ה'עונש' האמריקני: ישראל תמודר משיחות הגרעין

המאבק מחריף: בעקבות סירובו של ראש הממשלה בנימין נתניהו לביטול נאומו בקונגרס כשבועיים לפני הבחירות הודיעה תת שר החוץ ונדי שרמן כי ארה"ב תפסיק את שיחות העדכון בהתקדמות במו"מ על הגרעין המתקיים מול איראן ■ בלשכת ראש הממשלה מתנערים ומצהירים כי יו"ר המועצה לביטחון לאומי יקיים את טיסתו שנקבעה בנושא ויפגש עם הגורמים במו"מ

בנימין נתניהו. צילום: קובי גדעון, לע"מ
בנימין נתניהו. צילום: קובי גדעון, לע"מ

סערת נאום נתניהו מסרבת לחלוף: בעקבות התעקשותו של ראש הממשלה נתניהו לנאום בקונגרס חרף התנגדותו של נשיא ארה"ב ברק אובמה, ארה"ב תפסיק את שיחות העדכון אותם היו מקבלים גורמי החוץ בישראל במהלך כל התקדמות במו"מ על הגרעין המתקיים מול איראן.

על פי הדיווח של פרשן ערוץ 2 אמנון אברמוביץ', מלבד הפסקת שיחות העדכון, יועצת הביטחון לאומי של נשיא ארה"ב ברק אובמה, הודיעה כי היא מפסיקה את את הקשרים בינה לבין המועצת לביטחון לאומי בישראל זאת בעקבות צעדיה של מדינת ישראל שלטענתה הפכה אירוע ביטחוני חשוב לאירוע פוליטי.

את ההודעה על הפסקת השיחות מסרה תת שר החוץ האמריקני והממונה על שיחות הגרעין עם אירן, וונדי שרמן. יצויין, כי בלשכת ראש המשלה הצהירו כי יו"ר המועצה לביטחון לאומי יוסי כהן יטוס השבוע לפגוש גורמים בנושא שיחות הגרעין וצפוי להיפגש אף עם שרמן. "היחסים האסטרטגיים בין המדינות עמוקים", אמרו בלשכת רה"מ.

יו"ר מרצ, זהבה גלאון, אמרה בתגובה להחלטת הממשל האמריקני: "זוהי התגובה הראשונה לפעולת תג מחיר שמבצע נתניהו בקונגרס האמריקאי. אם למישהו היה ספק ביחס לנזק שגורם נתניהו ליחסי החוץ של ישראל, האמת הולכת ונחשפת. נתניהו הפך לנטל על ההסברה הישראלית, ערער את מעמד ישראל בעולם והשאיר אותה ללא השפעה על הגרעין האירני". בסיום דבריה אמרה גלאון: "נתניהו מחליש את ישראל, וטוב היה אם היה ממדר עצמו מנאום הבחירות המיותר".

לפני מספר ימים המאבק כנגד הנאום בקונגרס עלה שלב. סוכנות הידיעות בלומברג דיווחה כי כמה חברי קונגרס חתמו על עצומה הקוראת ליו"ר בית הנבחרים ג'ון ביינר לדחות את נאום נתניהו עד לאחר הבחירות. בעצומה כתבו החותמים כי "כחברי קונגרס התומכים בישראל, אנו חוששים מכך שאתה משתמש במנהיג זר כמכשיר פוליטי נגד הנשיא אובמה". כמו כן מספר חברי קונגרס נוספים הודיעו כי יחרימו את האירוע.

גם הסנטור היהודי ברני סנדרס הכריז כי יחרים את נאומו של נתניהו. "אני חושב שיכולים להיות חילוקי דעות, נשיא ארצות הברית מוביל את מדיניות החוץ שלנו, אבל הרעיון שאפילו לא התייעצו עם הנשיא זה שגוי ולא טוב למדינה שלנו", אמר הסנאטור ברני סנדרס, "אני לא שוקל לא להגיע – אני לא אגיע", הבהיר.

במקביל, ארגון השמאל ג'יי סטריט פתח בעצומה תחת הכותרת "אני יהודי, ונתניהו לא מייצג אותי". הארגון קורא ליהודי ארה"ב לחתום על עצומה. אותה ישלחו ליו"ר בית הנבחרים.

השארת תגובה