אלעד: הבשורה, החתימה והמאבק בנוכלים

פרסום ראשון: טקס החתימה על הסכם הגג באלעד יתקיים כבר בראשון הקרוב • בלעדי: ההודעה המוזרה שהפיצה העירייה והנוכלים שהביאו לפרסומה • בכיר בעירייה ל'קו עיתונות': "אנשים מספיק אינטליגנטיים להבין באיזה פרויקט מדובר"

מבט מהאוויר לעיר אלעד | צילום: יח"צ
מבט מהאוויר לעיר אלעד | צילום: יח"צ

מזה מספר חודשים מנהלת עיריית אלעד משא ומתן עם משרדי האוצר, הבינוי והשיכון על הסכם הגג הגדול שעתיד להיחתם בעיר החרדית. השבוע הבשילה התכנית והועדה לתכנון ופיתוח (ות"פ) של משרד האוצר אישרה את הסכם הגג הראשון לעיר שכל תושביה חרדים.

על פי ההסכם, במהלך השנים 2018-2020 ישווקו בעיר אלעד כ- 5,400 יחידות דיור ובנוסף כ- 13,300 יחידות דיור שוות ערך למסחר ותעסוקה בארבעה מתחמים בקרקע מדינה. לאלה עשויים להתווסף באישור הוועדה המקומית כ-1,567 יחידות דיור מכוח תקנות התכנון והבניה, כך שסך הכל צפי יחידות הדיור שישווקו בשנים אלה יעמוד על כ-20,267.

בנוסף, על פי ההסכם שאושר, ליחידות הדיור החדשות יוקמו בעיר גם מוסדות ציבור, בהם בתי כנסת, בתי ספר וגנים, מתנ"סים ואולמות ספורט. כלל תקציב ההסכם מסתכם בכ-3.1 מיליארד ₪ מתוכם עבודות הפיתוח מוערכות בכ-2.8 מיליארד ₪ ועלות מוסדות הציבור מוערכת בכ-270 מיליון ₪.

"העיר אלעד תוכננה, הוקמה ופותחה ע"י משרד הבינוי והשיכון בשנות ה-90 ומונה כיום כ-47,000 תושבים וכ-7,500 יח"ד", נכתב בהודעת המשרד. "הסכם הגג בעיר מתוכנן להתבצע בשני שלבים כאשר בשלב הראשון ישווקו כ-5,400 יח"ד וכ-1.6 מיליון מ"ר בהם כ-13,300 יח"ד לתעסוקה ומסחר".

"בשלב השני ובכפוף לאישור גופי התכנון המוסמכים ישווקו עוד כ-6,500 יח"ד, כך שעם סיום השלב השני העיר אלעד תכפיל את מספר יחידות הדיור בה. חשוב לציין כי כל הבנייה תתבצע כמעטפת לעיר בצורה שווה, מבלי לפגוע במרכז העיר הקיים".

לדברי שר הבינוי והשיכון, יואב גלנט, הסכם הגג "יכפיל את מספר יחידות הדיור בעיר אלעד וייתן מענה למשפחות המבקשות להתגורר בעיר". עוד ציין גלנט, כי "הסכם גג זה מצטרף לשורת התכניות שאנו מקדמים בשלוש השנים האחרונות לטובת האוכלוסייה החרדית ובמטרה לקדם מגוון רחב של פתרונות דיור כפי שלא נעשה מאז קום המדינה. הדאגה לכלל המגזרים ובכללם המגזר החרדי הינו ערך מרכזי העומד לנגד עיניי מאז ומעולם. משרד הבינוי והשיכון ימשיך לפעול במלוא המרץ בשיווק תכניות הנותנות מענה לכל אזרח ולכל מגזר במדינת ישראל".

מנכ"ל משרד הבינוי והשיכון, מר חגי רזניק, אמר השבוע כי "מדובר בבשורה של ממש, כאשר זהו הסכם גג ראשון אשר מתוכנן בעיר חרדית. הסכם הגג שאושר היום מהווה צעד נוסף בשורה של צעדים שמקדם משרד הבינוי והשיכון בהובלת השר גלנט לטובת האוכלוסייה החרדית".

ראש עיריית אלעד, ישראל פרוש, בירך על אישור מתווה הסכם-הגג ואמר כי "מדובר בהסכם היסטורי עבור המגזר החרדי, ובעבור אלפי בתי אב הסובלים היום ממצוקת דיור".

פרוש התייחס גם להתנגדות שמובילים ארגונים לאיכות הסביבה לתכנית ואמר כי "ישנם גורמים בארגונים הירוקים השונים שמנסים להעלות טענות על סכנות ליערות הסמוכים לעיר אלעד, מדובר בטענות שאינן נכונות, משום שבקשת הסיפוח של השטחים הללו היא דווקא כדי לשמור על שטחים ירוקים בתוך תחומי העיר. אין ולא הייתה לנו שום כוונה להרוס את היער עבור בניה, גם לציבור החרדי מגיע שטחים ירוקים".

שר הביטחון וראש העיר גוזרים את הסרט עם ההכרזה על הפשרת שטחי האש לבניית יחידות דיור | צילום: יוסי רוזנבוים

חתימה – עוד השבוע

ל'קו עיתונות' נודע כי עם אישור ההסכם בועדת לתכנון ופיתוח הופעלו לחצים קדחתניים בעיריית אלעד בכדי לקיים את טקס החתימה מוקדם ככל האפשר, זאת, עקב החשש הגובר כי הממשלה לא תאריך ימיה.

מהמידע שהגיע ל'קו עיתונות' עולה עוד, כי במידה ולא יהיה מכשול פוליטי בדרך, כדוגמת חוק הגיוס ותקציב המדינה לשנת 2019, יתקיים טקס החתימה כבר ביום ראשון הקרוב.

עוד נודע ל'קו עיתונות', כי בין המשתתפים שצפויים להגיע לטקס נמנה ראש הממשלה נתניהו, שר האוצר משה כחלון, שר הבינוי והשיכון יואב גלנט ושר הפנים אריה דרעי. בנוסף, צפויים להשתתף בטקס לא מעט חברי כנסת וסגני שרים חרדים, שכן מדובר בהסכם גג ראשון בעיר חרדית.

המודעה שהופצה לפני כשלושה חודשים מטעם עיריית אלעד. "בסוף מישהו יתבע אותם"

מודעה ופשרה

כבר לפני מספר חודשים, עם הודעת משרד הביטחון על הפשרת שטחי האש לבניית יחידות דיור, בד בבד לדיווחים על המגעים המתנהלים בכל הנוגע להסכם הגג, פרסמה עיריית אלעד בכלי התקשורת המקומיים מודעה שעוררה סימני שאלה רבים.

במודעה המדוברת התייחסה העירייה ל"פניות רבות שהגיעו לעירייה בדבר שיווק קרקעות בשטחים הסמוכים לאלעד", כלשון המודעה, ובה הובהר לציבור כי אך ורק משרד הבינוי והשיכון יכול לשווק את אותן קרקעות.

"הננו להבהיר", נכתב בראש המודעה, "כל השטחים הקשורים להסכם הגג המתגבש של אלעד, שטח האש ויחידות הדיור שמתוכננות להתווסף לעיר, ועומדים עכשיו בשלבים השונים להגשה ותכנון אינם שטחים פרטיים ולא עומדים לשיווקים פרטיים, אלא במכרזי משרד הבינוי והשיכון".

כאמור, המודעה הפתיעה את בכירי שוק הנדל"ן החרדי והביאה לשיח מורט עצבים בין בכירי הענף שניסו לפענח אותה.

"מה פתאום מגיעות פניות לעירייה", אומר בכיר בעיריית אלעד ל'קו עיתונות'. "החשבון הוא כזה. יש הסכם גג, שהם קרקעות מדינה שצפויים לצאת לשיווק. השטחים עליהם אנחנו מדברים הם שטחים של המדינה ולא שטחים פרטיים. נקודה", אומר הבכיר.

הבכיר מוסיף כי הוא "חושב שאנשים מספיק אינטליגנטים כדי להבין למה אנחנו מתכוונים. זה שיש אנשים שלוקחים את הפרסומים שלנו על הסכם הגג ומנסים לעשות מזה מטעמים, להטעות אנשים ולהגיד שהפרויקט שלהם קשור להרחבת העיר – אני מאמין שבסוף מישהו יתבע אותם".

כשהוספנו להקשות כלפי מי הדברים אמורים, סירב הבכיר לנקוט בשם של פרויקט ספציפי ורק אמר כי על התושבים "לבדוק טוב טוב על המפות מה הם קונים. אולי יש אנשים המחזיקים קרקע פרטית באזור – אבל לא משהו שידוע לנו", אמר.

נציין כי למחלקת התחקירים של 'קו עיתונות' הגיעו לא מעט פניות הנוגעות לפרויקטים מהסוג הזה, בהם מוכרים 'זכויות' לדירות בשטחים שרחוקים מלהגיע לכדי בניה, במקרה הטוב, ושטחים שלא בבעלות המשווקים במקרים הגרועים יותר. במידה ונתקלתם גם אתם במקרים מסוג זה, הנכם מוזמנים לפנות למחלקת התחקירים של 'קו עיתונות' בכתובת fishel@kav-itonut.co.il

תגובה אחת
  1. למה צבי יחזקאלי נוסע עד אירופה אם הכל כבר קיים מתחת לאף שלו…

השארת תגובה