"נתניהו וליברמן לא יוכלו להחליט על יציאה למלחמה"

בכך נדחתה הצעת נתניהו, אלא שחבר הקבינט ח"כ אבי דיכטר צפוי להביא את ההצעה להצבעה חוזרת – באופוזיציה זועמים: "הדבר יאפשר לרה"מ למדר שרים המתנגדים לפעולה צבאית"

ליברמן ונתניהו בהצהרה משותפת מיד לאחר מינוי ליברמן לשר הביטחון (צילום: דניאל אופיר)
ליברמן ונתניהו בהצהרה משותפת מיד לאחר מינוי ליברמן לשר הביטחון (צילום: דניאל אופיר)

הוועדה המשותפת לוועדות חוץ וביטחון וחוקה דנה היום בדרישה להעברת הסמכות להכרזה על יציאה למלחמה בנסיבות חריגות מאישור הממשלה כפי שנהוג כיום לאישור חברי הקבינט המדיני ביטחוני.

אלא שבמהלך הדיון הציע ראש הממשלה כי בנסיבות מסוימות יוכלו הוא ושר הביטחון להחליט על יציאה למלחמה, ללא אישור הקבינט או הממשלה. אלא שהוועדה דחתה את ההצעה והחליטה לתמוך בהצעה ולפיה יתאפשר לחברי הקבינט להכריע בענין ללא שצוין כמה מבין החברים נדרשים לתמוך בהצעה.

בדיון עלתה השאלה האם תידרש תמיכתם של כלל חברי הקבינט או די בתמיכה של רוב החברים,כאשר חברי האופוזיציה דרשו כי בהצבעה על יציאה למלחמה יידרשו אצבעותיהם של לפחות מחצית מהחברים. אלא שהצעתם לא התקבלה. לטענתם, נוסח החוק המוצע, יאפשר לראש הממשלה למדר שרים המתנגדים לפעולה.

החכי"ם בר לב ושלח האשימו, כי "בלחץ של ראש הממשלה הצביעו חברי הקואליציה בניגוד לדעתם שלהם, בעניין של חיים ומוות – הזלזול של נתניהו בכל מי שסביבו ובכל מה שלמדנו מהמלחמות הרבות שלנו גבר על הכרתם של חברי כנסת מנוסים וטובים".

השארת תגובה