ש"ס הציגה מצע כלכלי: "הגיע הזמן לחלוקה צודקת"

יו"ר ש"ס אריה דרעי הציג במסיבת עיתונאים את התוכנית הכלכלית של תנועת ש"ס ■ במסמך שכותרתו 'מס העשירים' מבטיחה המפלגה כי תפחית מיסים, תעלה קצבאות ילדים ותוריד מע"מ על מוצרי יסוד ■ במקביל, המיסים על בעלי ההכנסות הגבוהות יעלו ■ דרעי: "לא נכנס לממשלה שלא תעמוד בתנאים שלנו, הגיע הזמן לחלוקה צודקת ושיוויונית"

אריה דרעי ואמנון כהן. צילום: יעקב כהן
אריה דרעי ואמנון כהן. צילום: יעקב כהן

לאחר קמפיין השקופים, הציגה ש"ס אחר הצהריים את התוכנית הכלכלית של המפלגה במסיבת עיתונאים בכפר שלם בתל אביב. כותרתו של המצע הוא 'מס העשירים' אותו דרעי מעוניין להעביר לכשתכנס ש"ס לכל ממשלה עתידית. את המצע ערך דרעי יחד עם המועצה האזרחית שהצטרפה לתנועת ש"ס שמורכבת משורה ארוכה של פעילים ופעילות חברתיות מרכזיות בזירה החברתית/כלכלית.

להלן הסעיפים המרכזיים בתוכנית הכלכלית:

"חלוקה מחדש של שיטת נקודות זיכוי במס והתניה לפי רמת הכנסה" – נקודת הזיכוי היא ההחזר ממס לו זכאים מספר קבוצות בחברה הישראלית, כשהדגש ניתן על המוחלשים שאין ביכולתם להתקיים מהמשכורת אותה מקבלים מידי חודש והקטנת המס תגדיל למעשה את משכורתם.

"שינוי מדיניות קצבאות הילדים והתנייתם במדרגות הכנסה כמו מס הכנסה" – משמעות השינוי היא שמשפחה שהכנסותיה נמוכות תזכה למענק מוגדל כפי שבהכנסות גבוהות מס ההכנסה הוא גדול יותר ממשפחות המתקיימות ממשכורות נמוכות יותר. "הגדלת הקצבאות כתוצאה מכך תעזור למשפחות לצאת ממעגל העוני".

"שינוי מדרגות מס ההכנסה והעלאת מס על הכנסות גבוהות" – שנוי מדרגות המס יאפשר גבייה מוגדלת יותר על רווחים גבוהים של אנשים פרטיים. המדד להעלאת המס לאותם האנשים יקבע על פי סכום הרווח השנתי. ההכנסה השנתית תכלול גם כספים מדיבידנדים מחברות ולא רק משכורת על עבודה ספציפית.

"העלאת מס על רווחים משוק ההון" – בארה"ב נהוג מזה שנים רבות מס גבוה יותר על רווחים גדולים כרווחי שוק ההון וכן חברות משגשגות. כיום בישראל חברות אלו אינן משלמות מס ברמה גבוהה משמעותית מכנסות מעטות. מטרת ההעלאה היא להעביר את הכסף לשכבות העוני בצורת מענקים והחזרי מס.

"עדכון מס רכבי היוקרה והורדת הרף ל 100 אלף ₪. הוספת מס יוקרה לאגרת רישוי" – העלאת המס ב-10% לרכבים שעלותם למעלה מ-150,000 שקלים. המס יעלה עם שוויו של הרכב וברכב שעלותו 750,000 שקלים ומעלה יתווספו מיסים בכ-22% משווי הרכב. במקביל תתווסף אגרה של אחוז על מחירון הרכב.

"העלאת המס על תיירות נכנסת והקטנת הטבות המס" – הטלת מיסים על לינת תיירים בבתי מלון. תוספת של 10% על לינה תיירותית בישראל צפויה להכניס לקופת המדינה 120 מיליון שקלים. מיסוי לתיירות מקומית בדמות מלונות יוקרה יכול להוסיף עשרות מיליוני שקלים נוספים.

"ביטול המע"מ על מוצרי יסוד" – הורדת המע"מ על מוצרים אלו תפחית למדינה כשני מיליארד שקלים בשנה ממיסוי, אך חלק  ניכר ממימונו יעשה מהתקציב המיותר בעקבות חוק מע"מ אפס שניסה להעביר יאיר לפיד. תכנית זו תאפשר לחסוך מאות שקלים בחודש ותפחית את עלותו של סל הקניות הבסיסי במידה משמעותית.

התוכנית הכלכלית של שס

חתימת האמנה המזרחית

5 תגובות
 1. כל הכבוד לדרעי! היחיד עם נסיון בעזרה אמיתית ולא בהתנשאות שחצנית כמו זו של לפיד, זו שקוברת את כולם. שהעשירים יצביעו לו

 2. תלכו לעבוד גזלנים בכיינים

 3. אח"כ הוא מתבכיין למה שונאים את הדתיים. זה אותו ושכמותו שונאים.
  זוג צעיר שהשקיע בהשכלה ומקצוע, מגיע למשכורת סבירה בגיל 30 ומעלה, יכול רק לחלום על 3 ילדים או על דירה, כי אין לו תקציב לזה, אבל מבחינת דרעי הם "עשירים" שצריך לקחת מהם…
  וזה לא מספיק לו לגנב, כי עכשיו הוא רוצה לקחת עוד, כדי שחרדים וערבים ימשיכו להביא עוד ילדים, על חשבון אלה שעובדים, ועדיין לגדל אותם בעוני.
  נמאס כבר!!!

 4. ש״ס אנשי מעשה. בהצלחה בעבודה המשותפת עם המומחים החילוניים, חברי המועצה האזרחית.

 5. לא להעלאת מיסים, קנ! לליגליזציה = כ-3 מיליארד שקל!

  אי הפללה אינו פתרון טוב מכמה סיבות והעיקרת שבהן היא משום שבכך עדיין משאירים את השוק השחור כאופציה היחידית שעליה אין כל פיקוח, וכן גם ההכנסות הפוטנציאליות ממיסוי אינן מתממשות. זאת לעומת ליגליזציה שתכניס, על פי הערכות רשמיות ושמרניות שנערכו מטעם המדינה בין 2-3 מיליארד שקל בשנה, הן דרך הכנסות ישירות (מיסוי על מכירה) והן מהכנסות עקיפות (הפסקת התביעות ופתיחת התיקים למשתמשים על כל הקשור בכך, כמו גם מהשקעות בשירותים עקיפים שתיצור תעשייה חדשה זו). סכום בלתי מבוטל לכול הדעות.

  כל זאת ניתן לעשות תחת רגולציה ופיקוח, בדומה לאלכוהול, כך שהטענה המועלת בהקשר זה באשר לסכנות הפוטנציאליות ממהלך זה משוללות כל יסוד עובדתי, ובאשר לחשש מהאפשרות של נהיגה תחת השפעת קנאביס, אנו מתמודדים כיום עם בעית נהיגה בשיכרות מסם האלכוהול, שלו, בניגוד לקנאביס, השפעות והשלכות שליליות מוכחות על טיב הנהיגה, והרי הוא מסוכן לאין שיעור מהקנאביס שסכנותיו מסתכמות במאנצ'יז.

  ליגליזציה עכשיו! בגלל שאנחנו רציונלים, בגלל שלנו הזכות המוסרית לריבונות על גופנו, בגלל שכל עוד אין אנו פוגעים באחר לאף אחד אין את הלגיטימציה לכפות עלינו דבר. ולכן אנו, הרציונלים, בוחרים לבחור בעלה ירוק ולא בשחיטות של הון-שלטון שהקנאביס מהווה את הסימפטום הברור מכל לכל הרוע במערכת שבה ההון המרוכז בידי מספר מצומצם של טייקונים המשתמשים בהונם כדי להשיג את האינטרסים שלהם, שאלו מאפשרים להם להגדיל את הונם, וחוזר חלילה. אנחנו מבינים שיש כאן מערכת של אינטרסים מצד חברות התרופות, ואין כל הצדקה וכל הגיון באף רמה שהיא, לא מוסרית, לא רציונלית-כלכלית ולא רציונלית-חברתית, המצדיק את המשך קיומו של המצב הנוכחי בכל הקשור לשימוש וצריכה של קנאביס. מצביעים בגאווה ובהגיון בריא, קנ! לעתיד שפוי!

  ניצני המגמה התחילו פורחים בקרוב נהנה גם אנו מעתיד שפוי וירוק יותר! הציבור חכם יותר משאתם חושבים השנה זה קורה! אחרי שבשנתיים האחרונות מגמת הללגילזציה כבר נתנה אותותיה במדינות אורוגוואי, קולורדו, מיין וושינגטון, אורגון ואלסקה, ישראל היא הבאה בתור! שימו קנ! לעתיד שפוי ובריא יותר.

השארת תגובה