"אביב הגיע פסח בא" • מדריך נבוכים למטייל הנפגע

חול המועד פסח ומזג אוויר נעים, מוציא רבבות של אנשים ומשפחות לטיולים בחיק הטבע. למרבה הצער, במקביל להנאה הדבר עלול להוות גם סכנה, ובכל שנה נפגעים מטיילים רבים במהלך תקופה זו, ולעיתים מדובר בפגיעות קשות ומשנות חיים • אז מה ניתן לעשות במקרה שכזה? על מי מוטלת האחריות? וכיצד יש לפעול במקרה של תאונה בטיול?

"במקרים של תאונה, תשומת ליבם של הנפגעים ובני משפחותיהם נתונים בעיקר לטיפול ושיקום הנפגע, אולם חשוב לתת את הדעת גם להיבטים המשפטיים או הביטוחיים בכל מקרה ומקרה, שיכולים להשפיע באופן משמעותי על תהליכי קבלת ההחלטות לגבי הטיפול בנפגע". אומר לנו עו"ד עמיקם חרל"פ ומפרט מה בדיוק מומלץ לעשות

אחריות הרשות הטבע והגנים/ קק"ל/ מדינת ישראל:
שטחי הגנים הלאומיים ושמורות הטבע המוכרזות אינם שטחי הפקר, אלא נמצאים על פי חוק באחריות ובפיקוח של רשות הטבע והגנים או קק"ל. המשמעות היא, כי על הרשויות מוטלת חובה לפעול בכל האמצעים הסבירים כדי לשמור על בטיחות המבקרים ושלומם. מוטלת עליהם שורה ארוכה של חובות, בין היתר: סימון שבילים והתקנת שלטים למידע ואזהרה מסכנות, התקנת גידור וסימון מפגעים, פינוי והנגשה של שבילים מסומנים ווידוא בטיחותם, סילוק מפגעים כדוגמת עצים מסוכנים בסביבות השטח המוכרז, סילוק פסולת מסוכנת כמו שברי זכוכית, תיקון מפגעים באזורי התכנסות, ושיקול דעת בפתיחת האתר, למשל במקרה של מזג אוויר מסוכן.

אולם, חובה זו אינה מוחלטת, וחשוב לציין כי במקרים מסוימים קבע בית המשפט, שחרף העובדה כי אדם נפגע במהלך טיול, הרשות קיימה את כל חובותיה באופן סביר ולכן אינה חלה חובת פיצוי.


דוגמאות: במקרה בו נהרג נער צעיר כתוצאה מנפילה על צוק תלול שטיפס, נקבע כי השילוט, הסימון והגידור של השטח, היו סבירים ונאותים וכי לא היה מקום להקים גדר מסיבית יותר בסמוך למצוק. בין היתר, נלקח בחשבון כי האופי של המצוק המדובר מציג סכנה ברורה מאוד שמדברת בעד עצמה. במקרה אחר, דחה בית המשפט המחוזי תביעה של צעיר אשר דרך על שבר זכוכית במדרגות של גן לאומי. ההסבר הוא, שהרשות פעלה בכל דרך סבירה למנוע את הנזק ובכך לא התרשלה בחובתה, ומתוך הנחה כי לא כל נזק ניתן למניעה באופן מוחלט.

מאידך, ישנם עשרות מקרים בהם התברר כי הרשות אכן לא פעלה באופן סביר, ונאלצה לפצות את הנפגע. לדוגמא: עץ שנפל על מטיילת, מקרה של גברת שמצאה מותה בנפילה מצוק ונקבע כי השילוט המוביל בדרך היה לא ברור, וכי סימון אזור הסכנה לא היה מספק, ועוד רבים.

יש לציין, כי גם למדריכי הטיולים ועובדי הרשויות יש אחריות לציבור המטיילים ועליהם חלה החובה לוודא שהמידע, ההמלצות והאזהרות  מקצועיים ומדויקים, ומותאמים לקהלי היעד שאליהם הם פונים. למשל, לא סביר להפנות קשישים למסלול הליכה שהוא קשה פיזית.

המישור הביטוחי

למרביתנו יש פוליסת ביטוח, בין אם מדובר בפוליסת אובדן כושר עבודה, פוליסות בריאות או תאונות אישיות, שמקנות פיצוי בגין פגיעה, או הנכות הנותרת ממנה. פוליסות אלו, בדרך כלל מנותקות משאלת האחריות, ומפצות בהתאם לתנאים.

ילדים: חשוב מאוד לציין עובדה, שמרבית הציבור לא ער לה: כל ילד במסגרת מערכת חינוך החובה, מכוסה בפוליסת תלמידים, שהיא למעשה ביטוח תאונות אישיות, ותקפה גם במקרים כאלו, גם אם התאונה לא התרחשה בזמן הפעילות במערכת החינוך.

צריך לשים לב כי ישנן פוליסות שמחריגות תאונות מסוימות, ולחלקן יש תקופות המתנה עד לפיצוי, לכן חשוב להתעדכן בתנאי הפוליסה ותוכנה.

מה עושים במקרה של פגיעה?
ישנם שלושה כללי מפתח שיקלו באופן משמעותי על כל בירור של תביעה עתידית:

עו"ד עמיקם חרל"פ, מומחה לתביעות נזיקין, ביטוח ורשלנות רפואית ממשרד עו"ד עמיקם חרל"פ ושות'
  • תיעוד המקרה ודיווח– בעידן שבו יש סמארטפונים ומצלמות נגישות בכל כיס, אין טוב ממראה עיניים. אם נפגעתם בתאונה, תדאגו לתעד את המפגע ואת התרחשות הפציעה בזמן אמת, או שמישהו מטעמכם יעשה זאת, לרבות הטיפול והסיוע, שיחות עם גורמי הרשות שבסביבה בזמן המקרה ואחריו. חשוב לשמור פרטי התקשרות עם עדים, לאסוף פרטים ושמות התקשרות של נציגי הרשויות השונות שטיפלו במקרה, לברר למי יש לפנות להמשך טיפול, ולערב את רשויות האכיפה במידת הצורך.
  • תיעוד הטיפול הרפואי- יש לשמור על כל המסמכים הרלוונטיים הנוגעים לטיפול הרפואי. חשוב לבדוק שכל הנכתב במסגרת סיכומי הטיפול מדויק ותואם את המציאות.
  • תיעוד הוצאות – חשוב לשמור ולתעד כל קבלה והוצאה רפואית שניתנה בגין הוצאה במסגרת הפציעה, ולקבל המלצת רופא/מרשם לכל דבר ודבר.

בכל מצב, רצוי להיעזר בשירותים של עורך דין מנוסה המכיר את הדין ואת הגורמים הרלוונטיים.

זהו, עכשיו אתם מוכנים לקראת הטיולים עם בני המשפחה, ושיהיה חג אביב שמח ובטוח!

http://www.harlap.co.il/

השארת תגובה