נדחתה העתירה: הראשל"צ ישבות בנתיבות

ועדת הבחירות דחתה את העתירה של התנועה לאיכות השלטון כנגד ביקורו של הראשל"צ הגר"י יוסף בנתיבות בשבת הקרובה ■ בעתירה טענו בתנועה כי ביקורו מהווה עבירה על החוק: "תקנון שירות המדינה אוסר על הרב הראשי לישראל להשתתף בפעילות מפלגתית"

הראשלצ הרב יצחק יוסף. צילום: יעקב כהן
הראשלצ הרב יצחק יוסף. צילום: יעקב כהן

כשבוע לאחר עתירת התנועה לאיכות השלטון כנגד ביקורו הצפוי של הראשל"צ הגר"י יוסף בעיר נתיבות בשבת הקרובה, השיבה ועדת הבחירות לעתירה וקבעה כי אין כל מניעה חוקית לקיים את הביקור בנתיבות ולפיכך יוכל הראשל"צ לקיים את ביקורו כמתוכנן.

כזכור, פנייתה של התנועה לאיכות השלטון בא על רקע ההבנה כי ביקורו נועד לשכנע מצביעי 'יחד' להצביע לתנועת ש"ס, בעוד שעל הראשל"צ נאסר להתעסק בפעילות פוליטית. "תקנון שירות המדינה אוסר על הרב הראשי לישראל להשתתף בפעילות מפלגתית", אמרו בתנועה לאיכות השלטון.

בנוסף, טוענים בתנועה כי "בכל הנוגע לביקור בנתיבות, הרי שאם בכך יש כדי להביע תמיכה, במישרין או במשתמע, במפלגה זו או אחרת, הרי שהדבר פסול מכל וכל. יתרה מכך, גם אם כוונת הרב לשבות בשבת הקרובה בנתיבות אינה מהווה כלל ועיקר, מבחינתו, אמירה פוליטית, הרי שנוכח הבנת המהלך כמהלך פוליטי על ידי הציבור, מן הראוי כי ימנע מפעולה זו".

בסיום פנייתם הבהירו בתנועה את עמדתם בעניין וטענו כי רב ראשי ונשיא בית הדין הרבני הגדול עליו להימנע מכל העדפה, ולו נרמזת, לזרם פוליטי או מפלגה זו או אחרת. "פעילות פוליטית של דיין פוגעת באמון הציבור בדיינות", חתמו בתנועה לאיכות השלטון. "אך לא רק בה: היא פוגעת באמון הציבור ברשות השופטת כולה, שהדיינות היא חלק ממנה ובציפיותיו של הציבור הישראלי, כי ההכרעה השיפוטית תהא ללא נטיות וניטרלית".

היום כאמור דחתה ועדת הבחירות את העתירה, ונסיעתו של הראשל"צ תתקיים כמתוכנן.

השארת תגובה