ביהמ"ש: לחייב את יתד ויום ליום לפרסם מודעות מפלגת הנשים

המאבק של מפלגת הנשים 'ובזכותן' עולה שלב. ביום שישי האחרון קיבל בית המשפט המחוזי בלוד את עתירת מפלגת הנשים כנגד העיתונים 'יתד נאמן' ו'יום ליום' והורה לחייב את שני העיתונים החרדיים לפרסם מודעות מטעם המפלגה.

יתד נאמן
יתד נאמן

בהחלטה התקדימית מאלץ בית המשפט את שני העיתונים לפרסם מודעה אחת לפחות של מפלגת הנשים, מה שנמנעו לעשות עד כה. בהחלטתו קבע השופט יעקב שפסר כי הן העיתון החרדי ספרדי "יום ליום" והן העיתון 'יתד נאמן' יחויבו לפרסם את המודעה, אולם בניגוד ל"יתד נאמן" היוצא לאור מידי יום. עבור הביטאון הספרדי ההחלטה למעשה לא רלוונטית משום שמדובר בשבועון והגיליון הבא שלו יצא רק לאחר הבחירות.

בהחלטתו אומר השופט שפסר, "מדובר במודעה בעלת אופי ציבורי המיועדת בעיקרה לנשים מהמגזר החרדי, ושיש בפרסומה חשיבות ציבורית לא מבוטלת, ואולי אף מוגברת נוכח איסור הפליה ועקרון השוויון

בבחירות", "אני מתקשה לקבל את הטענה לפיה עיתון חדשותי הסוקר את מערכת הבחירות ובכלל זה מציין קיומן של מפלגות שונות, שבמובהק אינן מצויות במסגרת הקו ההשקפתי של העיתון, עלול לפגוע ברגשות קוראיו על ידי פרסום מודעה של מפלגת הנשים החרדיות".

הוא מוסיף וכותב "ערכים אינם מוחלטים, כידוע, ולעיתים, משקיים מתח ביניהם, ייסוג האחד מפני האחר… ייסוגו במקרים מסוימים חופש ההתקשרות והקניין של בעלי עסקים פרטיים אל מול עקרון השוויון… פרסום המידע הרלוונטי לקהל הבוחרים לקראת הבחירות מהווה אמצעי חיוני להבטחת הליך דמוקרטי תקין".

העותרת, יו"ר הרשימה רות קליאן, פנתה תחילה לוועדת הבחירות המרכזית ולאחר שנדחתה פנתה לבית המשפט. היא התבססה בתביעתה על עקרון שוויון הבחירות ואיסור ההפליה.

יצויין, כי המודעה שביקשה הרשימה לפרסם הינה מילולית, ואין בה תמונות נשים אשר אינן מקובלות בעיתונות החרדית. הרשימה כבר קיבלה מהעיתונים הצעת מחיר, אולם לאחר שהועברה המודעה, סירבו בעיתונים הנ"ל לפרסמה.

ב'יתד נאמן' לא מתכוונים לשתוק וכבר היום מתכננים שם תגובה בדמות עתירה לבג"צ בטענה שמודעה מעין זו פוגעת ברגשותיהם. "בעבורנו זה כמו שיפרסמו מודעה של ברוך מרזל בעיתון של התנועה האיסאלמית. לקוראים שלנו אין רגשות? מחר יגידו לנו לפרסם תמונה של אישה". אומרים שם.

נציין, כי אחת המועמדות ברשימה, משכה את התמודדותה וקראה להצביע למפלגות החרדיות. במכתבה כתבה כי "בכוונתי היה ועדיין לעשות הכול כדי לקדם, לשלב ולתמוך במאבקן של הנשים החרדיות, לשכר הוגן וראוי, להתחשבות ולתמיכה בשורה של נושאים חשובים.

לצערי, 'בזכותן' הפכה את מאבקה לקרדום לניגוח החברה החרדית בכללותה, חברה שאני חלק ממנה וגאה בהשתייכותי אליה. לזה לא אסכים בשום אופן.

לפיכך, אני מושכת את תמיכתי בתנועה וקוראת להמשיך ולהצביע למפלגות החרדיות כמימים ימימה. במקביל, אמשיך לפעול ולסייע לנשים חרדיות ככל שאוכל".

השארת תגובה