הרווחתם 3 מיליארד, מה קשה?

הוא רומז שדרעי אשם בסערת חוק המרכולים ומודה שנכון היה לחוקק אותו כחוק סוציאלי • הוא מסרב להביע עמדה על הביטקוין, מציג תמריצים ייעודיים לחרדים בלבד ופותח במתקפה נגד מנכ"ל בנק הפועלים • מתי הוא חושב שיתקיימו הבחירות ומה התיק שיבקש לקבל בבמשלה הבאה? • שר הכלכלה עונה על כל השאלות בראיון מקיף

לפני שנה בדיוק הוא נכנס למשרדו החדש, אותו קיבל לאחר שהתיק בו הוא מחזיק החליף ידיים לעיתים תכופות. זה התחיל ביו"ר ש"ס אריה דרעי, כיום שר הפנים, שוויתר על התיק במסגרת המאבק בהסדר הגז הממשלתי, המשיך לראש ההמשלה נתניהו, שבתחילה היה ממלא מקומו של דרעי וחודש לאחר מכן אף מינה את עצמו לשר באופן רשמי, לא עברו שישה חודשים ויו"ר כולנו, כיום שר האוצר, מונה לשר במשרד, אותו העביר חודשיים בלבד לאחר מכן לחבר הכנסת מסיעת 'כולנו', בראשו הוא עומד, אלי כהן.

למעשה, מאז הבחירות בשנת 2015, אלי כהן הוא חבר הכנסת הראשון המחזיק בתפקיד שר הכלכלה שנה שלמה ברציפות, והוא כמובן, לא יושב בחיבוק ידיים ונכנס לעבודה בכל הכח. מה גם, שהביורוקרטיה הקשה, אותה הוא גם פועל למגר ככל האפשר, לא ממש מאפשרת לקדם חקיקה ורפורמות במחי יד וככל שהוא ממשיך לשבת על כס תפקידו, נראה כי הוא סוף סוף מצליח לחולל את מה שקודמיו בממשלה הנוכחית לא הצליחו לעשות במשרד.

אנחנו פוגשים אותו ביום שני השבוע, שנה בדיוק מאז מונה רשמית לשר הכלכלה ומבקשים ממנו לקבל סקירה מקצועית על שנה של ניהול משרד הכלכלה והתעשייה, מה הוא עשה בשנה הראשונה שלו במשרד ומה עדיין לא הספיק והוא מתכוון לעשות במהלך השנה הקרובה.

תהינו האם אכן נותרה לו שנה לעבוד במשרד ושאלנו אותו האם הוא באמת חושב שהחקירות והחוקים השנויים במחלוקת יפילו את הממשלה. כהן, שנראה היה כי הוא מבין דבר או שניים בפוליטיקה, השיב כי הוא "חושב שהבחירות יתקיימו כסדרן בשנת 2019". כהן הוסיף כי הוא "חושב שממשלה שמצליחה לשמור על יציבות לאורך זמן, זה דבר טוב מבחינה כלכלית, ביטחונית, פוליטית וזה הדבר הנכון ביותר".

"אני חושב שמצבה של מדינת ישראל כיום נמצאת בנקודת שיא, מבחינה מדינית, בינלאומית, כלכלית וביטחונית, ואנחנו עשינו כאן לא מעט בשנתיים האחרונות. זה יהיה הכי נכון שהממשלה תמצה את ימיה, אבל מתי בדיוק יתקיימו הבחירות – אנחנו נחיה ונראה".

מאחר והנושא הפוליטי כבר עלה לדיון, המשכנו ושאלנו את השר כהן מדוע הוא חושב שמצביעי מפלגתו, 'כולנו', ימשיכו ויצביע עבורה בבחירות הקרובות, שכן בשטח, מחירי הדיור, נושא הדגל עליו הכריז השר כחלון, לא ממש השתפרו, לפחות לא בטווח הזמן המיידי.

בתגובה, בחר כהן להשתמש בתגובה דווקא בסקרים, שמציגים תוצאות של קרוב למחצית מהמנדטים שמחזיקה המפלגה היום, אך מציין ש"אנחנו מחזיקים בתיקים מאוד מורכבים ואני חושב שהמצביעים מבינים שאנחנו פועלים בעניין ושבסופו של דבר הם יראו את התוצאות בשטח".

השר ממשיך ומציין את מה שלדבריו הוא לא פחות משינוי במאה שמונים מעלות לטובת האזרח. "עד עכשיו מה שהיה זה שמדינת ישראל ספסרה בקרקעות ומכרה אותן לכל המרבה במחיר. עכשיו, אנחנו למעשה רואים שהמדינה מפסיקה לספסר בקרקעות, שנמכרות בהנחות של מאות אלפי שקלים ליחידת דיור, וישנם ארבעים ושתיים אלף זוגות, חילונים וחרדים, שזכו בדירות במסגרת 'מחיר למשתכן', והם סוף סוף יכולים לבוא ולרכוש דירה במחיר שפוי והוגן".

"זה ממשיך ומתווסף לכך ששינינו את סדר היום של הכנסת והפכנו אותה לחברתי. אם זה במהפכה בצהרונים, אם זה בהוזלת מחירי המים, אם זה תכנית חיסכון לכל ילד, הורדת מחירי התחבורה הציבורית".

• האם לא השר דרעי הוא זה שיזם, קידם והעביר את הרפורמה בתחבורה הציבורית? הרי בסופו של דבר ראינו אותו גוזר את הסרט?

כהן משיב בשנינות כי "להצלחה אבות הרבים. אני שמח להיות בממשלה שבה רבים על הקרדיט ולא בממשלה שבה כולם בורחים מהכישלון היתום. שכן זה אומר שהממשלה עושה ולא משנה מי אומר שהוא עשה, העיקר שהממשלה תמשיך לעשות לטובת אזרחי ישראל".

• מה התיק שתדרוש בממשלה הבאה?

"משרד הכלכלה הוא משרד בכיר ואני אשמח להישאר בו", משיב השר כהן ל'קו עיתונות'. "אל תשכח שאני נכנסתי אליו רק לפני שנה ולא נכנסתי מתחילת הקדנציה, ואני חושב שאם נכנסים למשרד לתקופה של ארבע שנים לפחות, מתחילים לראות בצורה משמעותית יותר את טביעות האצבעות שלך".

תקציב חברתי

עד כמה שהנושא הפוליטי החם מעניין, עדיין, לא עבור זה באנו ללשכת השר, שבין הצבעה להצבעה פינה את זמנו עבור 'קו עיתונות', אלא דווקא בענייני הכלכלה הישראלית, שכן אך ורק בזה מתבטאת הפעילות במשרדו. מה שכמובן הביא אותנו לשאול תחילה על תקציב המדינה לשנת 2019, שרק לפני פחות משבועיים אושר בישיבת הממשלה ונדון כעת בועדות הכנסת.

"במהלך השנתיים האחרונות, וגם במסגרת התקציב שאושר לשנת 2019, רואים קודם כל שיש לנו כלכלה חזקה, עם צמיחה, עם שפל ברמת האבטלה, באופן שיוצר לנו עודפי תקציב משמעותיים, שאותם אנחנו מיעדים בעיקר לאזרחים", פותח השר כהן את התייחסותו לשאלתנו.

השר לא מסתפק בסיסמאות ומפרט: "קודם כל, הוא כולל 2.1 מיליארד ₪ לנכים. סכום שהוא חסר תקדים מבחינת ההיקף שלו, ועמדנו בו, הגדלנו את קצבאות הקשישים ב-1.4 מיליארד ₪, שגם הוא נכלל במסגרת התקציב. הגדלנו את תקציב החינוך בצורה משמעותית, שלראשונה בהיסטוריה עבר את ה-60 מיליארד ₪ ונותן מענה להגדלת מספר הכיתות וחיזוק מספר רחב של מקצועות של הילדים. חיזוק הכלכלה במסגרת תכנית 'נטו תעשיה' הכוללת תקצוב של 2.1 מיליארד ₪ שנועדו להבטיח שיהיו עבודות לכל מי שרוצה וחפץ. ויש גם את תכנית 'נטו הוזלות', שבסופו של דבר אם אדם ייכנס לסופר הוא יוכל לקנות יותר בזול".

השר כהן שולל מכל וכל את הטענות שהועלו רק לאחרונה כאן ב'קו עיתונות', במסגרת הראיון עם בועז ארד, מנהל מרכז איין ראנד בישראל, שטען שתקציב החינוך "משועבד לארגוני המורים". לדבריו, "כששכר המורים, שהיה בעבר נמוך מאוד, עולה משמעותית, זו הזדמנות טובה לשפר את מערכת החינוך עם מורים טובים ומקצועיים יותר. בסופו של דבר אנחנו רוצים שאת הילדים שלנו יחנכו האנשים הטובים ביותר ולכן אנחנו צריכים לתת להם שכר ראוי והולם – ולא כפי שהיה בשנים שלפני כן, שכר שפשוט הרחיק את המורים הטובים מהמערכת".

"דבר שני", מוסיף השר כהן בהתייחסותו לנושא החינוך, "יש את רפורמת צמצום מספר התלמידים בכיתה. מעבר לכך, צריך לזכור שמרגע שאתה משקיע את התקציב עד שאתה רואה את התוצאות יש פרק זמן. זה לא שאתה היום שם את הכסף ובמבחן עוד חודש את התוצאה. אבל זאת מגמה ואני חושב שבהחלט מדובר בבשורות חשובות", הוא אומר, לא לפני שמפרט רפורמות נוספות הנוגעות לתחום החינוך, כדוגמת הרפורמה בצהרונים וקיצור החופשות.

מתמרצים חרדים

שלא תטעו, עד כמה שהשר כהן אוהב לפרגן, הוא לא מחזיק את תיק החינוך, אלא את תיק הכלכלה, מה שכמובן מביא אותו להתייחסות הייעוד של כספי התקציב עבור משרדו, כמו למשל להשארת מעגל האבטחה הנמוכה, חיזוק הפריפריה ועוד.

זה כמובן, מביא אותנו לשאול על החלטת הממשלה בהצעה שיזם השר דרעי, לקידום אפליה מתקנת לחרדים במשרדי הממשלה. האם במשרד הגלכלה נוכל לראות דוגמה לחיקוי? תהינו בפני השר כהן.

"כבר היום יש לנו המון עובדים חרדיים, כאן במשרד, בסוכנות לעסקים קטנים ובינוניים ובעוד שלל מקומות והם גם מסייעים לחרדים אחרים למצוא עבודה", פותח השר את תשובתו. "יש לנו גם תמריצים מיוחדים לעודד ולסייע בהעסקת חרדים. זה דבר שמחייב את מדינת ישראל. אנחנו רואים את מגמות הגידול הטבעי ואחוז החרדים באוכלוסייה רק ילך ויגדל, ואם אנחנו רוצים לשמור על המצב הכלכלי החזק והיציב אנחנו חייבים לפעול לעידוד התעסוקה במגזר – וזה אינטרס לאומי לכלכלת ישראל".

השר כהן מוסיף ומציין כי כשמדובר בעידוד התעשיינים והתמריצים הניתנים להם, בין היתר בשל השפל בדולר לעומת השקל, "אז החרדים נהנים מאפליה לטובתם. לדוגמה, ברשות לחדשנות מקבלים החרדים מענק גבוה בכשרים אחוזים מאשר כלל התעשיינים ואנו משתתפים בשלושים אחוז מהשכר בשלושת השנים הראשונות", הוא אומר.

כשנשאל השר כהן האם נראה בקרוב תכנית ייעודית הנוגעת לייצוא המזון הישראלי, שהוא למעשה מערכת ייצור המזון הכשר הגדול בעולם ויכול להכניס המון רווח לתעשיינים, בייצוא לכלל הקהילות בעולם, הוא משיב כי במשרד הכלכלה "פועלים לעידוד כלל הייצוא והתעשיה, ללא קשר לסקטור שלו".

עם זאת, נראה היה כי כהן דווקא אהב את הרעיון ותוך כדי הראיון הוא משתמש ב'קו עיתונות' כפלטפורמה לפנייה ליזמים ותעשיינים חרדים וקורא לקוראי 'כל ישראל': "כנסו לאתר משרד הכלכלה, לאתר החדשנות ורשות ההשקעות במשרד הכלכלה, יש לכם שם מגוון גדול מאוד של אפשרויות, לבוא ולקבל סיוע, מענקים, הלוואות ותמריצים על מנת לפתוח עסקים בישראל".

• האם לא היה נכון להעביר את חוק המרכולים אך ורק מטעמים סוציאליים?

"דווקא כחוק סוציאלי היה מאוד נכון לחוקק חוק כזה", אומר השר. לא לפני שמציין שהוא "נגד חקיקה בנושאי דת ומדינה".

"אני חושב שהדבר הזה הוא לא נכון ושמבחינת הקואליציה אנחנו צריכים לבוא ולראות איך אנחנו ממשיכים הלאה. האופוזיציה תשמח שהממשלה תתעסק בחוק כזה", הוא מזכיר את מה שכתבי הכנסת לא ישכחו מהר כל-כך.

עם זאת, אומר השר כהן ל'קו עיתונות' כי בג"ץ שגה כשעסק בענייני דת ומדינה. תוך שהוא מרמז לכך כי לשר דרעי חלק משמעותי בסאגה שככל הנראה הייתה יכולה להסתדר בדלתיים סגורות ללא כל רעש תקשורתי וחקיקה חדשה. "אני מזכיר לך שהחוק הזה קודם על רקע דרישת בג"ץ. זה לא חוק שיזם דרעי כחלק מתכניותיו לקדנציה הנוכחית ולכן אני חושב שבג"ץ שגה ובענייני דת ומדינה אפשר להסתדר".

"תראה, אני גר בחולון ובעיר שלנו מתגוררים תושבים מכל הסוגים. חרדים, דתיים, מסורתיים וחילונים ואנחנו מסתדרים מעולה. כל אחד חי את חייו ומכבד את האחר והדבר הזה ימשיך הלאה. כי בסופו של דבר, לא זה העיקר, אלא מה שאנחנו עושים בחיי היום יום. ואני חושב שבשנתיים האחרונות אזרחי ישראל מרגישים שממשלת ישראל פועלת למענם".

לא מעט דובר על רפורמות ייבוא מוצרי הטואלטיקה וביטול הייבוא הבלעדי בענף הפארמה והתמרוקים, אך סביר להניח שהקוראים לא ממש מבינים את משמעות הדבר, מתברר שמדובר בבשורה ענקית דווקא לחרדים.

"בסופו של דבר מדובר במאות שקלים מדי חודש", אומר השר כהן, כשהוא מכוון כמובן למשפחות ברוכות הילדים במגזר החרדי. "אנחנו רואים שהמחירים במדינת ישראל יקרים בהרבה ביחס לאירופה ואני פועל שהמחירים באירופה ובישראל יהיו אותו דבר", הוא אומר.

"מבדיקות שעשינו, חלק מהמוצרים יקרים בישראל בלמעלה מחמישים אחוזים מאשר באירופה ולזה אני לא מסכים", הוא מוסיף. "לא באתי להיות שר הכלכלה בשביל לבוא לחמם כיסא, לפתוח מפעלים ולגזור סרטים. אלא להילחם ביבואנים הבלעדיים והבנקים ולשמחתי אנחנו רואים שבשלושת החודשים האחרונים ירדו המחירים בשמונה אחוז. אבל לא אסתפק בזה ואני ימשיך לפעול שהמחירים בישראל, באירופה ובארצות הברית יהיו אותו דבר. אני רוצה שהצרכן הישראלי יפסיק להיות פראייר ושלא יגזרו עליו קופון".

• שוק המט"ח הישראלי סוער באחרונה, עד כדי כך שהדולר הגיע לשער של שפל שלא ראינו שש וחצי שנים לעומת השקל. האם אין זה תוצאה של חסמים ביבוא?

"קודם כל, היבואנים, זה עושה להם רק טוב, כי הם יכולים לייבא יותר בזול", פותח השר את תשובתו בחיוביות, לא לפני שמציין את הסיבה לשקל החזק והדולר הנמוך לעומתו, "זה כי הכלכלה שלנו חזקה", הוא אומר בגאווה. "כשאנחנו מייצאים יותר ממה שאנחנו מייבאים. התחזקות השקל זה סימפטום של כלכלה חזקה ולא להיפך".

עם זאת, מוסיף השר כהן ומציין את פעילות המשרד בכדי לעודד את התעשיינים להמשיך ולייצא. "אנחנו פועלים כל הזמן להשיג להם תמריצים, כמו למשל באמצעות הורדת המס לסחר חוץ". ויש לו גם קבלות בנושא, אותן הוא כמובן מונה. "השנה, הייצוא הישראלי חצה לראשונה את המאה מיליארד דולר. עלייה של שבעה אחוז".

השר כהן הוסיף והתייחס לכתבה שפורסמה לפני כשבועיים ב'קו עיתונות', שם הוצגו נתוני התאחדות התעשיינים, שטענו כי מדובר דווקא בשנה של ירידה, תוך שמחשבים את הייצוא באופן שקלי. "בסופו של דבר מסתכלים על העוגה – והעוגה כולה גדלה בשבעה אחוז בפעם הראשונה בהיסטוריה".

השר כהן אף הוסיף ושלל את טענות התעשיינים לכך שחסמים ביבוא הם מה שמביאים לשער הדולר הנמוך לעומת השקל. "אנחנו לא חוסמים ייבוא. אנחנו מדינה חופשית", הוא מזדעק. עם זאת הוא מודה שעדיין קיימות חסמים בירוקרטיים, אך טוען ש"אנחנו פועלים כדי לחסל אותם. גם כשכבר כן יש מכסות, זה רק בתחומים שבהם יש ייצור ישראלי, לא בכדי להכביד על היבואנים, אלא דווקא בשביל לעודד ייצור כחול-לבן".

כסף וירטואלי

גם סוגיית הביטקוין והמטבעות הווירטואליים עולה על השולחן, וזה הזמן לשמוע האם המדינה תכיר במטבע. "אני חושב שעדיין רב הנסתר על הגלוי. אנחנו רואים חדשות לבקרים עשרות מטבעות וירטואליים קמים ומונפקים, לכן אני מציע לכולם לנהוג בזהירות והיום מי שעוסק בסוגיה זה בנק ישראל והרשות לניירות ערך ואני לא הייתי מציע לאנשים למהר ולהשקיע בזה עד שהדברים באמת ילכו ויתבהרו".

יש לציין כי רוב הגורמים המעורים בתחום הכלכלה נוהגים לצאת בכותרות ענק דרמטיות, כפי שבטח ראיתם לא פעם במוסף הכלכלי של 'קו עיתונות', בין אם בעד ובין אם נגד. ולמעשה, השר כהן מספק את הכותרת העניינית ביותר – פשוט תשקיעו חכם.

• ועדיין, סביר להניח שמי שכבר כן משקיע בביטקוין לא מחפש לשים את כספו על קרן הצבי וככל הנראה לוקח את הסיכון שאולי מדובר ב'בועה' או ב'פירמידה'. אולי זה פשוש סיכון שהמשקיעים מוכנים לשלם בשביל הפרטיות, מבלי שהמדינה תשלוט על כספם?

"אני לא יועץ השקעות וכמובן שזה שוק חופשי. כל אחד יראה ויעשה כפי שהוא חושב ואני לא חושב שהתפקיד שלי כשר הכלכלה זה לבוא ולייעץ לאנשים", משיב השר כהן בזהירות. "התפקיד שלי כשר הכלכלה הוא לדאוג שהכלכלה הישראלית תישאר חזקה. שאנשים יקומו בבוקר ושיהיה להם עבודה. לפתוח מפעלים חדשים, לחזק את ההייטק ולדאוג שהחדשנות הישראלית תישאר איכותית".

הוא גם לא חושב שהמשקיעים בוחרים בביטקוין מכיוון שמאסו בשיטת הבנקאות הממוסדת ואומר ש"בסופו של דבר מי שחשוב שזה נכון עבורו עושה את זה מטעמי רווח ולא מטעמי מחאה".

ב'כנס ישראל לעסקים' שהתקיים לאחרונה במרכז הקונגרסים בנייני האומה, התפתח עימות מילולי חריף ומפתיע בין השר כהן ובין מנכ"ל בנק הפועלים. השר כהן, שכנראה הבין כבר במקום שהעימות חורג בהרבה מהשיח הפוליטיקלי-קורקט הנהוג, מסביר ל'קו עיתונות' כי הוא "נוהג להשתתף בלא מעט כנסים ולרוב קורא שישנם קריאות ביניים והתפרצויות מהקהל, כמו למשל מה שראינו במאבק הנכים ובמאבק הדיור הציבורי, אבל הפעם קרה משהו שונה", הוא אומר.

"יושב בשורה הראשונה מנכ"ל בנק הפועלים, מתפרץ מתוך הקהל ועושה לי סימון עם היד שבא לומר 'קשה לנו', אז אני אומר לו 'סליחה, אתה עובד בגוף שהרוויח בשנה האחרונה שלושה מיליארד שקלים. שמונה מאות מיליון שקלים ברבעון. מה בדיוק קשה לכם? ממה אתם חוששים? מזה שאנחנו פועלים לקדם את התחרות? מזה שהעברנו רפורמה בבנקים? מזה שאתם יכולים לבוא ולמכור את חברות כרטיסי האשראי? מזה שאנחנו מתנגדים למיזוג של בנקים, שמקטינים את מספר הבנקים, את התחרות והופך את הלקוחות שבויים?' והטחתי בפניו שהיו חמישים וארבע לוביסטים בועדת הרפורמות כשהעברתי את החקיקה והם ניסו להילחם על כל חוק", משחזר השר כהן את העימות הדרמטי.

"כשראיתי את הכעס שבפניו, הבנתי שאנחנו סוף סוף בכיוון הנכון", הוא מוסיף ואומר בחיוך ל'קו עיתונות'. "אחרי ארבעים ושבע שנים שאף אחד לא העז לגעת בענף הבנקאות ולקדם את התחרות, אנחנו  עושים את זה", הוסיף.

לסיום, תהינו בפי השר כהן, מה מתוך שורות הרפורמות שמנה בפני 'קו עיתונות' תעזור הכי הרבה לאזרח החרדי, או שמא רפורמה כזאת טרם יצאה ונראה אותה בקרוב? "הדבר החשוב ביותר בעיני הוא פתיחת השוק לתחרות והורדת יוקר המחיה ואנחנו רואים את זה. בסופו של דבר, חוק ההמלצות לא מעניין את האנשים, מה שחשוב להם זה לחיות בכבוד, לפרנס את המשפחה, ללכת לקנות לשבת את כל המעדנים הטובים ביותר ברחבות וזה מה שאנחנו עושים".

השארת תגובה