וועדת הבחירות דחתה עתירה נגד מעיין החינוך התורני

השופט סלים ג'ובראן דחה את טענות עמותת "חדו"ש" לפיהן מתקיימת תעמולת בחירות פסולה במוסדות הרשת

השופט סלים גובראן  צילום אתר בתי המשפט
השופט סלים גובראן צילום אתר בתי המשפט

עמותת "חדו"ש – לחופש דת ושוויון" עתרה בימים האחרונים לוועדת הבחירות המרכזית בבקשה למתן צו מניעה נגד ש"ס ורשת החינוך של התנועה, מעין החינוך התורני, לדבריהם, בשל תעמולת בחירות פסולה המתקיימת לכאורה במוסדות החינוך, הממומנות על ידי המדינה. דחה היום (רביעי) את עתירת

היום דחה יו"ר ועדת הבחירות המרכזית, שופט בית המשפט העליון סלים ג'ובראן, את עתירתם על הסף, וקבע בהחלטתו כי אין די בפרסומים של אירועים בתקשורת, אשר שומשו כראיות בעתירה, על מנת להוכיח עבירות על חוקי הבחירות. עם זאת, הוא הוסיף כי מגבלות החוק בנושאי תעמולת הבחירות חייבות לחול גם על רשת החינוך של ש"ס ועל מוריה.

"לשיטתי, קיימת הצדקה חזקה להחלת הגבלות על עריכת תעמולת בחירות על כלל המורים באשר הם מורים", כתב ג'ובראן בפסק הדין ותהה: "האם ניתן להעלות על הדעת, כי מורה – כל מורה ובכל מוסד חינוך – יעשה שימוש בסמכותו מעין זו במטרה להשפיע על אופן השקפתו של אותו תלמיד? ואולי אף להגיע כך להוריו? לדעתי, השכל הישר וההיגיון הבריא אינם סובלים פרשנות מעין זו".

רשת מעין החינוך התורני, המונה כ-700 מוסדות חינוך בארץ, גני ילדים ובתי ספר, מוגדרת רשת מוסדות לימודים רשמית המוכרת ומתוקצבת על ידי המדינה. בעתירה שהגישה "חדו"ש" נטען כי חברי מועצת חכמי התורה ויו"ר התנועה, אריה דרעי, החלו בהנעה אסורה של מורים ומנהלים ברשת החינוך לגיוס קולות למפלגה בתוך מוסדות החינוך, וכן ברחבי הערים שבהם הרשת פועלת.

יצויין, שאין זו הפעם הראשונה שבחדו"ש שמים להם למטרה את הציבור החרדי. רק בתחילת השבוע עתרה העמותה הרפורמית גם כנגד 'יהדות התורה' בטענה כי ב'קול קורא' שהפיצה התנועה לבוחריה משולבות ברכות האסורות על פי החוק בישראל.

בתגובה לעתירה אמרו ברשת מעיין החינוך: "מדובר בניסיון לפגוע באוטונומיה התרבותית-חינוכית של הציבור החרדי וכי קבלת עתירה כזו עשויה להביא להשלכות על רשתות חינוך נוספות הפועלות לשם שימור תרבותן ומורשתן".

ברשת הוסיפו כי הפרשנות לפיה עובד המקבל את משכורתו מן המדינה "הופך" לנכס ציבורי היא סלקטיבית ושגויה, וכי צוותי המורים והמורות במוסדות הללו אינם עובדי מדינה ולכן עומדות להם זכויותיהם כאזרחי המדינה לקדם את עמדותיהם הפוליטיות.