נחתמה רכישת מלון וולדורף אסטוריה

לאחר מו"מ ארוך ומתיש שארך כחצי שנה נחתמה השבוע עסקת הענק • הנגיד הקנדי פול רייכמן מכר את המלון לאיש העסקים היהודי-צרפתי מישל אוחיון ב-600 אלף ₪ • על אף שאינו נחשב למלון ריווחי ביותר, מעריכים בתעשיה כי המלון איננו מפסיד

וולדורף אסטוריה (צילום: יח"ץ)
וולדורף אסטוריה (צילום: יח"ץ)

א מעט דובר על העסקה הזאת. מזה מספר חודשים מנסים גורמים בתעשיה, כמו גם כתבי הנדל"ן, לבחוש בקדרה ולגלות מה עלה בגורלו של מלון היוקרה שבבעלותו של הנגיד החרדי למשפחת האצולה הקנדית – פול רייכמן.

וולדורף אסטוריה הוא מלון יוקרה הממוקם בפינת הרחובות אגרון ודוד המלך בירושלים, היכן שעד לשנת 1935 שכן מלון הפאר הערבי פאלאס. רייכמן, שרכש את חורבות המלון הערבי לפני כ-13 שנה, בנה במקום מלון פאר חדשני שפתח את שעריו כשנתיים לאחר מכן.

במסגרת הקמת המלון השקיע רייכמן עשרות מיליוני דולרים בשחזור קווי המלון הקודם והוא כולל 227 חדרים וסוויטות, מסעדות ואולם אירועים. בתום שבע שנות בנייה וכחצי שנה לאחר מותו של רייכמן פתח המלון את שעריו לפני כארבעה שנים.

גורמים בעיר מעריכים כי הסיבה לעסקת מכירת המילון נעוצה בכך כי רווחיותו נמוכה והצלחתו העסקית מוגבלת. זאת, על שאינו נחשב למלון מפסיד.

עם זאת, על פי גורמים שהיו מעורים בעסקה, הסיבה לכך היא איננה הרווחיות המוגבלת, אלא הסיבה כי תחום המלונאות אינו התחום בו עוסקים יורשיו של רייכמן. "אין להם עסקים נוספים בישראל, וגם אין להם מלונות נוספים בישראל", אומר המתווך הירושלמי אלי פולק, שאביו משה תיווך את העסקה. "זה לא תחום ההתמחות שלהם".

מי שרכש את המלון הוא איש העסקים יהודי מצרפת, מישל אוחיון. אוחיון מחזיק כיום נכסי מלונאות רבים באירופה ובהם מלון וולדורף אסטוריה בעיר ורסאי בצרפת. על פי הדיווח, העברת הבעלות על המלון הירושלמי תתבצע ברבעון הראשון של 2018.

רכישתו של המלון על ידי איש עסקים שומר תורה ומצוות מרגיעה את החששות באשר לצביונה של השכונה, לאחר שהיו מי שחששו כי המלון יירכש על ידי גורמים שישנו את אופיה של השכונה.

עם זאת, על אף עסקת הרכישה המדוברת, המלון ימשיך להתנהל תחת זיכיון רשת מלונות 'הילטון', המחזיקה במותג וולדורף אסטוריה לעוד 15 שנה.

"מבחינת משפחת רייכמן ההסכם לעת עתה הוא על תנאי, והם ממתינים לקבלת הודעת הקונה בימים הקרובים שהסכם המימון שלו סגור", סייג את הדיווח עו"ד דעואל פלאי ממשרד אגמון ושות' רוזנברג הכהן ושות', שמייצג את רייכמן בעסקה. אוחיון מצידו אגב בגאווה כי "ירושלים היא יעד יוצא דופן לתיירות מארה"ב, אירופה והמזרח הרחוק. אני גאה לצרף את המלון למבחר בתי המלון שלי באירופה".

השארת תגובה