עוברת את אחוז החסימה

ראה"מ נתניהו. צילום: הליכוד

מפלגת הליכוד:

מדגם ערוץ 1: 27

מדגם ערוץ 2: 28

מדגם ערוץ 10: 27

את מערכת הבחירות פתחה המפלגה עם מספר לא גבוה בסקרים שעמד על כ-22 מנדטים. הקמפיין שעלה בתחילת מערכת הבחירות, מטרתו הייתה להגדיל את מספר המנדטים ואכן במהלך החודשים הבאים הגיעה המפלגה ל-27 מנדטים בחלק מהסקרים.

אלא שבישורת האחרונה נרשמה צניחה במרבית הסקרים שהביאו את מפלגת השלטון לפער ניכר מול המחנה הציוני. אכזבת ראשי המפלגה הגיעה לשיאים לאחר נאומו של ראש הממשלה בקונגרס בו נתלו תקוות רבות.

בסקרים האחרונים שפורסמו מספר ימים לפני הבחירות עמדה המפלגה על כ-21 מנדטים, אך על פי ההערכות המוקדמות, התחזקה המפלגה על חשבון הבית היהודי לאחר נאומו של ראש הממשלה בעצרת הימין שהתקיימה בככר רבין בתחילת השבוע.

על פי המדגמים נגסה המפלגה בעיקר בבית היהודי ובמפלגת 'יחד' בראשות אלי ישי.

הרצוג. צילום: פייסבוק

המחנה הציוני:

מדגם ערוץ 1: 27
מדגם ערוץ 2: 27
מדגם ערוץ 10: 27

דומה כי הזינוק אותו חוותה המפלגה בתחילת מערכת הבחירות, לא אירע מעולם במפלגה אחרת. טרם פתיחת מערכת הבחירות עמדה המפלגה בסקרים על כ-16 מנדטים, אך מהלך האיחוד עם יו"ר התנועה ציפי לבני העלה את תוצאות הסקרים בצורה דרמטית. בסקר הראשון שנערך לאחר האיחוד קיבלה המפלגה 23 מנדטים.

לאחר שבועות ספורים, כבר החלה המפלגה להתנדנד סביב ה-20 מנדטים במרבית הסקרים. לטענת יועצי הקמפיין, הירידה נבעה דווקא מחמת תדמיתה הבעייתית של ציפי לבני שהייתה בעבר במפלגת הליכוד. הסכם הרוטציה שהניע את מהלך האיחוד, הוא זה שעמד מאוחר יותר בעוכריה של המפלגה.

אלא ש-12 שעות טרם פתיחת הקלפיות, אירע מהלך דרמטי בו הודיעה לבני כי תוותר על הרוטציה שסוכמה בינה לבין הרצוג באם זו תפריע למו"מ הקואליציוני שיתקיים לאחר הבחירות. צעד זה צפוי היה להביא קולות רבים של כאלו המעוניינים במהפך אך נמנעו מהצבעה בעקבו הסכם הרוטציה בין הרצוג ללבני.

בנט. צילום: פייסבוק

הבית היהודי:

מדגם ערוץ 1: 8
מדגם ערוץ 2: 8
מדגם ערוץ 10: 8

נפתלי בנט הוא ללא ספק התקווה הגדולה של הציונות הדתית. בתחילת מערכת הבחירות המפלגה עמדה על מספר שיא של 18 מנדטים בסקרים, אך לאחר הגשת הרשימות החלה המפלגה לרדת משמעותית בסקרים בעיקר מחמת תדמיתה השמרנית שנקבעה לאחר הפריימריז.

בשלב זה ביצע יו"ר המפלגה בנט שגיאה חמורה שהורידה עוד את המפלגה בסקרים – שריון אלי אוחנה ברשימת הבית היהודי. צעד זה גרר תגובות נזעמות מהציבור החרד"לי שראה בשריונו כסטירת לחי להשקפתה של המפלגה. על פי הסקרים קיבלה המפלגה לאחר הסאגה כ-12 מנדטים לכל היותר.

מניתוח סקרי העומק עלה, כי כשלושה מנדטים של מצביעי הבית היהודי נדדו למפלגת 'יחד' בראשות אלי ישי והשאר לליכוד שהציב אלטרנטיבה ראויה לבית היהודי. בימים האחרונים שלפני הבחירות חששו במפלגה מזליגת קולות לליכוד לאחר העצרת שהתקיימה בככר רבין, בה ראש הממשלה הבהיר את חשיבות ההצבעה לליכוד אשר אינה שונה מהבית היהודי בהשקפותיה המדיניות.

לפיד. צילום: פייסבוק

מפלגת יש עתיד:

מדגם ערוץ 1: 12
מדגם ערוץ 2: 12
מדגם ערוץ 10: 11

אילו היה מוענק אות מצטייני הקמפיין, ללא ספק 'יש עתיד' הייתה זוכה לו וביושר. מאז פיטוריו מתפקיד שר האוצר על ידי ראש הממשלה, לפיד לא נח לרגע. לאחר הקמת מערך הבחירות של המפלגה החל לפיד לכתת רגליו מכנס בחירות למשנהו, מעצרת למפגן תמיכה ללא רגע דל.

פעילות זו באה לידי ביטוי בסקרים ואם בתחילת המערכה קיבל לפיד כ-8 עד 9 מנדטים, הרי שכבר בעיצומו של הקמפיין עלה לפיד ל-12 מנדטים ובישורת האחרונה אף הגיע ל-14 מנדטים. יום לפני הבחירות חששו במפלגה כי צעדה של לבני בביטול הסכם הרוטציה יפגע בו מאחר ומפלגתו נמנית על מחנה 'המרכז-שמאל' של המפה הפוליטית.

כחלון. צילום: פייסבוק

מפלגת כולנו:

מדגם ערוץ 1: 10
מדגם ערוץ 2: 9
מדגם ערוץ 10: 10

משה כחלון היה בבחירות שעברו חלום הבלהות של מפלגת השלטון – הליכוד – כחלון שפרש רק מוקדם יותר מהליכוד, קיבל בסקרים 20 מנדטים והיה מציב עצמו כגורם מכריע בכל הקמת ממשלה עתידית אלא שבסוף החליט כחלון שלא להתמודד.

במהלך השנתיים האחרונות, בנה כחלון מצע הנוגע לכל הרובדים. החל בכלכלה וכלה במדיניות חוץ, אך עם הצגת מפלגתו התברר כי הישארותו מחוץ לפוליטיקה הפחיתה מכוחו. בתחילת מערכת הבחירות קיבלה 'כולנו' כ-12 מנדטים, אך לאחר הצגת המועמדים ירדה המפלגה ל-7 מנדטים.

אלא שעובדת סירובו של כחלון להודיע על מי ימליץ לראשות הממשלה, היא זאת שתחזק את כוח השפעתו אף ללא מספר מנדטים גבוה. ההבנה במטה המפלגה טרם הבחירות הייתה כי אף עם שבעה מנדטים ישמש כחלון כלשון המאזניים מאחר וכל קואליציה עתידית תזדקק לתמיכתו.

דרעי. צילום: פייסבוק

 

מפלגת ש"ס:

מדגם ערוץ 1: 7
מדגם ערוץ 2: 7
מדגם ערוץ 10: 7

המפלגה חוותה לא מעט טלטלות במהלך השנה האחרונה, שהחלו עם פטירתו של מרן הגר"ע זצ"ל שהיה מנהיגה הרוחני של המפלגה. עם פתיחת מערכת הבחירות, הסקרים ניבאו למפלגה כ-6 מנדטים אך קמפיין אגרסיבי וממוקד הצליח לשנות את המגמה, אך במעט.

מכה נוספת שפגעה מוראלית במפלגה ובפעיליה, הייתה פרישתו של חבר הכנסת אלי ישי שפתח את מפלגתו – 'יחד' – בעידודו של ראש ישיבת כסא רחמים הגר"מ מאזוז.

נקודת התפנית בקמפיין הבחירות, הייתה עם פרסום הקלטת בערוץ 2 בה נשמע מרן מתבטא כנגד יו"ר התנועה דרעי. לאחר פירסומה פרש דרעי מראשות המפלגה ועורר גל תמיכה בצורת הקמת אהל המחאה תחת ביתו אליו הגיעו אלפי בחורי ישיבות. לאחר כמה ימים חזר דרעי לתפקידו זאת בעקבות מכתבו של נשיא מועצת החכמים הגר"ש כהן.

ליצמן. צילום: ארכיון קו עיתונות

מפלגת יהדות התורה:

מדגם ערוץ 1: 6
מדגם ערוץ 2: 6
מדגם ערוץ 10: 7

את מערכת הבחירות פתחה המפלגה באופטימיות יתר, כאשר מרבית הסקרים העניקו לה את המנדט השמיני. בישורת הכמעט אחרונה של מערכת הבחירות, החלה המפלגה לרדת מעט בסקרים ועמדה על שבעה מנדטים.

סיבת ירידתה הייתה נעוצה בין היתר בעובדה כי הקבוצה המכונה 'הפלג' הירושלמי, משכה את תמיכתה מהמפלגה מחמת חילוקי דעות אידאולוגים. מספר המצביעים המשוייכים לפלג מוערך בכמה עשרות אלפי קולות, שבאי הצבעתם העמידו בספק את המנדט השביעי.

ליברמן. צילום: פייסבוק

מפלגת ישראל ביתנו:

מדגם ערוץ 1: 5
מדגם ערוץ 2: 5
מדגם ערוץ 10: 5

הצניחה המשמעותית ביותר בבחירות הנוכחיות, רשומה ללא ספק על שמו של ליברמן. ממפלגה שהחזיקה ב-13 נציגים בכנסת ישראל הוצבה המפלגה בחלק מהסקרים על גבול אחוז החסימה. למרבה האירוניה מי שדחף לקיומם של בחירות אלו היה אביגדור ליברמן.

ירידתה הדרסטית של המפלגה נבע מחמת התפוצצות פרשיית השחיתות בה מעורבים בכירים ב'ישראל בתינו'. בסקרים האחרונים עלתה במפלגה במעט, אך התחושות עד לרגע האחרון היו כי המפלגה תאבד חצי מכוחה בכנסת היוצאת.

אלי ישי. צילום: עמוד הפייסבוק

מפלגת 'יחד':

מדגם ערוץ 1: 0
מדגם ערוץ 2: 0
מדגם ערוץ 10: 0

המפלגה שנפתחה מעט לאחר תחילת מערכת הבחירות, לא עברה את אחוז החסימה בסקרים. מה שהעלה את המפלגה בסקרים היה האיחוד שאירע ימים טרם הגשת הרשימות עם אנשי הימין שהתמודדו בבחירות 2013 ברשימת 'עוצמה לישראל'.

במסגרת האיחוד, הוצב ברוך מרזל במקום הרביעי ברשימה וגרר התנגדות מצד המדורג שני ברשימה יוני שטבון מחמת חילוקי דעות בין השניים. לאחר מו"מ שהתנהל עד לרגע האחרון, נעתר שטבון לצירופו. כאמור, לאחר האיחוד עברה המפלגה את אחוז החסימה במרבית הסקרים.

בישורת האחרונה לפני הבחירות, עלה החשש במפלגה כי לא תעבור את אחוז החסימה מחמת אחוז ההצבעה שצפוי להיות גבוה ביחס לבחירות שעברו מחמת התגייסות בציבור הערבי להצלחת הרשימה המשותפת וכן בציבור השמאל המעוניין לחולל שינוי בשלטון.

איימן עודה. צילום: פייסבוק

הרשימה המשותפת:

מדגם ערוץ 1: 13
מדגם ערוץ 2: 13
מדגם ערוץ 10: 13

מה שלא עשתה ההתגייסות הערבית, עשה ליברמן. במשך שנים ארוכות היו מפלגות המגזר הערבי מסוכסכות בינן לבין עצמן מה שיצר אחוזי הצבעה נמוכים במגזר והמעיט את יכולת השפעתו. בבחירות הנוכחיות הסתמן שינוי מהותי מאחר וכלל המפלגות התאחדו תחת רשימה אחת בראשות איימן עודה.

סיבת האיחוד נבעה מחמת העלאת אחוז החסימה לארבעה מנדטים, מה שהיה מטיל בסקר את יכולתם של הרשימות לעבור את אחוז ההצבעה ולכן התאחדו הרשימות. נתון זה ביכולתו להעלות את אחוז ההצבעה, אלא שכאן התערבו גורמים זרים ומימנו מסע שיכנוע רחב היקף בבתי המגזר הערבי במטרה להעלות את אחוזי ההצבעה במגזר ולהגדיל את השפעתו.

מפלגת מרצ:

מדגם ערוץ 1: 5
מדגם ערוץ 2: 5
מדגם ערוץ 10: 5

את מערכת הבחירות החלה המפלגה בירידה בכוחה ובמרבית הסקרים עמדה על כ-4 מנדטים. עליית המחנה הציוני גרעה מכוחה בוחלק מהסקרים הוצבה המפלגה על סף אחוז החסימה.

בכדי למנוע את זליגת הקולות, פתחו במפלגה בקמפיין כנגד המחנה הציוני, אך ללא הועיל. המפלגה קיבלה על פי שלושת המדגמים חמישה מנדטים בלבד.

השארת תגובה