רשות המסים מסרבת להגדיר יזמים כ"עוסק פטור"

יוצאים לדרך עצמאית? אם אתם עוסקים במקצועות המדוברות כנראה שתשלמו מע"מ מהשקל הראשון • חוק ישן שכמעט והפך להיסטוריה מביא להפלייתם של אלפי עצמאים, ורשות המסים? מפילה את התיק על האוצר

איתן כבל ויולי אדלשטיין בועדת הכלכלה. צילום: דוברות הכנסת
איתן כבל ויולי אדלשטיין בועדת הכלכלה. צילום: דוברות הכנסת

ועדת הכלכלה של הכנסת התכנסה היום לדון בטענה לאפליית עסקים קטנים ברשימת העיסוקים המוגדרים כ"עוסק פטור". הישיבה התקיימה לבקשת ח"כ רועי פולקמן, ח"כ עודד פורר, ח"כ יעקב אשר, ח"כ סעיד אלחרומי, ח"כ עליזה לביא, ח"כ עמר בר לב וח"כ מיכאל מלכיאלי, שהסבירו כי עצמאים רבים יכולים לפתוח תיק במס הכנסה כ"עוסק פטור" (הפטור מתשלום מע"מ) כל עוד הם לא עוברים את סף ההכנסות של 100 אלף שקלים.

עם זאת, לפי תקנות מע"מ נקבעה רשימה של מקצועות, בהן מרצים, מנחי מופעים, טכנאים, כתבנים ועוד חייבים במע"מ כבר מהשקל הראשון של הכנסתם ולא יכולים להיות "עוסק פטור". לטענת חברי הכנסת הדבר יוצר אפליה מול עצמאים אחרים, ורשימת המקצועות נקבעה כבר לפני זמן רב ולא עודכנה מזה שנים ויש לעדכנה.

ח"כ יעקב אשר, שעמד בראש הישיבה, אמר כבר בתחילת הדיון כי יש כוונה של רשות המסים לעדכן את הרשימה והזכיר כי הכין הצעת חוק בעניין העלאת תקרת הפטור ל-150 אלף שקלים בשנתיים הראשונות. "שינוי ההגדרה יעודד בעלי מקצועות נוספים, בעיקר מקרב המקצועות החופשיים, להיכנס לעולם היזמות", אמר נשיא לשכת ארגוני העצמאים (לה"ב), רועי כהן בדיון. לדבריו, "הדבר יגדיל את הפריון וקרא גם הוא להעלות את תקרת הפטור".

עם זאת, ברשות המסים לא ממהרים לתמוך במהלך, על אף האפליה הבוטה, בנימוק כי אין לכך מקורות מימון בתקציב 2019. "אנחנו בונים את תקציב 2019 ואין מקורות מימון לכך בשלב הזה. ככל שיהיו מקורות מימון נעדכן את הרשימה", השיב מנהל רשות המסים, משה אשר לחברי הועדה הזועמים.

בתגובה, השיב לו חה"כ אשר כי "לא יכול להיות שבצד העלות אין תועלת שמעלה את הכנסות המדינה ממסים, כך שהעלות בפועל קטנה". חה"כ פורר הצטרף אף הוא לדברים ואמר כי "הרשות מתגאה בעודפי גבייה ועודף הכנסות ויכולה למצוא לכך תקציב".

״אין סיבה שהנחיות שנכתבו בשנת 1976 ימשיכו להיות תקפות גם היום מכוח האינרציה ויפגעו בבעלי העסקים הקטנים", אומר ל'כל הזמן' חה"כ רועי פולקמן, שיזם את הדיון. לדבריו, "במקום שיוקל היכן שאפשר ונעודד עשיית עסקים לעצמאיים בתחילת דרכם, מקשים בהפליה מסיבות לא ברורות".

פולקמן הוסיף ותהה "מדוע פיזיותרפיסטים, מרצים או כימאים מופלים לרעה? זוהי אווירה המקשה על עסקים להיפתח ובוודאי לכאלו החושבים לעשות את צעדיהם הראשונים בעולם העסקים. השיטה של רשות המיסים לפתוח את הרשימה לכל המקצועות ולהשית את ההחלטות על משרד האוצר אינה מקובלת עלי. השוק מוצף במקצועות מסוימים כמו עורכי דין ורואי חשבון ועל כן אין לנו אינטרס לתקצב את כלל המקצועות ברשימה. אני מבקש מרשות המיסים להכין רשימה מעודכנת עם רשימת העוסקים הפטורים לרבות לוחות זמנים לביצוע".

הדיון אמנם הסתיים לללא כל תועלת, אך רוב המשתתפים הסכימו כי המהלך נחוץ וצריך להפעיל לחץ על אגף התקציבים באוצר בכדי לסייע לאנשים שלא יודעים להתאגד. "הוועדה קוראת לשרי האוצר והכלכלה, וכל הגורמים הנוגעים במהלך, להכניס את התיקון עוד בתקציב 2019 ולהביא בשורה ליזמים ולעסקים הקטנים", אמר חה"כ אשר עם סגירת הדיון.

השארת תגובה