ועדת הבחירות החליטה: ישונה ה'קול קורא' של יהדות התורה

בעקבות עתירת עמותת חדו"ש לועדת הבחירות המרכזית, יהדות התורה תיקנה את מודעת קריאת הקודש של רבניה להצביע ג' והוציאה ממנה את הברכות האסורות בחוק ■ במפלגה מסרו בתגובה לעתירה: "הנוסח המקורי של קריאת הקודש יצא בטעות"

קריאת הקודש
קריאת הקודש

מדי מערכת בחירות מפרסמת יהדות התורה קריאת קודש, בה קוראים רבני המפלגה להצביע לג'. הפעם הקדימה המפלגה ופרסמה את הקריאה ביום שישי ה-27.2, שבועיים וחצי לפני הבחירות. על המודעה היו חתומים 26 רבנים העומדים בראש סיעות המפלגה. בקריאה נאמר כי "הננו תפילה להשם יתברך כי הפועלים והמצביעים למען רשימת יהדות התורה המאוחדת והשבת, אגודת ישראל דגל התורה, שסימנה ג' לכנסת, יתברכו בבני חיי ומזוני ובכל הברכות ממקור הברכות".

בכך חזרה יהדות התורה על העבירה שביצעה במערכת הבחירות הקודמת, אז הורה יו"ר ועדת הבחירות השופט אליקים רובינשטיין, בעקבות עתירה שהגישה חדו"ש, לבצע שורת שינויים בנוסח הברכה. את המילה "יתברכו" הורה לשנות ל"שיזכו" ואת המילים "בכל הברכות ממקור הברכות", שהופיעו במודעה המקורית, הורה לשנות ל"שיזכו בכל הטוב ממקור השפע".

עמותת חדו"ש פנתה ליהדות התורה ודרשה שתתחייב להפסיק את פרסום הברכות, אך זו הפתיעה בתשובה שאין לה קשר לפרסום הקריאה. כתוצאה מתשובה זו עתרה חדו"ש ביום שלישי שעבר ליו"ר ועדת הבחירות המרכזית השופט סלים ג'ובראן וביקשה שיורה על הפסקת פרסום המודעה הבילתי חוקית.

בעקבות העתירה, נמנעה יהדות התורה מלפרסם את הקריאה בבטאוני המפלגה ביום שישי האחרון. ביום ראשון פורסמה הקריאה בנוסח מתוקן: "הננו תפילה להשם יתברך כי הפועלים והמצביעים למען רשימת יהדות התורה המאוחדת והשבת אגודת ישראל דגל התורהש סימנה ג' לכנסת, יזכו לבני, חיי ומזוני ולכל הטוב ממקור השפע".

מנכ"ל חדו"ש אורי רגב מסר בתגובה: "תיקון המודעה מוכיח שאין לאבד תקווה וניתן לגרום אפילו על יהדות התורה לשמור על החוק הישראלי. יש לקוות שיהדות התורה הפנימה את הלקח ובמערכת הבחירות הבאה לא נתקל שוב באותה טעות". לדברי רגב, לברכות הרבנים "יש ערך ומשקל מיוחד בעיני מצביעים חרדים רבים המאמינים בכוחם המאגי. קשה שלא לתהות האם הסרוב של יהדות התורה לוותר על האמצעי האסור של ברכות, מהווה הודאה בכך שבלי הבטחות מיסטיות המפלגה תאבד קולות רבים".

השארת תגובה