משבר? הדולר מזנק לשיא חדש

שבוע לאחר הורדת ריבית בנק ישראל, מזנק המטבע האמריקני במהלך יום המסחר אל מעבר לרף 4 השקלים

שטר של דולר  צילום: פרי אימג'ס
שטר של דולר צילום: פרי אימג'ס

תוצאות הורדת הריבית של בנק ישראל כבר נראות בשטח. כשבוע לאחר הורדת הריבית של בנק ישראל, הדולר ממשיך לזנק ושובר מחדש את רף ה-4 שקלים: המטבע האמריקאי מטפס ב-0.9% ונסחר תמורת 4 שקלים. היורו מתחזק ב-0.6% ונסחר תמורת 4.47 שקלים.

הפעם האחרונה שבה נקבע שער דולר יציג גבוה מ-4 שקלים היתה ב-6 בספטמבר 2012, אז עמד השער על 4.025 שקלים.

במחלקת המחקר של FXCM ישראל ציינו כי הצמד דולר-שקל פותח שבוע חדש במומנטום חיובי, כשהוא בוחן את רמת המפתח של 4 שקלים. "לפחות על פניו, כל הגורמים תומכים כעת בפריצה של המחסום הפסיכולוגי הזה כבר בימים הקרובים. בעקבות הורדת ריבית המפתיעה שביצע בנק ישראל ושורה של התבטאויות מדיניות מרחיקות לכת, זינק הדולר-שקל זינק בשבוע שעבר ביותר מ-15 אגורות (!), מרמת הפתיחה של השבוע ב-3.845 ועד אזור 3.985. לאור העובדה כי המומנטום החיובי של הדולר-שקל נמשך כבר חמישה ימים ברציפות, נראה כי למהלך של בנק ישראל היה השפעה משמעותית על יחסי הכוחות בין הדולר לשקל, וזאת לאחר כמה שבועות של סטטוס קוו", אמרו שם.

מיקלה כרמה, אנליסט המאקרו של UBS Wealth Management בישראל, כותב בסקירה השבועית כי  בטווח הקצר (בחצי השנה הקרובה), עם אינפלציה שלילית אבל עם כלכלה חזקה שמחזקת את השקל, בנק ישראל ימשיך להיות מאוד אקטיבי. לכן, השקל ימשיך להיסחר מול הדולר ברמות גבוהות באזור ה-4.00 שקלים.

"יחד עם זאת, בטווח הבינוני/ארוך 12-6 חודשים), הביקושים החזקים ואפקט הבסיס (ההשוואה ל-2014) במחירי המזון והסחורות, יגרמו להתייצבות באינפלציה מעל האפס, דבר שאמור "להרגיע" את בנק ישראל. בנוסף, ההשקעות הישירות ומחיר הנפט הנמוך יותר אמורים לשפר את מאזן תשלומים. בנוסף, לא ברור אם גם התמריץ לגדר (שירד) ימשיך לרדת בהמשך. כל אלה אלמנטים מחזקים את השקל", אומר כרמה ומסכם בתחזית לפיה "הדולר יעמוד על 3.95 שקלים בעוד 3 חודשים, על 4 שקלים בעוד 6 חודשים,  ועל 3.85 שקלים בעוד 12 חודשים".

השארת תגובה