אחרי השביתה: נתניהו מקים צוות מיוחד

השביתה השיגה את מבוקשה? נתניהו הודיע על הקמת צוות מיוחד לטיפול במשבר וייפגש עם מנכ"ל טבע • שביתת הסולידריות הסתיימה והמשק שב לפעול כרגיל • עובדי 'טבע' ממשיכים לשבות ולהפגין

הפגנת עובדי טבע באשדוד | צילום: באדיבות ההסתדרות
הפגנת עובדי טבע באשדוד | צילום: באדיבות ההסתדרות

לאחר שהבוקר שבת המשק כאות סולידריות עם עובדי 'טבע' העומדים לקראת פיטורים המוניים. שביתה, שהסתיימה בשעה האחרונה, מלבד נמלי הים שישבתו עד לשעה 14:00 ועובדי המפעלים של 'טבע' שישבתו במהלך כל היום. הודיע ראש הממשלה בועדת השרים כי יקים צוות מיוחד לטיפול במשבר, בראשו יעמדו: רה"מ נתניהו, שר העבודה והרווחה חיים כץ, השר להגנת הסביבה, ירושלים ומורשת זאב אלקין ושר הכלכלה אלי כהן.

בנוסף, הודיע נתניהו בפתח ישיבת הממשלה כי ייפגש השבוע עם מנכ"ל טבע קאר שולץ. "השבוע אני אפגש, יחד עם שר האוצר ושר הכלכלה, עם מנכ"ל טבע", אמר נתניהו, לא לפני שציין כי כבר קיים איתו שיחה בשבוע שעבר. "אמרתי לו שהיעד הראשון שלנו הוא קודם כל למזער את הפגיעה בעובדים. זה דבר ראשון. דבר שני הוא כמובן לעשות ככל שניתן למנוע סגירה של מפעלים בירושלים. הדבר השלישי הוא להבטיח שטבע תישאר במדינת ישראל. יש בה אלפי עובדים, היא קמה כחברה ישראלית ואנחנו רוצים שהיא תישאר כחברה ישראלית. אנחנו נשתמש באמצעים השונים שעומדים לרשותנו כדי לנסות להשיג את היעדים הללו".

במקביל, ממשיכים עובדי 'טבע' להפגין ברחבי הארץ. "זעקת העובדים תמשיך להדהד עד שיישברו חומות האטימות. העובדים אינם שקופים וההסתדרות תמשיך להיאבק למענם ולצידם עד שיגובש פתרון הולם למשבר", נמסר מההסתדרות.

שביתה בעיריית תל אביב | צילום: באדיבות ההסתדרות

כזכור, הבוקר דיווחנו כאן ב'כל הזמן' כי במשרד הכלכלה מנסים לגבש חבילת סיוע ייחודי לפיתרון המשבר ב'טבע'. זאת, במטרה למזער נזקים ולהפחית ככל האפשר את מספר העובדים המפוטרים.

על פי הדיווח, נפסלו שתי אפשרויות לתכנית הסיוע הכלכלי, האחת, מסלול של מפעלים במצוקה, המיועד למפעלים שנקלעו למשבר ושיש ביכולתם לצמוח אם יעברו אותו, והשניה, מסלול תעסוקה שכולל תמיכה חלקית בשכר עובדים. שתי הצעות הסיוע ל'טבע' ירדו מהשולחן בעקבות היותה חברה רב-לאומית שאיינה עסק קטן או בינוני.

חשוב לציין כי טבע נהנתה במהלך העשור האחרון מהטבות מס בהיקפים עצומים, כשהסכום הכולל הוא למעלה מעשרים מיליארד שקלים. עם זאת, תיקון חקיקה שאושר בשנת 2014 הפחית בהרבה את המענק המדובר. במילים אחרות, החברה שהפסיקה להנות מקשרי ההון-שלטון שלה הסתמכה עליהן וכעת היא נמצאת בקשיים עצומים.

השארת תגובה