מצע 'המחנה הציוני': הכרה ברפורמים ו'הקלות' בגיור

במהלך מסיבת עיתונאים שקיימו במפלגת המחנה הציוני, הוצג המצע של המפלגה בין היתר גם בנושאי דת ומדינה ■ מלבד הפעלת תח"צ בשבת, נכתב במצע כי תינתן הכרה מלאה בכל זרמי היהדות כולל בתנועות הרפורמים ■ במקביל, המפלגה תתמוך בהקלות בגיור וכן בנטרול השפעתה של הרבנות בהליך נישואין וגירושין

המחנה הציוני. צילום: העמוד הרשמי
המחנה הציוני. צילום: העמוד הרשמי

היום קיים יו"ר המחנה הציוני חבר הכנסת בוז'י הרצוג מסיבת עיתונאים, בה חשף את מצע המפלגה לקראת הבחירות לכנסת ה-20 שיתקיימו בעוד כעשרה ימים. במצע ניתנה התייחסות אף לנושאים רגישים בסוגיות דת ומדינה והוצגו עמדות בעייתיות בשלל נושאים.

באחד הסעיפים הצהירו במחנה הציוני כי יפעלו לקדם תחבורה ציבורית בשבת, זאת בכדי לאפשר בימי המנוחה "פעילות תרבות, נופש, בילוי ופנאי". במקביל, נכתב במצע כי יצומצמו מספר העובדים ביום שבת שהוא כאמור יום המנוחה הרשמי במדינת ישראל.

במצע מבטיחים לקדם את חוק ברית הזוגיות שיאפשר נישואין אזרחיים ללא צורך בהליך הנדרש ברבנות. "להעניק לכל אזרח את זכות היסוד להקמת משפחה, למיסוד מלא ורשמי של הקשר הזוגי ולפירוקו באופן בו יבחר לעשות כן ועל בסיס שוויוני". משמעותו של הסעיף הוא ניטרול השפעתה של הרבנות בכל הליך הנישואין והגירושין.

אחד הסעיפים הבעייתיים מבחינה חרדית הוא הענקת תמיכה ממשלתית בכל זרמי היהדות, לרבות הקונסרבטיבים והרפורמים. הכרה כזו תאפשר את הגדלת הפעילויות של התנועות הרפורמיות, מה שעלול להציב אלטרנטיבה ליהדות החרדית בכל הנוגע לצריכת שירותי הרבנות בציבור החילוני.

סעיף חמור לא פחות הוא עמדת המפלגה בנושא הגיור כשעל המצע תמומש מדיניות גיור "מקלה". "מימוש מדיניות גיור מקלה ומקרבת שתסייע לאזרחי ותושבי ישראל המעוניינים בכך להשלים את מסעם האישי והמשפחתי ליהדות ולחיק עם היהודי, תוך הקפדה על עקרונות הפלורליזם וחופש הדת והמצפון ותוך טיפוח שיתופי הפעולה עם כל הזרמים והחוגים בעם היהודי".

יצויין, כי עד כה במפלגות החרדיות הצהירו על תמיכה בנתניהו מלבד 'יהדות התורה' שסירבה להצהיר על תמיכה במועמד מסויים ואמרה כי לאחר תוצאות הבחירות תחליט. במקביל, לאחר הצהרתו של יו"ר ש"ס אריה דרעי נראה כי הסיכויים להרכבת ממשלה על ידי הרצוג הינם קלושים, מאחר ואין בידו את מספר התומכים הנדרש בכדי להקים ממשלה, אף לא צרה.

השארת תגובה