ברקת מאיים: 2150 עובדים יפוטרו מיידית

מחריף המשבר בין כחלון לברקת: במסיבת עיתונאים שכינס האחרון הוא מאיים לפטר 2150 עובדי עירייה • בשיחה עם 'כל הזמן' טוענים גורמים בעירייה כי אין באיומיו של ברקת כל כוונה למימוש בפועל • סיקור נרחב


ראש העיר ברקת במסיבת העיתונאים היום | צילום: פישל רוזנפלד

הקרב על התקציב: על רקע המשבר החריף בין ראש העיר ירושלים, ניר ברקת, לבין שר האוצר משה כחלון, כינס היום ברקת מסיבת עיתונאים במהלכה הכריז על "הפעלת תכנית חירום" במסגרתה יפוטרו 2150 עובדי עיריית ירושלים. כאשר לדבריו סכום השכר הכולל של אותם עובדים שווה ערך לתקציב אותם "התחייב השר כחלון להעביר".

בהודעה שפורסמה מטעם העירייה לאחר מסיבת העיתונאים נכתב כי "לאור דרישת האוצר לקיצוצים ופיטורים בעיריית ירושלים וסירובו להעביר תקציבים לעיר נאלצת העירייה להכריז על גזירות קשות שמשמעותן המידית פיטורי מאות עובדים וקיצוץ עמוק במרבית השירותים העירוניים – חינוך, נוער בסיכון, מניעת נשירה, רווחה, תרבות, ספורט, מינהלים קהילתיים, תחזוקה ותפעול העיר ועוד".

עוד נכתב בהודעה, כי "לצערנו שר האוצר ובכירי האוצר מנהלים מלחמה פוליטית על גבם של תושבי ירושלים שתוצאתה פגיעה אנושה בירושלים ובתושביה ומביאים לכך שתושב ירושלמי מקבל 30% פחות משאר תושבי הארץ. זהו מאבק על עתידה של ירושלים ששותפים לו עובדי העירייה, הסתדרות מרחב ירושלים, וועדי ההורים, המינהלים הקהילתיים ברחבי העיר וכל אוהבי ירושלים ששולחים לשר האוצר אמירה חדה וברור: די להפקרת ירושלים".

במענה לשאלות עיתונאים השיב ברקת כי המהלך יצא לפועל וכי נשלחו מכתבים בנושא לכלל הרשויות הנוגעות בדבר, ובכללם ההסתדרות. "הפיטורים והקיצוצים הנרחבים יתבצעו במידה ומשרד האוצר לא יעביר לעירייה את התקציבים הנדרשים לה להמשיך את הפעילות העירונית", נכתב בהודעת העירייה.

במידה ואיומיו של ברקת אכן ייצאו לפועל, צפויים להיפגע כ-2150 עובדים, באגפים הבאים:

תחזוקת העיר: פיטורי מאות עובדי תברואה וניקיון ופגיעה קשה בשירותי הניקיון בעיר, קיצוץ בתקציבים לפיתוח גני משחקים ותחזוקתם, קיצוץ בטיפול שוטף בתחזוקת כבישים ומדרכות, קיצוץ באבטחת מוסדות חינוך וצהרונים ופגיעה קשה בחזות העיר.

מערכת החינוך: בכוונת העירייה לבטל את הלוואת מיליארד הש"ח לבניית 2,000 כיתות לימוד לתלמידי ירושלים שלומדים בכיתות לימוד לא תקניות. בנוסף יקוצצו תכניות חינוכיות, בית ספר בקהילה, תכניות למניעת נשירה, תכניות תגבור לבגרויות ועוד. פגיעה אנושה בשירותי הרווחה: ייפגעו קשות שירותי הרווחה, יקוצצו תמיכות למוסדות רווחה, יקוצצו תקציבים לטיפול במצבי חירום, במכורים לסמים, בנוער במצוקה ולילדים חוסים במעונות, לקשישים נזקקים, תמיכה בעולים, תעסוקת צעירים וקשישים ועוד.

מינהלים קהילתיים: קיצוץ עמוק בתקציבים לתמיכה במינהלים הקהילתיים בעיר דבר שיביא לפגיעה אנושה בשירותים הניתנים בשכונות, פגיעה אנושה בכלכלת העיר: פגיעה בכלכלת העיר ע"י קיצוץ תקציבים לעסקים בירושלים ולתיירות בעיר, קיצוץ תקציבי למוסדות תרבות ואגודות ספורט, יקוצצו תקציבים לפעילות תרבות וספורט לילדים במגזר הכללי, במגזר החרדי ובמגזר הערבי.

עם זאת, בשיחה עם 'כל הזמן' טוענים גורמים בעירייה כי לאיומיו של ברקת אין כל משמעויות והשלכות מעשיות. לדבריהם, "ברקת ברברן שמאיים שוב ושוב ולא יודע לממש את איומיו".

נציין כי אמש הגיעו עשרות משאיות לפינוי אשפה ושפכו זבל בצירי התנועה בדרך למשרד האוצר. כתוצאה מכך, נחסמו לכשעתיים הרחובות זוסמן, קפלן, ורופין לתנועת כלי רכב.

על במה מאולתרת מטרקטור, מחאת עובדי עיריית ירושלים אשתקד מול הכנסת, על רקע המאבק לתקציב ירושלים | צילום: פישל רוזנפלד

נזכיר כי מדי שנה, עם הגעת מועד אישור התקציב לרשויות המקומיות, חוזר על עצמו המאבק העיקש בין שר האוצר משה כחלון לראש עיריית ירושלים ניר ברקת. קרב, שמסתיים תמיד בשביתה כללית כואבת שמשתקת את בירת ישראל. רק לאחר מו"מ ארוך בצל השביתה שמלווה בהפגנות מצד ראש העיר ואנשיו, מגיעים הצדדים להסכמות.

כחלון, שללא כל קשר לעניין התקציב נמצא ביחסים רעועים עם ראש העיר ברקת, בלשון המעטה, טוען כי ברקת מבזבז תקציבי עתק לענייני מותרות וכי אם כספי העירייה היו מתנהלים בצורה נכונה היה האחרון אף מצליח להגיע למצב של עודפי תקציב לקופת העיר.

לעומת זאת, ברקת ואנשיו טוענים כי כחלון אינו מאשר את התקציב המוגדל והמענק המיוחד לבירת ישראל אך ורק מטעמים אישיים ופוליטיים.

כך למשל, מנמקים בסביבת ברקת את הנחיצות שבמענק ירושלים הייחודי בשלל נסיבות והוצאות הקיימות אך ורק בעיר הבירה, כמו התיירות, מבני ציבור ונכסים רבים הפטורים מארנונה, ההוצאה הממוצעת לנפש שפחותה בהרבה מערים גדולות אחרות, המגזרים השונים החיים בה ועוד שלל נימוקים שונים.

מנגד, בסביבת כחלון טוענים כי ברקת פועל באופן עקבי להגדיל מדי שנה עוד ועוד את גובה המענק המיוחד ואין לדבר סוף.

כך למעשה, מוצאים עצמם תושבי העיר מדי שנה בשנים האחרונות בשביתה כללית, כאשר המאבק בין הצדדים מרים ראש ולפעמים אף מתנהל באמצעות העברת מסרים של הצדדים, אחד לשני, באמצעות התקשורת.

השארת תגובה