בדרך לאקדמיה, החכי"ם החרדים מתגאים בתקנות החדשות

דרעי מתגאה ומצהיר "הבטחנו וקיימנו", גפני הזכיר ש"לאורך כל השנים לחמנו לאישור החוק הזה" ונראה שכולם שכחו לציין את הסעיף העיקרי שבהצעת החוק – עידוד הלימודים האקדמאים במגזר החרדי

גפני ודרעי. צילום: אהרון ברוך לייבוביץ
גפני ודרעי. צילום: אהרון ברוך לייבוביץ

כפי שדווח ב'כל הזמן', אישרו השרים הבוקר את הצעת החוק לייצוג הולם שיהווה תקדים נוסף במסגרת המאבק על אפליה מתקנת לחרדים במשרדי הממשלה. על פי הצעת החוק שעברה לדיון בוועדות הכנסת ואישורה בקיאה שניה ושלישית, 7% אחוז מהמשרות בשרות הציבורי ייועדו לחרדים בלבד. ההצעה נועדה לעודד השתלבות חרדים במגזר הציבורי ולסייע להם להשתלב בשוק התעסוקה.

"אחוז החרדים במגזר הציבורי נמוך ביותר ואינו משקף את מספרם בכלל האוכלוסייה", נכתב בדברי ההסבר. לא לפני שהודגש כי "רבים מהם התלוננו בשנים האחרונות כי אינם מצליחים להתקבל לעבודות במגזר הציבורי וכי הופלו על רקע היותם חרדים".

עוד בנושא:
אחרי הערבים והאתיופים: משרות לחרדים בלבד

• קרב הקרדיט במפלגות החרדיות

עם אישורם של השרים, מסר שר הפנים אריה דרעי כי הוא "מאושר". דרעי אף הוסיף וציין בגאווה: "הבטחתי זאת במערכת הבחירות והנה זה מקוים. עשינו היום מהלך היסטורי בממשלה ואישרנו החלטה דרמטית שתשפיע על חייהם של אלפי אקדמאים חרדים שעד היום התקשו להשתלב בשוק העבודה. מעתה יהיה להם קל יותר וזה יהיה טוב להם וטוב למשק הישראלי".

יו"ר ועדת הכספים, חה"כ משה גפני, הצטרף אף הוא למברכים על אישור התקנות בדבר ייצוג הולם של הציבור החרדי בשירות המדינה ואמר כי "מדובר בתקנות מתבקשות שיובילו ליישום החוק שחוקקנו לאחרונה בנושא העדפה מתקנת לציבור החרדי". לדבריו, "לאורך כל השנים לחמנו לאישור החוק הזה וכעת לאחר שלשמחתינו החוק אושר, הממשלה אישרה הבוקר את התקנות שיובילו ליישום החוק החשוב בפועל, כך שיתאפשר לחרדים רבים שמחפשים עבודה, סיכוי למצוא זאת בצורה ראויה".

חבר הכנסת אורי מקלב מסר כי "הממשלה קיבלה היום החלטה חשובה, החלטה זו מתקבלת לאחר מאמצים ופעילות ענפה של יוזם חוק 'ייצוג הולם' והנציגות החרדית כדי להביא סוף להאפליה. מהיום עובד/עובדת חרדים כבר לא יהיו בתחתית הרשימה, פעולה זו מצטרפת לשורה ארוכה של פעולות מול נציבות המדינה להפסקת הקיפוח ולאפשר לעובדים חרדים לקבל את הזכויות המגיעות להם ואת חלקם היחסי בין עובדי המדינה והמגזר הציבורי".

עם זאת, על אף הברכות הגדולות של חברי הכנסת החרדים, נראה כי הם שכחו לציין את עיקרה של הצעת החוק, שברחוב החרדי לא ממש יאהבו. המדובר הוא בסעיף כי רוב-רובם של אותן המשרות "לחרדים בלבד" בשירות הציבורי יופנו אך ורק לבעלי השכלה אקדמית. זאת, במטרה לעודד את יציאת החרדים ללימודים אקדמיים במוסדות להשכלה גבוהה.

בעקבות אישור התכנית להעדפה מתקנת של העסקת חרדים בשירות המדינה שעברה בממשלה היום (א'), אומרים במכון הישראלי לדמוקרטיה כי מדובר בסוגיה חשובה שטופלה באופן מאוזן.

זו גם הסיבה שד"ר גלעד מלאך, ראש תכנית 'חרדים לישראל' במכון הישראלי לדמוקרטיה, שסייע בהכנת החלטת הממשלה, פרסם לפני זמן קצר הודעה ובה הסביר "כי מדובר בהחלטה חשובה שתסייע בשני היבטים. ברמה החברתית, שילוב יותר חרדים בשירות המדינה יביא לחיזוק הקשר שלהם עם המדינה ולמעורבות אקטיבית שלהם בקבלת החלטות הנוגעות לכלל אזרחי המדינה. ברמה הפרקטית, מדובר במסגרת נוספת לשילוב חרדים אקדמאיים, שמספרם קפץ בעשור האחרון פי עשרה, בתפקידים איכותיים. תהליך זה יקטין את הפערים הכלכליים בין החברה החרדית ובין החברה הכללית. חשוב גם לציין, כי מדובר בהחלטה שתביא לשינוי מדורג ומתון ולא למהפכה- זאת משום שבשנים הקרובות, שיעור החרדים בשירות המדינה עדיין יהיה קטן משמעותית משיעור החרדים בקרב כלל העובדים".

השארת תגובה