הרב חלה, כדי לפגוש את הדייג

סיפור זה ששמעתי מכלי ראשון, אותו דייג כהן צדיק, הוא רק דוגמא קטנה להנהגה טובה שצריך כל אחד לנהוג אחרי ימי החורף שעברו עלינו וייבשו את עצמותנו, וכעת כולנו זקוקים למשבי רוח בעלי ריח ניחוח להחיות את נשמתנו

האדמור מסתרי חיים
האדמור מסתרי חיים

מאז ימי עולם ידעו חכמים ללמד את העם לחיות בהרמוניה עם הטבע הסובב אותם, כל זאת כמובן בייחוד עם רוח התקופה. כל חודש מלא בתוכן רוחני יחד עם העולם הגשמי.

חודש אייר הוא כאמור ראשי תיבות אני ה' רופאך, ועל כן ההנהגה הרוחנית של חודש זה יש בה להמריץ את גוף האדם להביא אותו לרפואה.

ידוע שבחודש אייר אנחנו עוסקים בספירת העומר וכפי שאנו אומרים בתפילה אחר הספירה בכל יום זוכים לקדש ספירה אחת משבע ספירות תחתונות וכל ספירה יש לה שייכות כפי שכתוב בהקדמה ב' לתיקוני הזהר לאחד מהאברים של האדם. חסד כנגד זרוע ימין, גבורה כנגד זרוע שמאל, תפארת כנגד בית החזה, נצח כנגד רגל ימין, הוד כנגד רגל שמאל, יסוד מלכות ייחודא קדישא.

עצם הספירה עצמה מעוררת כוחות עליונים להאיר בגוף התחתון ותכלית הספירה שמתפרסת מחודש ניסן דרך אייר ומסתיים בראשית סיון, כוחה לתאר את האדם, על כן בעלי מחלות כרוניות שמקננות בגופם זמן זה מסוגל להתחדשות הגוף. אם נתבונן סביבנו נצא מהעיר אל מרבדי הדשאים אטייל בין אילנות הארץ נחווה פריחה ויציאה מקיפאון לחיים, לפריחה שסופה להניב פרי.

ידועה ממחקרים רבים שנעשו בנושא השפעת הטבע על האדם, כמה רב כוחו לרפואה, הן של הגוף והן של הנפש. בחוף רידינג בתל אביב גר לו פעם איש פשוט למדי, דייג היה למחייתו בלבד, באותו זמן הרב שך זצ"ל חלה מאד ולא נמצאה תרופה לחולשתו, עד שיום אחד רופא חכם בדק אותו וציווה עליו שהוא חייב כל יום לצאת מבני ברק אל החוף הים לנשום את אויר הים ויתחזק מזה הן בגופו והן ברוחו.

אכן עשו הגבאים הנאמנים ונסעו עמו אז לשפך של נחל הירקון לים התיכון ושם נפגשו הדייג הישיש והרב ראש שבטי ישראל. השניים החלו ללמוד יחד עד שרוח הים הפיחה חיים ברב שך וההבדל שעלה מפיו הפיח חיים בדייג הקשיש, עד שזכיתי לפגוש אותו, היה כהן ובמקום שם למדו פתח בית כנסת והחל ללמוד תורה.

יתכן מאד שפשוט שהרב חלה אך ורק על מנת לפגוש את אותו דייג, לנשוף על נפשו שתעלה השלהבת שבגחלת להחיות את כוחו, וכאשר זכה הרב למתנה זו לקרב עוד נשמה למקורה אף נשמתו החלימה.

סיפור זה ששמעתי מכלי ראשון, אותו דייג כהן צדיק, הוא רק דוגמא קטנה להנהגה טובה שצריך כל אחד לנהוג אחרי ימי החורף שעברו עלינו וייבשו את עצמותנו, וכעת כולנו זקוקים למשבי רוח בעלי ריח ניחוח להחיות את נשמתנו.

מעין רפואה זו שנתן אותו רופא חכם לרב שך זצ"ל מוזכרת בגמרא מעשה עם רבי מאיר שאמר שאדם יתבונן בים ועל ידי זה תתרפא נשמתו, וזאת מכוח צבע הים שהוא כחול וצבעו בזכות השמים הכחולים בימי האביב המשתקפים בו ומה השמים התחתונים כחולים אף השמים העליונים כחולים, ומה השמים כחולים אף הרקיע כחול ומה הרקיע כחול אף כסא הכבוד כחול.

היציאה מהבית ושינוי האויר אותו אנו נושמים מומלץ מאד בשעת השקיעה שאז שינויי הטמפרטורה משמעותיים ועל כן רוח נעימה ורפואה בכנפיה מנשבת ומסוגלת לרפואת האדם בשלמותו. ואם מדברים על חוף ים בימי האביב, פעם שמעתי מרופא בכיר במחלקה אונקולוגית רח"ל, שריפא רבים מהמחלה הנוראה וכן מסוכרת על ידי הליכה יחף בזמן הנץ החמה על החול הרטוב שבשפת הים, וגם זכינו להמליץ זאת לחולים כאלו וראינו נפלאות.

ההסבר לכך הינו מדעי, ים המלח נקרא גם כן ים המוות או ים מר ומלוח ואין בו חיים, הסיבה היא ריבוי מלח ומיעוט חמצן, ועל כן ההולך בעלות השחר עד הנץ יחף על חוף הים זוכה שרגליו שהם מקום הפסולת הקשה של הגוף זוכה בעצם לטהר את כל גופו במי מלח מתחדשים, כמו שמובא במשנה שטהרת הידיים והרגליים מטהרת את הגוף כולו.

חובה לציין את העובדה שכל תא בגופנו ניזון בעיקר מחמצן ומסוכרים, ישנם שני סוגי סוכרים האחד תוצאה ישירה מהמזונות אותם אנו מכניסים לגופנו והשנייה מהורמון האדרנלין היוצא למחזור הדם מבלוטת האדרנל הנמצאת מעל הכליות ותפקידה בשעת מצוקה פחד או כל מאמץ אחר לספק לשרירים סוכר זמין וזה גם כן הסוכר הסמוי הבעיתי שיש לחולה סכרת N.Y.C. אם ניקח באופן כללי חולה סכרת ונבחן את מזגם, נמצא שרבים מהם בעלי חכמה מידת האש כפי שמתאפיינים בעלי מזלות האש, אולם כאשר אנשים אלו לסיבת החיים המודרניים אינם מנצלים סוכרים אלו, הם מתגבשים בדם וגורמים לנזקים קשים וכאבים אולם אם נוציא אותם בוקר או ערב להליכה לאורך חוף, ונטהר את רגליהם שכידוע יש שם בעיות רבות, נוכל לעורר את גופם לחיים חדשים.

לא פחות חשוב לצאת לנשום תוך כדי מאמץ גופני שגורר צריכת חמצן מזוכך בכל תאי הגוף, וחמצן זה בזכות הפריחה בעונה זו של השנה נטען בארומה בריח הפרחים ונכנס ישר למחזור הדם ומחמצן את התאים ברכיבי המרפא שבצמחים הפורחים סביבו.

יש לציין שבמדינות צפון אפריקה הנושקות לאגם הים התיכון, הרפואה לסוכרת ויתר לחץ דם הייתה שתיית מי זוהר מי פרחי הדרים או ורדים לבנים. כל פרח בעל עלי כותרת לבנים מסוגל לרוגע, מה שמאט את הפרשת האדרנלין למחזור נדם. כמובן בפרק הבא נקשר את עודף הסוכר בדם להתנהגות האדם בתקופת התעוררות פריחה ושגשוג זו של השנה.

השארת תגובה