ברקת VS כחלון: הקרב על התקציב מגיע לרה"מ

שנים של מריבות, שביתות וחילוקי דעות לא מסתיימות וראש העיר ירושלים יוצא בקמפיין רחב היקף נגד כחלון • במקביל, פנה ברקת לראש הממשלה נתניהו וקבל על שר האוצר כי הוא "מונע העברת תקציבים עליהם התחייב"

ניר ברקת ומשה כחלון על רקע ירושלים מהאוויר
ניר ברקת ומשה כחלון על רקע ירושלים מהאוויר

שנת התקציב שהסתיימה והשנה החדשה שבפתח מביאים להסלמה ביחסים, שגם ככה רעועים מתמיד, בין שר האוצר משה כחלון לראש העיר ירושלים ניר ברקת. העיר מוצפת בשלטים שכותרתם "וטו כחלון", כאשר הכוונה כמובן ליצור חיקוי דומה לקמפיין של שר האוצר, "נטו כחלון", אך בהקשר שלילי. במודעה נכתב עוד כי "כחלון ויתר על ירושלים".

המודעות, בהן נכתב כי "שר האוצר מדבר על נטו פה ונטו שם, אבל בירושלים אנחנו מקבלים בעיקר וטו לתקצוב הולם: וטו על חוק להסדרת התקציב, וטו על ועדת הכספים, וטו על עמידה בהתחייבות כלפי העיר ואפילו… וטו על פגישה עם ראש העיר", מצאו את דרכן בשבוע האחרון גם לרשת המקוונת ואפילו לעיתונות המודפסת. מה שהביא לתמיהה בקרב לא מעט מהתושבים שתמהו באשר לתקצוב הקמפיין. "אם אין כסף, אז מי מממן את התקציב?", צייץ תושב העיר ברשת החברתית.

אחד מאויביו הבולטים של ברקת בכיכר ספרא, חבר מועצת העיר אריה קינג, כתב ברשת החברתית כי "נראה שכחלון בחברה טובה". לדבריו, "ברקת מאיים ומתעמת עם כל מי שמעמיד אותו במקומו… בקרוב, גם בית המשפט יעמיד את ניר ברקת במקומו. ויסביר לו שאין מקום לדיקטטורה שלטונית בבירת ישראל. בחודש מרץ, בלי נדר, ברקת יעלה לדוכן העדים בעתירה מנהלית שהגשתי נגדו. אם הוא ישרוד עד אז, צפויה עדותו לחשוף את שיטת השליטה של ברקת במועצת העירייה", לשון דבריו.

גם חברת מועצת העיר לורה ורטון (מרצ) הגיבה לקמפיין וכתבה: "רבע עמוד בהארץ, על חשבון הציבור. כבר שלחתי דרישה לדעת את עלות מסע הפרסום הזה".

בסוף השבוע האחרון פנה ברקת לראש הממשלה נתניהו, שרי הממשלה וחברי הכנסת בדרישה להתערבות מיידית במשבר התקציבי שמשרד האוצר כפה על עיריית ירושלים.

במכתבו כותב ברקת כי "משרד האוצר מתכחש באופן בוטה לסיכומים שהיו בשנת 2017 בחסות מנכ"ל משרד רה"מ, ובאופן חד צדדי אין בכוונתם להעביר לעיריית ירושלים 105 מליון ₪ אליהם התחייבו. התעלמות בוטה זו מההתחייבות שניתנה ועל בסיסה הוכן תקציב 2017 , תכניס את עיריית ירושלים לגרעון על לא עוול בכפיה".

ברקת מוסיף ומציין כי "בשל אי אישור תקציב לשנת 2018 והגידול האוטומטי של הוצאות העיריה בעוד 143 מיליון ₪, הגירעון התקציבי אליו עלולה העיריה להיקלע יוכפל". לדבריו, "במטרה למנוע את הגירעון תאלץ העירייה לבצע קיצוצים קשים וכואבים שיכללו: פיטורי עובדים, הקפאת איוש משרות, הפחתת שעות לעובדים, הקפאת תמיכות לעמותות רווה, נוער, ספורט ותרבות, קיצוץ נרחב בתקציבי המינהלים הקהילתיים ופעולות העירוניות. בנוסף קיימת סכנת סגירה לפרויקט הצהרונים המוזלים בגני הילדים ובבתי הספר בשל היעדר תקצוב ממשלתי".

נזכיר כי מדי שנה, עם הגעת מועד אישור התקציב לרשויות המקומיות, חוזר על עצמו המאבק העיקש בין שר האוצר משה כחלון לראש עיריית ירושלים ניר ברקת. קרב, שמסתיים תמיד בשביתה כללית כואבת שמשתקת את בירת ישראל. רק לאחר מו"מ ארוך בצל השביתה שמלווה בהפגנות מצד ראש העיר ואנשיו, מגיעים הצדדים להסכמות.

כחלון, שללא כל קשר לעניין התקציב נמצא ביחסים רעועים עם ראש העיר ברקת, בלשון המעטה, טוען כי ברקת מבזבז תקציבי עתק לענייני מותרות וכי אם כספי העירייה היו מתנהלים בצורה נכונה היה האחרון אף מצליח להגיע למצב של עודפי תקציב לקופת העיר.

לעומת זאת, ברקת ואנשיו טוענים כי כחלון אינו מאשר את התקציב המוגדל והמענק המיוחד לבירת ישראל אך ורק מטעמים אישיים ופוליטיים.

על במה מאולתרת מטרקטור, מחאת עובדי עיריית ירושלים אשתקד מול הכנסת, על רקע המאבק לתקציב ירושלים | צילום: פישל רוזנפלד

כך למשל, מנמקים בסביבת ברקת את הנחיצות שבמענק ירושלים הייחודי בשלל נסיבות והוצאות הקיימות אך ורק בעיר הבירה, כמו התיירות, מבני ציבור ונכסים רבים הפטורים מארנונה, ההוצאה הממוצעת לנפש שפחותה בהרבה מערים גדולות אחרות, המגזרים השונים החיים בה ועוד שלל נימוקים שונים.

מנגד, בסביבת כחלון טוענים כי ברקת פועל באופן עקבי להגדיל מדי שנה עוד ועוד את גובה המענק המיוחד ואין לדבר סוף.

כך למעשה, מוצאים עצמם תושבי העיר מדי שנה בשנים האחרונות בשביתה כללית, כאשר המאבק בין הצדדים מרים ראש ולפעמים אף מתנהל באמצעות העברת מסרים של הצדדים, אחד לשני, באמצעות התקשורת.

השארת תגובה