איראן דוחה את דרישת אובמה להקפאת הגרעין

למרות המו"מ וההסכמות שהושגו, באיראן דוחים את התנאים שהציב נשיא ארה"ב ברק אובמה להקפאת העשרת האורניום למשך עשר שנים, ואומרים כי "איראן לא תקבל דרישות מוגזמות ולא הגיוניות".

אתר גרעיני באיראן
אתר גרעיני באיראן

באיראן דוחים בתוקף את התנאים שהציב אמש הנשיא אובמה לפיהם איראן תתחייב שלא להעשיר אורניום במשך 10 שנים. ואומרים כי הם אינם מקובלים עליה. כך מדווחת הבוקר סוכנות הידיעות האיראנית "פארס".

בדיווח צוטט שר החוץ האיראני מוחמד ג'וואד זריף כאומר "אובמה ביטא את עמדתו במשפטים בלתי מקובלים ומאיימים. איראן לא תקבל דרישות מוגזמות ולא הגיוניות. טהרן תמשיך את המשא ומתן הגרעיני עם שש המעצמות".

כאמור, תגובת איראן מגיעה על רקע הראיון המיוחד שהעניק אתמול אובמה לסוכנות הידיעות רויטרס, כשבמהלכו אמר שאיראן חייבת להתחייב להפסיק לעשר שנים לפחות את הפעילות הגרעינית החשאית כדי להגיע להסכם גרעין פורץ דרך בין הרפובליקה האיסלאמית לבין שש המעצמות – ארה"ב, רוסיה, בריטניה, צרפת, סין וגרמניה.

שש המעצמות בהובלת ארה"ב מקוות לסגור את הפרטים העיקריים של ההסכם עם איראן עד סוף החודש ולחתום איתה על הסכם סופי ומקיף בחודש יוני.

המעצמות מקוות שההסכם הסופי ימנע מאיראן להשיג גרעין למטרות צבאיות, יעצור את העשרת האורניום בשטחה ויאפשר לסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית (סבא"א) לפקח על מתקניה הגרעיניים. מנגד, טהרן מקווה שהסכם הגרעין עם המעצמות יביא להסרת הסנקציות הבינלאומיות עליה שמכבידות מאוד על כלכלתה ועל יכולתה לסחור עם מדינות רבות בעולם. איראן רוצה הסרה מיידית של העיצומים, ואילו ארה"ב רוצה שהסנקציות יוסרו בהדרגה ובהתאם לקיום ההסכם על ידי איראן.

השארת תגובה