יש לילד חום? • כל מה שאתם צריכים לדעת בנושא

הורים רבים מאמינים כי חום הינו מחלה בפני עצמה היכולה לגרום נזק לילדם • מהו באמת חום? ומתי צריך לטפל בו? • כל התשובות בראיון שלפניכם עם ד"ר עדי קליין- מנהלת מחלקת ילדים בביה"ח הלל יפה בחדרה

חוֹם – הוא תגובת הגנה של הגוף למחלה, לזיהום, להתייבשות ולגורמים נוספים. הוא מאופיין בעליית טמפרטורת הגוף מעל לטווח של °C38 מעלות צלזיוס וברוב הפעמים הוא גורם לתחושת אי־נוחות. כאשר החום מלווה בתסמינים כמו כאבי ראש, כאבי שרירים, צמרמורות, עצבנות וחוסר מנוחה, ניתן להקל על הילד באמצעות מתן תרופות מורידות חום ומשככות כאבים.

האם חום הוא דבר מסוכן אצל תינוקות וילדים?
הורים רבים מאמינים כי חום הינו מחלה בפני עצמה היכולה לגרום נזק לילדם. ובמיוחד כשהחום גבוה יותר וממושך יותר, רבים מהם אף נוטלים מספר תרופות להורדת החום ופונים בדחיפות לטיפול רפואי. כדאי לדעת שחום כסימפטום הינו תגובה הסתגלותית של הגוף, וכשלעצמו אינו גורם לנזק. כאשר הוא מלווה בתסמינים שונים, כאמור לעיל, ניתן לטפל בתרופות מורידות חום ומשככות כאבים כדוגמת נורופן לילדים.

מתי יש לפנות לטיפול רפואי?
באופן כללי ההורים מכירים היטב את ילדם. כאשר הילד עם חום, אך מתנהג כרגיל- חיוני, שמח, אוכל- הרי שאין דחיפות לטפל בהורדת חום באמצעות תרופות. אולם, כאשר החום אינו חולף לאחר מספר ימים או שהתנהגות הילד משתנה וניכרים תסמינים שמחייבים התייחסות- כמו כאבים חזקים, קשיי נשימה, אפאטיות פרכוסים ועוד יש לפנות מיד לרופא.

מה ההבדל בין התרופות השונות המוצעות להורדת חום?
התרופות המוכרות הן איבופרופן (נורופן לילדים) ופראצטמול (אקמולי) ושתיהן עוזרות בהורדת חום ובשיכוך כאבים. ההבדל העיקרי ביניהן הינו משך זמן הפעולה. נורופן יעיל עד 6-8 שעות, בעוד שאקמולי יעיל עד 4 שעות בנוסף, נורופן לילדים מסייעת להורדת חום תוך 15 דקות בלבד! . שתי התרופות הללו ניתנות ללא מרשם רופא.

איך ניתן לדעת את המינון המדויק לטיפול?
חשוב מאוד להקפיד על מינון בהתאם למשקל הילד ולא על פי גילו ולהשתמש במזרק שמגיע עם התרופה למדידה מדויקת כדי להימנע מאפשרות של מינון יתר. מאחר שהתרופות מיועדות לילדים, שלא תמיד ששים לבלוע תרופות, ניתן להשיגן בצורה של סירופ או פתיליות. התרופות הללו יעילות גם בטיפול בכאבים ללא חום, כגון כאבים לאחר חבלה, כאבי אזניים וכדומה, אך הן פחות יעילות בהקלה על כאבי בטן.

חורף בריא!

השארת תגובה