כחלון ובנט מציגים: שירותי בייביסיטר בחופשת החגים

במסיבת עיתונאים שכינסו היום שרי החינוך והאוצר הציגו מנכ"לי המשרדים את רפורמת "בתי הספר של החגים" • מהי הרפורמה, והאם התלמידים החרדים יהנו ממנה? • 'כל הזמן' השתתף במסיבת העיתונאים ועושה סדר בפרטים


צילום: פישל רוזנפלד

שר החינוך נפתלי בנט, שר האוצר משה כחלון, מנכ"לי משרדם שמואל אבואב ושי באב"ד, וראש מרכז השלטון המקומי מר חיים ביבס, הציגו היום את התכנית החדשה, "בתי הספר של החגים", שנותנת מענה חינוכי להורים בימי חופשות החגים וגובשה בכדי לתת מענה לפער שקיים היום במשק הישראלי בין ימי חופשת ההורים לבין ימי חופשות התלמידים.

בהודעה שפורסמה מטעם משרד החינוך, מיד לאחר הצגת התכנית, נכתב כי "התכנית תעניק להורים ולתלמידים מענה בימי חופשות חנוכה ופסח – בכל חג ייהנו התלמידים מחמישה ימי פעילות חינוכית. בשנת הלימודים הנוכחית, תשע"ח, יפעלו מסגרות החינוך בימי חופשת פסח, במשך חמישה ימים (א' עד ה'), ובשנת הלימודים הבאה, תשע"ט, הם יפעלו חמישה ימים בחופשת חנוכה וחמישה ימים בחופשת פסח".

במשרד החינוך מתייחסים לתכנית "בית הספר של החגים" כבשורה גדולה עבור ציבור ההורים והתלמידים, שלדבריהם תוביל לחיסכון של כאלף שקלים בשנה – למשפחה עם שני ילדים, ותאפשר צמצום פערים בחברה הישראלית. במסגרת התכנית, יקבלו הילדים בגני הילדים ובכיתות א' עד ג' מענה חינוכי מלא בימים א' ועד ה' (25.3 ועד 29.3).

התכנית החדשה היא תכנית משלימה למהלך כולל שמוביל משרד החינוך, במטרה להקל על נטל תשלומי ההורים, וכדי להרחיב את הסל החינוכי שמעניק המשרד גם בשעות הבלתי פורמליות. התכנית הכוללת מכילה בין היתר את בתי הספר של החופש הגדול, תכנית הצהרונים, "חוג לכל ילד", שיעורים פרטיים ללא תשלום ועוד.

המסגרת החינוכית תינתן לילדי הגנים, בגילאי 3 ועד 6, בחינוך הרגיל והחינוך המיוחד, וכן לילדי כיתות א' עד ג' – בכל המגזרים ובכל מסגרות החינוך שבפיקוח משרד החינוך – כולל המוכר שאינו רשמי. הקול הקורא שיפרסם משרד החינוך בנושא זה מזמין את כל הרשויות המקומיות, ומכאן שרשויות שעדיין לא מפעילות את תכנית הצהרונים מוזמנות להצטרף לתכנית החופשות ולהפעילה בלי קשר לצהרונים.

המסגרות החינוכיות יעניקו את כל השירותים שמשרד החינוך יודע להעניק: צוותי חינוך מקצועיים, חוגים, מופעי תרבות, אבטחה (כמקובל בשנת הלימודים), מדריכים וכל ציוד הכרחי אחר. כמו כל יתר התכניות שמפעיל משרד החינוך, גם תכנית זו תהיה דיפרנציאלית, כך שיישובים מאשכול למ"ס 1 עד 4 יקבלו את מלוא השירותים החינוכיים בחינם, בישובים חזקים יותר ישלמו ההורים 20 שקלים ביום, בלבד, וביישובים חזקים תשלום ההורים יעמוד על 30 שקלים ליום.

במשרד החינוך מציינים כי עלות התכנית נאמדת בכארבעים מיליון שקלים ליום פעילות, אך כאמור, היא מסובסדת על ידי המשרד. בכדי שלא לפגוע במורים, יתנהל התכנית על ידי אנשי חינוך אחרים, אך במסגרות הרגילות שיהוו אכסניה ל"בתי הספר של החגים".

עם זאת, כשמדובר במוסדות החינוך החרדי, בחלק גדול מהם לא יזכו ההורים לשירות שכבר זכה לכינוי "בייביסיטר", שכן מוסדות חרדים רבים מוגדרים "מוסדות פטור". עם זאת, המוסדות המוכרים שאינים רשמיים, כדוגמת אלו של החינוך העצמאי, יהנו מהרפורמה.

השארת תגובה