איזה מידע לא פורסם בדו"ח מעונות ראש הממשלה?

מבקר המדינה לא פירסם חלק מהמסמכים שהיו בידו והעלו, לכאורה, חשדות להתנהלות בלתי תקינה מצד הדרג המנהלי, כך מפרסם "הארץ"

מבקר המדינה, יוסף שפירא
מבקר המדינה, יוסף שפירא

ההתעסקות בדו"ח מבקר המדינה בסוגיית ההוצאות המופרזות בבית ראש הממשלה נמשכת, כשהבוקר מדווח עיתון "הארץ" על מסמכים גנוזים חדשים שלא פורסמו לציבור ובעצם נחתכו מהדו"ח.

בין היתר גנז משרד המבקר פרטי מידע וביקורת חריפה על בכירים במשרד ראש הממשלה אודות ההוצאות במעונותיהם של בנימין ושרה נתניהו. על פי הדיווח בכירים במשרד ראש הממשלה ניסו להפעיל לחצים על 'שומרי הסף' שביקשו להפסיק התקשרות מפוקפקת של משרד ראש הממשלה עם נותן שירותים של משפחת נתניהו.

בנוסף, אמירות חריפות יותר שהיו אמורות להתפרסם בדו"ח רוככו, והוצאה מהדו"ח הסופי השוואה בין הוצאות המדינה על צרכיו הפרטיים של נתניהו לבין הוצאות מקבילות בבית הלבן ובדאונינג 10. מה שלא היה מחמיא לרה"מ ואנשיו בפרמטרים מסוימים הנוגעים להוצאות אישיות על חשבון הקופה הציבורית.

כמו כן פרשה נוספת שטופלה בידי משרד המבקר והוצאה אף היא מהדו"ח הסופי, ובעיני ראשי הפרקליטות נראית החמורה מכולן, היא, התקשרות משרד ראש הממשלה עם החשמלאי של משפחת נתניהו, אבי פחימה.

מממצאי המבקר עולה כי על פי החשד, משרד ראש הממשלה התקשר עם חשמלאי שעבד בעבר עבור משפחת נתניהו חרף איסור מפורש של ועדה בראשות היועצת המשפטית של משרד ראש הממשלה, עו"ד שלומית ברנע־פרגו. את ההתקשרות קידם סמנכ"ל המשרד, עזרא סיידוף שטען כי היא נחוצה לטובת תיקונים דחופים בתקלות בווילה של בני הזוג נתניהו בקיסריה במהלך סופי השבוע ואחרי שעות הפעילות. בעבר תוחזקו בתי ראש הממשלה אך ורק בידי עובדי משרד ראש הממשלה.

ההתקשרות אושרה בתנאי שאיש המקצוע לא יהיה כאמור קשור בבני הזוג נתניהו. אלא שמדו"ח המבקר עולה כי האיסור הופר באמצעות מכרז החשוד כתפור שערך משרד ראש הממשלה, במהלכו נבחרה חברה ששימשה ככסות לחשמלאי המקורב שזכה בפרק זמן קצר בתשלומים ניכרים עבור טיפול בתקלות דחופות ותכופות.

עוד חומרים שהגיעו למבקר ולא פורסמו בדו"ח הסופי, נוגעים בעיקר לניסיונות לכאורה של צמרת משרד ראש הממשלה באותם ימים להתערב בעבודת שומרי הסף במשרד החשוב במדינה. על פי המידע שחושף "הארץ", במאי 2010, שמונה חודשים אחרי שרשרת התשלומים התמוהים, ביקשו חשב המשרד דאז יוסי שטראוס והיועצת המשפטית עו"ד ברנע־פרגו שנודעו להם הפרטים, להיפגש עם מנכ"ל משרד ראש הממשלה אייל גבאי. זאת, כדי להציג בפניו את הפגמים החמורים בהתקשרות עם החשמלאי המקורב חרף האיסור המפורש, כמו גם את החשדות שהתעוררו בהם.

גורמים המצויים בפרטים מסרו, כי ההחלטה להוריד את החלקים הנוגעים ללחצים לכאורה של בכירי משרד ראש הממשלה על שומרי הסף, נפלה לאחר שנערך שימוע למנכ"ל לשעבר אייל גבאי. "גבאי טען שלא מדובר בפרוטוקולים רשמיים של הפגישות אלא בתרשומות של היועצת המשפטית של משרד ראש הממשלה והוא כפר בתוכנם", אמר.

מקור אחר ציין כי גם היועצת המשפטית ברנע־פרגו ביקשה ממבקר המדינה יוסף שפירא באופן אישי לא לחשוף את תפקידה כשומרת סף, ואת מה שהיא הגדירה "כלחצים קשים" שהופעלו עליה להמשיך ולהעסיק את החשמלאי, כדי לשמור על יחסי עבודה תקינים.

משרד המבקר מסר בתגובה: "הליך גיבוש הנוסח הסופי בדוחות של מבקר המדינה (המעבר מטיוטת הדו"ח לנוסח הסופי), כולל מעת לעת עדכונים ושינויים בנוסח בין הטיוטה לנוסח הסופי, כפונקציה של תשובת המבוקרים, הליכי קיצור ותמצות וכדומה. לעניין הלחצים שהופעלו על שומרי הסף – הנושא ירד לאחר שימוע שנערך למנכ"ל אייל גבאי, ולאחר שהוא הציג את התייחסותו לטענות בהקשר זה. גם התייחסויות והבהרות של היועצת המשפטית של משרד ראש הממשלה לעניין תרמו לכך שהנושא ירד בנוסח הסופי. כידוע העביר משרד המבקר את מכלול החומרים הנוגעים לפרשת החשמלאי למשרד היועץ המשפטי לממשלה וככל הידוע לנו הנושא מצוי כעת בחקירת משטרה. כיוון שכך לא נוכל להוסיף פרטים בנושא".

עוד הוסיפו במשרד המבקר כי "בטיוטה אכן נעשתה השוואה מסוימת לבית הלבן. אולם המסקנה היתה שאין כל בסיס אמיתי להשוואה. לא באשר לתנאי השכר, לא באשר למכלול ולהיקף הוצאות בפעילות הבית הלבן לעומת מעונות ראש הממשלה. עקב זאת, ההשוואה הוצאה מהדו"ח".

אחד ממקורביו של אייל גבאי מסר ל"הארץ" בתגובה כי "העובדה הברורה היא שאחרי שברנע־פרגו פנתה אליו, הופסקה על ידו מיידית עבודת החשמלאי. גבאי מעולם לא התערב בעבודת שומרי הסף". ברנע־פרגו סירבה להגיב.

השארת תגובה