אופטימיות בעבודה: הסקרים הפנימיים מורים על ניצחון

סקרי עומק שערך הסוקר הותיק קלמן גאייר עבור המפלגה מעלים יתרון של כשישה מנדטים על פני הליכוד ■ ויש גם הסבר להפרש המשמעותי מהסקרים האחרים

המחנה הציוני. צילום: העמוד הרשמי
המחנה הציוני. צילום: העמוד הרשמי

אופטימיות זהירה נרשמת היום בקרב אנשי 'המחנה הציוני', בעקבות סקר שהוזמן על ידם ועל פיו מפלגתם עוברת את הליכוד בצורה משמעותית, ומקבלת 27 מנדטים בבחירות, לעומת 21 בלבד של הליכוד.

בניגוד לסקרים שפורסמו עד היו וביטאו יציבות ושוויון בין המפלגות עם תזוזות מינוריות לכאן ולכאן, על פי הסקר הזה ורק תשעה ימים לפני הבחירות פותחים הרצוג ולבני פער של שישה מנדטים מהליכוד. ומקבלים בין 26 ל-27 מנדטים, ואילו הליכוד זוכה ל19 עד 21 מנדטים בלבד.
הסקרים הפנימיים נערכו עבור הרשימה על ידי קלמן גאייר, סוקר ותיק שעבד גם בקמפיין הבחירות של יצחק רבין ב-1992, ולאחר מכן גם עם שמעון פרס בבחירות 1996. בבחירות 2001 גייס ראובן אדלר את גאייר לשורות הליכוד, והוא עבד עם אריאל שרון. עם הקמת מפלגת קדימה, עבר גאייר יחד עם שרון ולבני למפלגה החדשה. שרת המשפטים לשעבר היא זו שהביאה אותו לעבוד כעת בקמפיין המחנה הציוני.
בתקופה האחרונה ערך גאייר באמצעות מכון המחקר שלו שורה של סקרי עומק שבהם השתתפו בין 700 לאלף איש בממוצע, כאשר 70 אחוזים ענו על הסקר טלפונית וחלקם השיבו עליו באינטרנט. במהלך הסקר בדק גאייר מדגם מייצג של האוכלוסיה הבוגרת בישראל. כשמנתוני הסקרים עולה כי המחנה הציוני פותח פער משמעותי ממפלגת השלטון.
עוד עולה מהסקרים כי הבית היהודי נעה בין 12 ל-13 מנדטים, ומתקרבת בחלקם אף ל-14. הרשימה הערבית המשותפת מקבלת אף היא 14-13 מנדטים, ואילו יש עתיד זוכה ל-12-11. "כולנו" של משה כחלון מקבלת בסקרים אלה בין שמונה לתשעה מנדטים, יהדות התורה שבעה מנדטים, ש"ס נעה בין חמישה לשישה, ואילו "יחד" של אלי ישי מקבלת ארבעה עד חמישה מנדטים. כמו כן, ליברמן מתנדנד בין ארבעה לשישה מנדטים, ומרצ עומדת על חמישה מנדטים.
כשנשאל גאייר כיצד הוא מסביר את הפערים בין סקריו לסקרים המתפרסמים בתקשורת מידי יום, השיב גייר, כי ב-2009 ניבאו כל הסקרים נצחון בפער גדול לליכוד, מה שהתברר לבסוף כמאבק צמוד שבסופו קיבלה קדימה 28 מנדטים לעומת 27 של הליכוד.
השארת תגובה