הפולני דורש לתבוע את הנשיא

הסערה הבאה? הימין הפולני דורש לפתוח בחקירה נגד הנשיא ריבלין בשל נאומו ב'מצעד החיים' • כל הפרטים – היישר מבירת פולין

בניין עיריית ורשה, בירת פולין, כעת | צילום: חיים קרליץ
בניין עיריית ורשה, בירת פולין, כעת | צילום: חיים קרליץ

קבוצת אזרחים פולנים החברים בתנועת ימין לאומנית פנו לתביעה הכללית במדינה בדרישה לפתוח בחקירה נגד נשיא המדינה ראובן ריבלין.

הדרישה באה בעקבות מה שהם טוענים כי מדובר בהפרה של חוק השואה הפולני, האוסר להטיל על פולין או על העם הפולני אחריות לפשעי הנאצים ועורר סערה פוליטית בישראל.

הדרישה לחקירה באה בעקבות נאומו של ריבלין בטקס שנערך במחנה ההשמדה אושוויץ לאחר מצעד החיים, שם אמר ריבלין כי "אנחנו מעריכים מאוד את כל מי שמסר נפשו על מנת להציל יהודים, אבל היו גם תופעות אחרות. אנשים שרצחו וירשו. פה הייתה קרקע שאפשרה לנאצים לעשות ככל העולה על רוחם לא רק בפולין אלא בכל אירופה".

במהלך דבריו פנה ריבלין לנשיא פולין אנדז'יי דודה ואמר כי "עליך להבין את ההרגשה של העם היהודי בישראל. אנו רואים בשואה תוצאה של אנטישמיות שהובילה לשחיטה של העם היהודי מתוך אידיאולוגיה נאצית שפרחה על קרקע פולנית. יש לנו הערכה לחשבון הנפש של החברה הפולנית, אך יש גם אי הסכמה שעליה שוחחנו, והיא עמוקה. אנחנו תובעים מפולין להמשיך להיות מחויבת למחקר מקיף ובלתי מוגבל על המאורעות והתהליכים מתקופת השואה".

בבקשת הפתיחה בחקירה טען סגן נשיא התנועה הלאומית, כריסטוף בוסק, כי הנשיא ריבלין האשים בנאומו את העם הפולני בכך שאפשרה לנאצים לבצע ביהודים רצח עם.

לדברי בוסק, הבקשה לפתיחת החקירה מהווה מבחן עבור רשויות החוק במדינה, שיהיה עליהם להכריע כעת באשר למגבלות כוחו של החוק.

השארת תגובה