כחלון נגד הבנקים: "שירוויחו, אבל לא על גב הציבור"

הבנקים מפרסמים היום את הדוחו"ת הכספיים המצביעים על רווחים עצומים ■ את יושב ראש מפלגת 'כולנו' הנתונים מרגיזים

משה כחלון וראש הממשלה בנימין נתניהו
משה כחלון וראש הממשלה בנימין נתניהו

יושב ראש מפלגת 'כולנו', משה כחלון, תוקף את מדיניות הבנקים ואת המונופול המוחלט שלהם בתחום הפיננסי, לאור פרסום הדוחו"ת השנתיים שלהם.

'בנק הפועלים מפרסם הבוקר את דוחותיו השנתיים, קשה שלא לחוש זעם על הסתירה שבין רווחי עתק של הבנק הגדול בישראל, אחד מהבנקים בדואופול הבנקאי, לבין הכוונה של הבנק לפטר 600 עובדים: לא מדובר בהתייעלות. מדובר בחזירות", האשים כחלון והוסיף "בנק שמרוויח בשנה 2.74 מיליארד שקלים על גב הציבור, מוטב שלכל הפחות ישמור על עובדיו שהם הנכס החשוב ביותר שלו".

באשר לדרך הפעולה בעניין ציין עח "בכוונתי לטפל בתופעה המכוערת הזו עם היכנסי למשרד האוצר. חשוב מאד שבנק ירוויח, אבל לא על גב הציבור ולא על חשבון העובדים".

הוא שב ותקף את ראש הממשלה בנושא ואמר כי "ממשלת לפיד-נתניהו נמנעה בכוונה מטיפול במונופול הבנקאי. הממשלה חששה מהבנקים, חששה מתחרות והמשיכה לפגוע באזרח שעל גבו התעשרו הבנקים באופן חזירי.ממשלת לפיד-נתניהו סיכלה במזיד את הקמת הבנק החברתי וכל אחת ואחד מאיתנו יודע למה".

מוקדם יותר, פורסמו הדוחו"ת הכספיים של הבנקים הגדולים בישראל, מהם עולה כי בשנה האחרונה הרוויחו הבנקים סכומי עתק.

כך למשל 'בנק הפועלים' שהרווח הנקי שלו לשנת 2014 הסתכם בכ-2.74 מיליארד שקל לעומת כ-2.548 מיליארד שקל ב-2013, עלייה של כ-7.5%. ברבעון הרביעי של השנה עמד הרווח הנקי על 478 מיליון שקל לעומת כ-633 מיליון שקל ברבעון המקביל ב-2013.

בגזרת שכר הבכירים פורסם, כי מנכ"ל הפועלים, ציון קינן, קיבל מהבנק בשנת 2014 שכר בעלות של 8.5 מיליון שקל. יאיר סרוסי, יו"ר הבנק, קיבל שכר בעלות של 7.9 מיליון שקל.

עוד נודע הבוקר כי בתזמון מוזר יוצא הבנק בתוכנית התייעלות חדשה. הבנק, שכבר ביצע מספר תהליכי התייעלות בשנים האחרונות, מתכוון לבצע השנה התייעלות נוספת שתכלול לפי הערכות קיצוץ של לפחות 600 משרות. הקיצוץ יתבצע הן במטה והן בסניפי הבנק. הירידה בכמות העובדים תכלול קיצוץ בעובדים הזמניים ובעובדי מיקור חוץ, וכן תוכנית לפרישה מוקדמת של עובדים.

בנק 'מזרחי-טפחות' רשם אף הוא בשנת 2014 רווח נאה של 1.083 מיליארד שקל, לעומת 1.078 מיליארד שקל ב-2013.

מהדו"חות עולה כי עלות שכרו של מנכ"ל הבנק אלדד פרשר הסתכמה ב-8.9 מיליון שקל. בשנה שלפני כן עמדה עלות שכרו על 1.8 מיליון שקל. עלות השכר של היו"ר משה וידמן הגיעה ב-2014 ל-4.9 מיליון שקל, לעומת 4.5 מיליון שקל ב-2013.

תגובה אחת
  1. צודק, עמלות צריכות להיות פרופורציונאליות הפוך לרווח הבנק. ככל שהבנק מרוויח יותר כך הוא צריך להוריד באופן יזום את העמלות שהוא לוקח מהציבור.

השארת תגובה