מאחורי הקלעים של שער הביטקוין

התלהבתם משער ה-20,000 דולר? הופתעתם מהצלילה החדה עד לשפל של 5,957 $ • פישל רוזנפלד עושה סדר בשוק הסוער ומבהיר שההשקעה החלומית שהמשקיעים מחפשים לא ממש נמצאת בהישג יד

ביטקוין
ביטקוין

רק לפני קצת יותר מחודש זעקו הכותרות על 'כוכב' חדש-ישן שהביא את רבים מהקוראים להגיע למסקנה מהירה כי הנה, ההשקעה החלומית הם תשואת השיא הקלה והמהירה כבר בהישג יד. רבים מיהרו לרכוש את המטבע הקריפטו המוביל ביטקוין. אחריו דווקא נעצו את עיניהם במטבעות הזולים יותר שגורמים בשוק הקריפטו 'קבעו' שהוא הוא במטבע היקר הבא. הכוונה כמובן לאת'ריום, ריפל, לייטקוין ודומיהם.

עם זאת, מזה מספר שבועות ששוק הקריפטו סוער ונסחר במגמה המאופיינת ברובה בירידות חדות. עד כדי כך, שהגיע שלב שהביטקוין איבד למעלה חמישים אחוזים מערכו בחודש הקודם. למעשה, כמעט כל מאה המטבעות הקריפטוגרפיים המוכרים בשוק צללו לשפל חדש.

את תורת הקריפטו אמנם אי אפשר להסביר על רגל אחת, אבל למקרה שתהיתם מה הביא למצב הנוכחי, זה הזמן לחזור לחלק מהדברים שצוטטו בראיונות שערכנו לאחרונה כאן ב'קו עיתונות' עם בכירים בשוק הקריפטו.

למקרה שנפגשתם עם חבר שאמר לכם כי מדובר בירידה זמנית, תיקון נתונים, או סתם 'מקרה' של מכירה גדולה של מטבעות סביר להניח כי בבעלותו מטבעות כאלו, או שבכוונתו לרכוש בקרוב. תשאלו מדוע?

אז הנה התשובה: לכל מטבע יש ערך יסודי, שהוא למעשה שווי הערך המקורי של המטבע. ויש גם את הערך המניפולטיבי של המטבע, שהוא למעשה השער אותו אתם רואים בכל עת בדיווחים אודות המטבע המדובר ביותר במאה האחרונה. ערך מניפולטיבי, פשוטו כמשמעו, נקבע בהתאם לשיח בשוק ההון, תמיכה או סירוב פעולות של גופים פיננסיים, כמות המכירות והקניות של המטבע.

כשמדובר במטבע וירטואלי, הערך היסודי שלו שואף לאפס. או אם לדייק, הערך שלו הוא למעשה עלות כריית המטבע – ותו לא. כל מה שצריך בשביל להפיל את ערכו הן כותרות ענק בכלי התקשורת הכלכליים, הודעה על מהלכים רגולטריים או הונאה בשוק הקריפטו וגופים פיננסיים גדולים שיצהירו על התנגדותם למטבע. ברגע שהשיח המניפולטיבי הוא שלילי – שער המטבע יירד בהתאם. וכן להיפך.

המצב הנוכחי, בו לא מתאפשר כמעט הרכישה באמצעות ביטקוינים והסוחרים מתייחסים אליו כהשקעה נטו, מביא לכך שאין לו שום ערך מעבר לעלות הכרייה, וככזה, כל מה שצריך כדי לסחרר את המערכת הן כמה כותרות ש'יאיימו' על המשקיעים.

כך למשל, אם להתייחס לחודש הנוכחי, המתאפיין בירידות החדות ובשפל שיא של הביטקוין, שהגיע הבוקר (ג) לשער של 5,957 $, נבעה כתוצאה משלל אירועים שהתרחשו לאחרונה, הנוגעים לשוק הקריפטו. קבלו תמצית (של חלק) מהם:

• הרשויות באינדונזיה, סין ודרום קוריאה (שחלק עצום מהמסחר בביטקוין מתקיים שם) הודיעו על הטלת רגולציה על שוק הקריפטו.
• ענקית הבנקאות הבריטית הכוללת את הליפקס, MBNA ובנק אוף סקוטלנד, הודיעה כי היא חוסמת ללקוחות כרטיסי האשראי שלה את רכישת המטבע הווירטואלי.
• הבנקים ג'יי.פי מורגן ובנק אוף אמריקה אסרו על רכישת ביטקוין ומטבעות אחרים מסוגו בכרטיס אשראי.
• ענקית הרשת פייסבוק (חברת הפרסום החמישית בגודלה בעולם) הודיעה שהיא תאסור על הופעת פרסומות למטבעות קריפטוגרפיים ולהצעות מטבע ראשוניות.

זאת, בנוסף לשלל כותרות 'מפחידות' בפורומים בהם חברים משקיעי הקריפטו מביאים לאפס ביקוש לקנייה ומשקיעים רבים המבקשים למכור מטבעות. הערך המניפולטיבי צולל עוד ועוד וערכו היסודי נשאר כפי שהיה – אפסי.

השארת תגובה