"ביקור נתניהו עלול להיות הרסני ליחסים עם – ארה"ב"

ראש הממשלה נתניהו דחה את הזמנתם של הסנטורים הדמוקרטים להיפגש עימם ■ במקביל המתקפות האמריקניות נמשכות: היועצת לביטחון לאומי סוזן רייס: "ביקורו בארה"ב "עלול להיות הרסני ליחסים בין ישראל וארה"ב"

רה"מ בנימין נתניהו דחה את הזמנתם של נציגי המפלגה הדמוקרטית בקונגרס לפגישה איתו, מחשש שהדבר יחבל עוד ביחסים העדינים שבין ישראל לארה"ב.

בבקשה ששיגרו אליו הסנטורים ריצ'ארד דרווין ודיאן פינשטיין, סנטורים בכירים במפלגה הדמוקרטית, ביקשו להיפגש איתם על מנת "לשמור על הדיאלוג הדו-מפלגתי עם ישראל".

שני הסנטורים העבירו לחבריהם בקונגרס מסמך בו הביעו דאגה מפגיעה בגישה המסורתית לפיה שתי המפלגות מאוחדות בתמיכתן בישראל.

על פי הדיווח ברשת רויטרס נתניהו השיב להם במכתב ובו כתב כי "על אף שאני מעריך מאוד את הזמנתכם האדיבה, פגישה בעיתוי זה עשויה להתפרש באופן שגוי ולהגביר את הביקורת בנוגע לנאום". עם זאת, נתניהו ציין שהוא מסכים בלב שלם שהקשרים החזקים בין ארה"ב לישראל נבנו על תמיכה הן של הרפובליקנים והן של הדמוקרטים: "אני מבין לחלוטין את החשיבות של התמיכה הדו-מפלגתית כדי להבטיח שהברית בינינו תישאר חזקה בעתיד".

בנוגע לעצם הביקור טען,כי "אני מבטיח שהמטרה היחידה שלי היא להשמיע את החששות הכבדים מפני הסכם גרעיני עם איראן, שעלול לסכן את ההישרדות של מדינתי".

בנוסף, הבוקר נמתחה ביקורת על נתניהו וביקורו הצפוי בוושינגטון בשבוע הבא מכיוון היועצת לביטחון לאומי של ארה"ב סוזן רייס. כשבראיון לתוכניתו של העיתונאי צ'ארלי רוז אמרה שהביקור "עלול להיות הרסני ליחסים בין ישראל לארה"ב".

רייס הדגישה שהקשר בין שתי המדינות התבסס תמיד על יחס שווה של ישראל הן מול הרפובליקנים והן מול הדמוקרטים: "היחסים בין ישראל לארצות הברית תמיד היו חוצי-מפלגות. היינו בני מזל שהפוליטיקה לא הוזרקה לתוך היחסים האלה. מה שקרה בשבועות האחרונים, על רקע ההזמנה לקונגרס וקבלתה על ידי נתניהו, שבועיים לפני הבחירות שלו, הוא הזרקה של הפוליטיקה משני הצדדים. זה הרסני למרקם היחסים בין המדינות. ברגע שהיחסים הא-מפלגתיים מקבלים 'עירוי של פוליטיקה', זו בעיה".

חברת הכנסת מירי רגב אמרה ש"תגובת רייס מראה על פאניקה מכך שראש הממשלה נתניהו יחשוף את ההסכם המסוכן המתגבש מול איראן. הסכם מסוכן למערב ולמדינת ישראל". לדבריה, "התמונה האמיתית שמנסים להסתיר נחשפת וכולם מבינים עד כמה נתניהו צדק שאמר שנושא הגרעין האיראני הוא לא עניין פוליטי אלא קיומי".

בתוך כך, בשימוע בוועדת הקצבות החוץ של הסנאט הכחיש קרי את טענות רה"מ כלפי ההסכם המתגבש : "מי שמתנגד לעסקה לא יודע מהי העסקה. בשלב זה אין עסקה. לאיראן לא יהיה נשק גרעיני. עצרנו את ההתקדמות שלה".

השארת תגובה